ممنوعیت ویدیوها و چالش‌های خطرناک در یوتیوب | ایران اینترنشنال

ممنوعیت ویدیوها و چالش‌های خطرناک در یوتیوب

پس از همه‌گیری اخیر چالش‌های اینترنتی خطرناک که منجر به بروز حوادثی برای کاربران یوتیوب و سایر رسانه‌های اجتماعی شد، یوتیوب که از زیرمجموعه‌های گوگل است اخیرا حساب‌هایی را که ویدیوهای حاوی «چالش‌های خطرناک و شوخی‌های نابه‌جا» را منتشر می‌کنند معلق یا محدود کرده است.

در هفته‌های اخیر و در راستای «چالش بردباکس» که از فیلمی با همین نام نشات گرفته بود، افراد بسیاری به ساخت ویدیوهایی برگرفته از صحنه‌های این فیلم ترغیب شدند. بازسازی صحنه‌هایی که بازیگران فیلم در آن باید با چشم بسته نقش ایفا می‌کردند به‌سرعت شایع شد و بسیاری از کاربران کارهای روزمره‌ای را که انجامشان با چشم بسته می‌تواند خطرناک باشد در چارچوب این چالش انجام دادند و در قالب ویدیو در یوتیوب و سایر رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند.

برای مثال، در یکی از این ویدیوها دو چهره مشهور در فضای مجازی برای شرکت در این چالش اقدام به رانندگی با چشم بسته کردند. در موردی دیگر، دختری نوجوان در ایالت یوتای آمریکا به همین ترتیب حین رانندگی با چشم‌ بسته در ترافیک با خودروی دیگری برخورد کرد.

 

 

نتفلیکس که سازنده فیلم بردباکس است در توییتی از همه درخواست کرد با شرکت در این چالش جان خود و سایرین را به خطر نیندازند.

در نمونه‌ای دیگر، کاربران با گاز زدن یک قالب از مواد شیمیایی برند تاید، در چالش Tide Pod Challenge شرکت می‌کردند. شرکت تاید نیز در همین رابطه توییتی منتشر کرد و از کاربران خواست از شرکت در این چالش پرهیز کنند.

تعدد ویدیوهای این چالش و چالش‌های خطرناک مشابه در یوتیوب، این سایت را بر آن داشت که به‌طور کلی در خصوص این ویدیوها ممنوعیتی تازه وضع کند.

یوتیوب علاوه بر ممنوعیت انتشار ویدیوهای خطرناکی که ممکن است به صدمه‌های جسمی منتهی شوند، نمونه‌هایی را نیز که ممکن است خطرات روحی برای افراد داشته باشند ممنوع کرده است. اقدامی که به نظر می‌رسد برای پیشگیری از رغبت کاربران به انجام کارهای خطرناک جهت دریافت لایک و نمایش بیشتر انجام شده است.

در بیانیه یوتیوب آمده است: «ویدیوهای حاوی شوخی‌هایی که قربانی در آن‌ها حس کند در معرض خطر جسمی قرار می‌گیرد اجازه پخش [در یوتیوب] ندارند. برای مثال، ویدیوی شوخی حمله به یک خانه یا تیراندازی در حال حرکت از این جمله‌اند.» در ادامه این بیانیه نوشته شده است: «ما همچنین به شوخی‌هایی که بچه‌ها را هدف قرار دهد و تجارب احساسی شدید یا احتمال آسیب روانی در کودک ایجاد کند اجازه پخش نمی‌دهیم.»

در ژوییه ۲۰۱۸، یوتیوب مانع از ادامه فعالیت یک زوج در این سایت شد. علت این امر انتشار ویدیوهای شوخی با کودکانشان بود که به‌نظر بسیاری از بینندگان ویدیوهای آن کانال مصداق کودک‌آزاری به حساب می‌آمد. مخاطبان کانال این زوج با تماشای این ویدیوها درباره سلامت جسمی و روحی فرزندان این زوج ابراز نگرانی کرده بودند.

یوتیوب فعلا برای تخطی صاحبان کانال‌ها از قوانین تازه جریمه‌های شدیدی در نظر نگرفته است، اما حذف ویدیو و ارسال اخطار برای صاحب کانال در مرحله اول انجام خواهد شد. حساب کاربرانی که این اخطار را دریافت کنند به مدت ۹۰ روز محدود می‌شود و در صورتی‌که در این بازه اخطار تازه‌ای دریافت نکنند، دوباره حساب خود را با تنظیمات پیشین پس خواهند گرفت. این ممنوعیت‌ها فقط مربوط به خود ویدیو نمی‌شود و شامل انتخاب تصویر کوچک ویدیو و لینک‌های خارجی در بخش توضیحات نیز خواهد بود و در صورت تخطی صاحب کانال جریمه‌های مشابهی شامل حالش خواهد شد.

وضع این محدودیت‌های تازه از سوی یوتیوب به معنی حذف کلیه ویدیوهای چالشی از روی این سایت نیست، بسیاری از مدل‌های مشابه مانند ویدیوی شوخی والدین و هدیه زودهنگام کریسمس و ویدیوهای چالش بطری آب همچنان در یوتیوب محبوب‌اند.

منبع: گاردین

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More