موج جدیدی از بازداشت گسترده فعالان مدنی در آبان | ایران اینترنشنال

موج جدیدی از بازداشت گسترده فعالان مدنی در آبان

حساب توییتر سایت بیدارزنی در توییت‌هایی بازداشت گسترده فعالان مدنی در شهرهای ایران در «پیشا آبان» را نشان‌دهنده «سیاست همیشگی تزریق رعب و وحشت در جامعه و بهره‌مندی از اختناق ناشی از آن»خواند.

در این گزارش آمده است در روز ۲۵ مهر  حنیف شادلو، فعال اجتماعی در تهران،  سمیه کارگر دانش‌آموخته‌ رشته‌ فلسفه‌ دانشگاه تبریز و ساکن تهران، مهران رئوف فعال کارگری در تهران، بهاره سلیمانی شهروند ساکن کرج، ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله‌ ساکن تهران، بازداشت شده‌اند.

شبنم آشوری، الوار قلی‌وند، ندا پیرخضریان، لقمان پیرخضریان، آرش جوهری و اندیشه صدری، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز از دو هفته پیش در بازداشت به‌سر می‌برند.

 

 این حساب توییتری با اشاره به این بازداشت‌ها و همچنین صدور حکم‌های زندان برای دیگر فعالان مدنی نوشت که جمهوری اسلامی «زندان و صدور احکام قضایی را به تنها دورنمای موجود، بدل کرده است. وضعیتی نام‌آشنا که سرکوب را رمز تداوم قدرت خود می‌داند.»

هم‌زمان با بازداشت برخی از فعالان مدنی در روز ۲۵ مهر گزارش‌های دیگری نیز درباره تفتیش خانه برخی از فعالان مدنی و احضار آنان منتشر شده بود.

 

از جمله ماموران امنیتی وسایل و کتاب‌های نفیسه ملک جو، بازیگر تئاتر و فعال اجتماعی ضبط کرده و از او خواسته‌اند که خود را به یک نهاد امنیتی معرفی کند.

در همین حال کانال شوراهای صنفی دانشجویان خبر داده بود که نیمه شب ۲۵ مهرماه ماموران امنیتی با حضور در خانه الهام صمیمی، فعال دانشجویی و دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، کتاب‌ها، لوازم شخصی و وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ وی و دیگر افراد ساکن در خانه را ضبط کرده‌اند.

در آبان‌ماه سال گذشته بی‌سابقه‌ترین اعتراضات علیه حکومت جمهوری اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته رخ داد و به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر در این اعتراضات کشته شدند.

تازه چه خبر؟
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More
در پی انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره اصرار مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین بر لغو تحریم‌های رهبر جمهوری اسلامی و بیت رهبری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی...More