مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، شهردار شدن زاکانی را تکذیب کرد | ایران اینترنشنال

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، شهردار شدن زاکانی را تکذیب کرد

 

مهدی چمران برای چهارمین دوره و در حالی که نام او در حواشی مربوط به «پرونده املاک نجومی شهرداری» مطرح بود به کرسی ریاست شورای شهر تهران رسید.

روز چهارشنبه ۱۳ مرداد با برگزاری انتخابات هیات‌ رییسه دوره ششم شورای شهر تهران، چمران به عنوان رییس و پرویز سروری به عنوان نایب‌رییس انتخاب شدند.

بعد از آن برخی رسانه‌ها از جمله ایرنا و فارس گزارش دادند شورای شهر تهران با ۱۲ رای علیرضا زاکانی را هم به عنوان شهردار تهران انتخاب کرده است. او در انتخابات ریاست‌جمهوری به سود ابراهیم رئیسی انصراف داده بود.

با این حال، چمران در مصاحبه با ایسنا این خبر را تایید نکرد. او افزود روز یکشنبه هفته آینده شهردار مشخص می‌شود.

 

چمران در دوره دوم و سوم و سه سال از دوره چهارم شورای شهر تهران نیز ریاست این شورا را بر عهده داشت. 

در شهریورماه ۱۳۹۵، چمران به همراه محمدباقر قالیباف،‌ شهردار پیشین تهران و رییس فعلی مجلس، متهم شدند که املاک شهرداری را با تخفیف بالا به بعضی از مدیران شهری و سایر مقام‌های دولتی و نظامی داده‌اند. 

این پرونده که به عنوان پرونده «املاک نجومی» گزارش شد، حواشی فراوانی داشت.

نام چمران به پرونده مربوط به «هلدینگ یاس» که یکی از بزرگ‌ترین فسادهای رخ داده در تاریخ جمهوری اسلامی معرفی شده، گره خورده است. 

هلدینگ یاس، از زیرمجموعه‌های اقتصادی بنیاد تعاون سپاه پاسداران بود که بهمن سال ۱۳۹۶ پس از افشای پرونده‌های فساد متعدد منحل شد. 

محمدجواد حق‌شناس، عضو دوره پنجم شورای شهر، با اشاره به مطرح بودن نام عیسی شریفی، معاون وقت قالیباف در پرونده فساد هلدینگ یاس، گفته بود در دوران قالیباف در سال ۸۴ تا ۹۶، شهرداری تهران دچار «باتلاق فساد»، «کلاف سردرگم» و «فساد سیستماتیک» بود. 

همچنین محمود میرلوحی، عضو دیگر دوره پنجم شورای شهر تهران، گفته بود که در پرونده فساد هلدینگ یاس، قائم مقام قالیباف متهم اصلی و ردیف اول پرونده است. 

پیروز حناچی، شهردار فعلی تهران، در ایام منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، در اتاقی در کلاب‌هاوس درباره پرونده شریفی گفته بود: «یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های موجود در شهرداری مربوط به رسا تجارت و هلدینگ یاس است.» 

برخی منابع از فساد ۱۳ هزار میلیارد تومانی در این هلدینگ خبر داده بودند. در نهایت در این پرونده که رسیدگی به آن در دادسرای نظامی و به صورت غیرعلنی برگزار شد، محمود سیف به ۳۰ سال حبس و عیسی شریفی به ۲۰ سال جبس محکوم شدند. 

چمران که مجددا به ریاست شورای شهر تهران رسیده، در ۱۹ خردادماه امسال، یعنی دو ماه پیش و پس از محکومیت شریفی در آن پرونده، باز هم از قائم مقام شهردار پیشین دفاع کرد و گفت که اتهامات علیه او صحت ندارد.

چمران به همراه قالیباف از یاشار سلطانی،‌ روزنامه‌نگاری که دست به علنی کردن جزییات پرونده املاک نجومی زده بود،‌ شکایت قضایی کرد.

تازه چه خبر؟
نشریه تایم به روال هر ساله خود فهرستی از ۱۰۰ «چهره موثر» را منتشر کرده است که در میان آنها نام نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، و همچنین ابراهیم...More
داده‌های جدید آزمایش‌های بالینی واکسن مدرنا نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن در طول زمان کاهش می‌یابد و تزریق واکسن تقویت کننده و یادآوری ضروری است...More
وبسایت «صدای میراث» گزارش داده است که یک محموله ۱۲ کیلوگرمی جواهرات از افغانستان وارد ایران شده و بخشی از آن در بازار سیاه به فروش رسیده است. به...More
جواد آقازاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، از بستری ۳۲۸ بیمار کرونا در آی‌سی‌یو و جان‌باختن ۲۸ نفر در بیست و‌ چهار ساعت گذشته خبر داد...More
کاخ سفید در واکنش به گزارشی درباره تماس‌های مخفیانه مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با همتای چینی خود در پایان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ،...More