منصوری را به ایران تحویل ندهید، اکنون وقت عدالت است  | ایران اینترنشنال
درخواست فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از رومانی:

منصوری را به ایران تحویل ندهید، اکنون وقت عدالت است 

 

فدراسیون‌ بین‌المللی روزنامه‌نگاران،‌ سازمان صنفی حامی حقوق روزنامه‌نگاران،‌ با صدور بیانیه‌ای از دولت و دادستانی رومانی خواست با توقف روند استرداد قاضی غلامرضا منصوری به ایران، او را تحت پیگرد قضایی قرار دهند.

پیشتر نیز سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده بود شکایت رسمی خود از این قاضی متواری پرونده فساد مالی و ارتشا را به دادستانی رومانی داده است.

آنتونی بلانگر،‌ دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، روز دوشنبه ۲۶ خردادماه ضمن تاکید بر پیگرد قضایی منصوری در رومانی گفت: «جنایت علیه روزنامه‌نگاران نمی‌تواند بدون مجازات بماند. اکنون زمان عدالت است.»

او افزود: «ما به همراه چند انجمن و گروه روزنامه‌نگاری، از دولت و دادستان رومانی می‌خواهیم كه قاضی منصوری را به ایران استرداد نكنند و به درخواست روزنامه‌نگاران قربانی پاسخ دهند.»

بلانگر خواستار پیگرد این قاضی بازنشسته قوه قضاییه به دلیل «نقض حقوق بشر » شده است. 

این فدراسیون همچنین گزارش داده که منصوری در ده‌ها پرونده شکنجه و حبس روزنامه‌نگاران و تعطیلی رسانه‌ها و همچنین فشار به اعضای خانواده آن‌ها دست داشته است.

فدراسیون به موارد بازداشت جمعی شماری از روزنامه‌نگاران در سال ۱۳۹۱،‌ محکومیت خبرنگاران روزنامه‌ها و صداوسیما،‌ توقیف روزنامه‌ شرق و فشار به خانواده مدیر شبکه جم‌تی‌وی در این زمینه اشاره کرده است.

منصوری قاضی بازنشسته اجراییات شهرستان لوسانات، بازپرس شعبه ۹ دادسرای کارکنان دولت و قاضی دادسرای فرهنگ رسانه است که اخیرا به عنوان یکی از متهمان متواری در پرونده فساد اکبر طبری، معاون پیشین رییس قوه قضاییه، نامش مطرح شد.

او هفته گذشته در یک پیام ویدیویی گفته بود که برای «سفر درمانی» به آلمان رفته است و به زودی برای حضور در دادگاه از طریق مراجعه به سفارت به ایران باز می‌گردد.

با این حال،‌ پس از انتشار گزارش عدم مراجعه او به سفارت خبر بازداشت منصوری در رومانی منتشر شد. پلیس ایران اعلام کرد که با درخواست نیروی انتظامی، پلیس اینترپل منصوری را بازداشت کرده و روند استرداد او به کشور در دستور کار است.

طی روزهای گذشته فعالان حقوق بشر،‌ روزنامه‌نگاران و نهادهای حامی مطبوعات و روزنامه‌نگاران از دولت و دادستانی رومانی خواسته‌اند از استرداد منصوری به ایران جلوگیری کنند.

کریستف دولوار،‌ دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز، روز شنبه گفته بود «این افتخاری برای رومانی خواهد بود که این قاضی شکنجه‌گر را رها نکند.»

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شد که دادگاهی در بخارست، پایتخت رومانی،‌ تصمیم‌گیری درباره استرداد منصوری به ایران را تا روز ۱۰ ماه میلادی ژوئیه،‌ ۲۰ تیرماه، به تاخیر انداخته است.

تازه چه خبر؟
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت که تعطیلی مدارس در دوره کرونا، مشکلات تربیتی بسیاری برای دانش‌آموزان ایجاد و آنها را از درک مهربانی محروم کرد. علیرضا...More
غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد که در نیم‌سال اول سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا امکان آموزش حضوری برای...More