موافقت آلمان با اسرائیل بر سر ادامه تحریم‌ تسلیحاتی ایران؛ تاکید هم‌زمان برلین بر حفظ برجام | ایران اینترنشنال

موافقت آلمان با اسرائیل بر سر ادامه تحریم‌ تسلیحاتی ایران؛ تاکید هم‌زمان برلین بر حفظ برجام

 

هایکو ماس،‌ وزیر خارجه آلمان،‌ در دیدار و مذاکره با همتای اسرائیلی خود اعلام کرد کشورش ضمن موافقت با ادامه تحریم‌ تسلیحاتی ایران به دنبال حفظ برجام است.

ماس روز پنج‌شنبه ششم شهریورماه در دیدار با گبی اشکنازی،‌ وزیر خارجه اسرائیل،‌ با تلاش برای ادامه یافتن تحریم‌ تسلیحاتی ایران موافقت کرد اما افزود برجام هنوز «بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی» است.

او گفت: «نگرانی‌های خارج از برجام درباره ایران از جمله برنامه موشک‌های بالستیک این کشور و نفوذش در سوریه، عراق و لبنان باید مد نظر قرار بگیرند، اما ما می‌خواهیم برجام را حفظ کنیم تا از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود.»

وزیر خارجه آلمان همچنین بر لزوم تغییر رویکرد ایران در منطقه تاکید کرد و افزود برلین درباره ایران «ساده‌لوح» نیست.

وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با رییس‌جمهوری و وزیر خارجه این کشور از آن‌ها خواست برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران به آمریکا بپیوندند.

اشکنازی اشاره کرد به دنبال آن است که نه‌‌تنها آلمان، بلکه سایر کشورهای اروپایی نیز از دستیابی ایران به سلاح‌های پیشرفته و ارسال آن به خاورمیانه جلوگیری کنند.

او گفت: «در شرایط کنونی این‌که بگذاریم ایران تا دو ماه دیگر اجازه داشته باشد به تسلیحات پیشرفته دست یابد،‌ عقلانی نیست.»

این مقام اسرائیل افزود: «فکر می‌کنم هنوز باید درباره این احتمال که به ایران این موقعیت داده شود که به تسلیحات دست یابد صحبت کنیم.»

اشکنازی در بخشی دیگر درباره صلح با فلسطین گفت:‌ «فکر می‌کنم مشخص است که دولت اسرائیل از طرح الحاق به سوی طرح عادی‌سازی روابط رفت. ما در را برای فلسطینی‌ها باز گذاشتیم. حالا نوبت آن‌هاست که حرکت کنند.»

قرار است وزیر خارجه اسرائیل در نشست غیررسمی وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا شرکت کند. 

تحریم‌ تسلیحاتی ایران که از موضوعات اصلی مذاکرات در این سفر است براساس برجام در مهرماه سال جاری به پایان می‌رسد. آمریکا در پی تمدید این تحریم‌ یک قطعنامه به شورای امنیت پیشنهاد داد که پس از موافقت نکردن با آن،‌ به فعال‌سازی مکانیسم ماشه دست زد. این اقدام نیز با  موافقت نکردن شورای امنیت براساس اعلام رییس آن مواجه شده است.

آلمان و متحدان اروپایی در تلاشند تا راهی میانی پیدا كنند كه ضمن تایید روسیه و چین، از طرف آمریکا در شورای امنیت وتو نشود.

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More