منشا نور نارنجی و صدای مهیب در شرق تهران «انفجار مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» اعلام شد | ایران اینترنشنال

منشا نور نارنجی و صدای مهیب در شرق تهران «انفجار مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» اعلام شد

ساعاتی بعد از آنکه کاربران در تهران از مشاهده نور نارنجی‌رنگ عجیبی در شرق پایتخت خبر دادند که برای چند ثانیه منجر به روشن شدن آسمان این منطقه شد،  داود عبدی سخنگوی وزارت دفاع ایران اعلام کرد که انفجار یک «یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» منفجر شده است.

منطقه پارچین محل استقرار یکی از تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است اما سخنگوی وزارت دفاع درباره جزییات این انفجار و محل دقیق آن توضیحی ارائه نکرد و از عنوان «منطقه عمومی پارچین» برای محل انفجار استفاده کرد. او گفت که آتش‌سوزی پس از انفجار از سوی نیروهای اطفا حریق، کنترل شده و تلفاتی نداشتیم.

شماری از کاربران در حوالی ساعت ۲۵ دقیقه بامداد جمعه از مشاهده نور نارنجی خبر دادند که  برای چند ثانیه آسمان شرق تهران را روشن کرد.

روایت شاهدان عینی و همچنین ویدیوهای منتشر شده از سوی کاربران در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از آن بود که منشا این نور، وقوع یک انفجار در حوالی شهر پردیس بوده است.

پایگاه خبری نور‌نیوز  ساعاتی پس از مشاهده نور نارنجی در همین باره  نوشته بود: «اخبار دریافت شده حاکیست، تصاویری که با عنوان وقوع انفجار در منطقه شرق تهران منتشر شده، مربوط به انفجار یک مخزن گاز صنعتی در حاشیه یکی از مراکز وزارت دفاع بوده و هیچ ارتباطی به تاسیسات نظامی واقع در منطقه فوق ندارد.»

خبرگزاری مهر نخستین رسانه رسمی در ایران بود که  اخبار منتشر شده درباره شنیده شدن صدای مهیب انفجار همزمان با مشاهده نور نارنجی در  پردیس، بومهن را تایید کرده بود.این  خبرگزاری گزارش داد که «بامداد جمعه هم زمان با شنیده شدن صدای مهیب در شرق تهران، نور بزرگ نارنجی در آسمان دیده شد.»

به گزارش این خبرگزاری، بامداد جمعه پس از شنیده شدن «صدای مهیب در شرق تهران»  به طور هم‌زمان نیز نور بزرگ نارنجی در آسمان دیده شد اما «هنوز علت این صدا و نور مشخص نیست، اما این صدا در پردیس، بومهن و مناطق اطراف به وضوح شنیده شده است.»

پس از آن  در اولین واکنش رسمی حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استاندار تهران، طی مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان درباره انتشار نور نارنجی در شرق تهران، به جای تایید یا رد احتمال انفجار، گفت: «جزییات این موضوع در دست بررسی است.»

همزمان شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی با گذشت ساعاتی از این  مشاهده نور و شنیده شدن صدای مهیب در شرق تهران، این خبر را منتشر کرد و از قول مقام‌های مسئول عنوان کرد که «دستگاه‌های مختلف در حال بررسی این موضوع هستند.»

از سوی دیگر، میرشهاب‌الدین قوامی، مدیر روابط عمومی اورژانس تهران با بیان اینکه «تا این لحظه تقاضایی از اورژانس مبنی بر اعزام تکنسین و آمبولانس در این خصوص نداشته‌ایم»، گفت که اورژانس آمادگی دارد در صورت تقاضای آمبولانس یا وقوع حادثه به سرعت نیرو و تجهیزات به محل اعزام کند.

سخنگوی وزارت دفاع درحالی «انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» را دلیل مشاهده نور نارنجی و صدای مهیب در شرق تهران اعلام کرد که بخشی از تاسیسات هسته‌ای ایران در پارچین قرار دارد و این منطقه پیشتر به عنوان محل نگهداری ذخایر موشکی نیز اعلام شده است.

پارچین نام شهرک و منطقه‌ای است در جنوب شرقی شهر تهران که در شمال شرقی شهرستان پاکدشت قرار دارد و کارخانه‌های صنایع دفاع در پارچین از سال ۱۳۱۱ فعالیت داشته‌اند و امروزه حدود ۵۰۰ واحد مسکونی سازمانی و همچنین شهرک‌های اقماری دارد. بزرگراه پارچین که از شمال شرقی تهران آغاز می‌شود، از منطقه پارک‌های ملی خجیر و سرخه‌حصار می‌گذرد.

علاوه بر بخشی از تاسیسات هسته‌ای ایران که در شهرک پارچین قرار دارد، تمرکز صنایع مهم دفاعی ایران در این مجموعه به همراه نگهداری ذخایر موشکی و دیگر مهمات متعارف، این سایت را به یکی از تاسیسات قابل توجه نظامی ایران تبدیل کرده و در گزارش منابع غربی نیز از آن به عنوان تاسیسات راهبردی نظامی نام برده می‌شود.

 

 

- این خبر تکمیل می‌شود

تازه چه خبر؟
رسانه‌های محلی خبر دادند که قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان به کرونا مبتلا شده است. ایمان حجتی، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان، با...More
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هشدار داد نمایندگان چین در ایالات متحده فرمانداران آمریکایی را تحت نظارت قرار داده‌اند. اورتگاس روز سه‌...More
رویترز به نقل از سازمان غیر دولتی دیده‌بان مناقشات اجتماعی ونزوئلا خبر داد از روز شنبه تاکنون در ۱۹ ایالت از ۲۳ ایالت ونزوئلا بیش از ۱۰۰ تظاهرات ضد...More
پایگاه خبری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از بازداشت تعدادی از شهروندان ساکن اردبیل خبر داد که برای حمایت از جمهوری آذربایجان در تجمع...More
حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره سایت‌های موشکی این گروه کذب است. نصرالله...More