مهدی رجبیان، آهنگساز: مردم از جنگ خسته‌اند؛ حقوق بشر و آزادی می‌خواهند | ایران اینترنشنال
در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای‌نیوز از ایران

مهدی رجبیان، آهنگساز: مردم از جنگ خسته‌اند؛ حقوق بشر و آزادی می‌خواهند

مهدی رجبیان، آهنگساز ممنوع‌ از کار، در گفت‌وگویی از ایران با شبکه خبری اسکای‌نیوز، گفت: «همه ما (کشورهای خاورمیانه) در سختی به‌سر می‌بریم. مردم خاورمیانه خسته‌اند. ما به حقوق بشر و آزادی نیاز داریم، نه جنگ.»

رجبیان که بنیانگذارشرکت موسیقی برگ است و در ایران به‌سر می‌برد، در این گفت‌وگو که روز پنج‌شنبه ۱۱ مهرماه منتشر شد، به این اشاره کرد که بعد از آزادی از زندان، هنوز احساس آزادی ندارد و حس می‌کند در زندانی بزرگ‌تر است.

او که اکنون ۲۹ سال دارد، در سال ۱۳۹۲وقتی در حال ضبط آلبومی درباره جنگ بود، بازداشت شد. او می‌گوید در دو سال زندانش، سه ماه در انفرادی بوده و ۴۰ روز اعتصاب غذا کرده است.

این آهنگساز گفت: «موسیقی را نمی‌توان متوقف کرد. من به قدرت موسیقی ایمان دارم. هیچ قدرتی نمی‌تواند از چنگال هنر فرار کند.»

رجبیان با اشاره به اوضاع نامناسب هنرمندان در کشورهای جنگ‌زده خاورمیانه از جمله سوریه، یمن و فلسطین، گفت: «در خاورمیانه، هنر عظمت سلاح جنگی را دارد. هنر سلاح مسالمت‌آمیز ماست.» 

او افزود: «هنرمندان در خاورمیانه همواره سانسور شده‌اند.»

رجبیان در این گفت‌وگو تاکید کرد که به علت ممنوع از کار بودن، هیچ نوازنده‌ای حاضر به نواختن برای او و هیچ روزنامه‌نگاری حاضر به مصاحبه با او نیست. رجبیان اعتقاد دارد حکومت ایران می‌خواهد صدایش را «خفه کند».

او در این مصاحبه از ممنوع‌الخروج بودن خود خبر داد و گفت که به سبب فعالیت‌های هنری «بی‌وقفه زیر فشار» است.

رجبیان گفت: «همین الان هم که دارم این (پاسخ به پرسش‌های مصاحبه) را می‌نویسم، هر آن امکان دارد دستگیرم کنند.»

او در ادامه تاکید کرد در زندان با یک فعال حقوق بشر هم‌بند بوده که بر اثر اعتصاب غذا در زندان جان داده است.

به گفته رجبیان، مسئولان زندان برای تنبیه، او را با «دزدان دریایی سومالیایی و قاچاقچیان مواد مخدر» هم‌بند کرده بودند.

او توضیح داد: «هم‌بندی من سردسته دزدان دریایی سومالیایی و یکی از خشن‌ترین آدم‌های جهان بود… با این شرایط، دیگر نمی‌توان آدم عادی شد و نسبت به آنچه در جهان می‌گذرد بی‌توجه بود.» 

از زمان روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران در سال ۱۳۵۷، هنرمندان زیادی از ایران مهاجرت کرده و تعدادی زندانی، ممنوع‌ از کار و ممنوع‌الخروج‌ شده‌اند.

تازه چه خبر؟
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، قرار است سیدنی مک‌کین، همسر سناتور فقید جان مک‌کین، را به عنوان سفیر آمریکا در برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل،...More
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، در دیدار با قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی، خواهان اقدام عملی این کشور در مورد پول‌های بلوکه شده...More
بتول امینی ده‌یادگاری، معلم ابتدایی در شهر مشهد از یک هفته قبل به دلیل اعتراض به توافق ایران و چین بازداشت شده است. نیروهای امنیتی در مشهد روز دوشنبه...More
حمیدرضا ادراکی، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر، به توزیع نشدن واکسن کرونا میان این بیماران اعتراض کرد و گفت: «هیچ پروتکل مشخصی برای شیوه اولویت‌بندی...More