مقام کره جنوبی: رفع توقیف کشتی کره‌ای بعد از قول سئول برای کمک به آزادسازی پول‌های ایران انجام شد | ایران اینترنشنال

مقام کره جنوبی: رفع توقیف کشتی کره‌ای بعد از قول سئول برای کمک به آزادسازی پول‌های ایران انجام شد

 

یک مقام رسمی کره جنوبی اعلام کرد که آزادی کشتی این کشور بعد از قول سئول برای کمک به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های کره‌ای به دلیل تحریم‌های آمریکا، انجام شده است.

 به گزارش رویترز، این مقام که نامش فاش نشده روز جمعه ۲۰ فروردین گفت: «ما آمادگی جدی خود را برای کمک به رفع مشکل پول‌ها ابراز کرده‌ایم.»

این مقام وزارت خارجه کره جنوبی افزود که هر دو طرف توافق کرده بودند موضوع پول‌های ایران و توقیف کشتی به هم مرتبط نیستند و سئول برای کمک به آزادی منابع مالی ایران قول مساعد داده است.

ساعاتی پیش از آزاد شدن این کشتی، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، گفته بود که هنوز هفت میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده ایران در کره آزاد نشده است.

این کشتی نیمه دی ماه سال۹۹ به دست نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شد و ساعت شش روز جمعه به وقت تهران، ایران را ترک کرد. 

ساعاتی پس از آن سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت که کشتی کره‌ای با حکم دادستانی ایران آزاد شده و «عدم سوء سابقه ناخدا و کشتی در زمینه تخلف در منطقه، زمینه نگاه مثبت دادستان محترم را فراهم کرد».

در هفته‌های گذشته مقام های جمهوری اسلامی از انجام گفت‌وگوهایی با مقام‌های کره جنوبی برای آزادی بخشی از هفت میلیارد دارایی بلوکه‌شده ایران در این کشور خبر داده و متقابلا مقام‌های کره جنوبی از احتمال رفع توقیف کشتی خود از سوی ایران خبر داده بود.

ماه گذشته، وزیر خارجه آمریکا گفت واشنگتن با آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی مخالف است مگر اینکه تهران به تعهد کامل به برجام برگردد. آزادسازی این کشتی همزمان با مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین انجام شده است.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More