مقام قضایی: مهرداد سپهری را خانواده همسرش و کسبه محل کتک زدند | ایران اینترنشنال

مقام قضایی: مهرداد سپهری را خانواده همسرش و کسبه محل کتک زدند

 

درحالی‌که خانواده مهرداد سپهری، مرد جوان مشهدی که در پی آزار و شکنجه مامور پلیس حین بازداشت جانش را از دست داد،‌ می‌گوید او بر اثر گاز فلفل و ضرب و جرح پلیس کشته شد،‌ بازپرس پرونده ضرب و جرح او را کار «خانواده همسر» و «کسبه محل» عنوان می‌کند.

هم‌زمان شماری از رسانه‌های حکومت ایران فیلمی را منتشر کرده‌اند تا نشان دهد برخوردهای صورت گرفته منجر به فوت این فرد به دلیل تخریب اموال عمومی و فحاشی بوده است.

علی‌اکبر احمدی‌نژاد،‌ بازپرس پرونده قتل جوان مشهدی،‌ روز یکشنبه چهارم آبان ضمن تایید وجود آثار ضرب روی جسدش به پایگاه خبری «مشهد فوری» گفت: «خانواده این فرد مدعی بودند که بستگان همسر این فرد او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. به جز بستگان همسر، حتی کسبه محل هم او را کتک می‌زدند.»

این مقام قضایی اضافه کرد که استفاده از شوکر و اسپری فلفل علیه این مرد از سوی پلیس، پس از کتک‌کاری خانواده همسر و کسبه صورت گرفت.

احمدی‌نژاد در همین زمینه گفت: «اما الان می‌بینیم روی این مانور داده می‌شود که کار نیروی انتظامی است.»

او ضمن اشاره به اینکه ماموران پلیس دستور قضایی نداشتند، افزود: «کار نیروی انتظامی را توجیه نمی‌کنم، اما اینکه چرا نیروی انتظامی از شوکر استفاده می‌کند و یا مردم او را می‌زنند، چرایی‌اش خیلی مهم است که متهم چطور رفتار کرده که به اینجا رسیده است.»

برادر مهرداد سپهری پیشتر در گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال اشاره کرد بازداشت او در پی درگیری و تماس خانواده همسر صورت گرفت،‌ «اما چون خودرویی برای انتقال او نبود، برادرم را  به مدت ۴۵ دقیقه به تیرکی با دستبند بستند و تمام این ۴۵ دقیقه با شوکر و گاز فلفل او را مورد ضرب و  جرح قرار دادند.»

 

بازپرس: ممکن است علت فوت هر چیزی باشد

بازپرس پرونده در ادامه درباره تاثیر اسپری فلفل در مرگ مهرداد سپهری گفت: «اینکه پزشکی قانونی به ما اعلام کند اتفاق بر اثر اسپری فلفل بوده است، چنین چیزی اعلام نشد و نمی‌دانم از کجا چنین چیزی را اعلام می‌کنند. اما ممکن است علت فوت هر چیزی باشد.»

احمدی‌نژاد ضمن اشاره به اینکه مامور پلیس برای «ترساندن» از شوکر استفاده کرده، گفت: «می‌بینیم بعد از شوکر زدن،‌ فرد بدون هیچ اظهار درد و تالمی می‌نشیند.»

برادر مهرداد سپهری به ایران اینترنشنال گفته بود که پس از شناسایی جسد برادرش در بیمارستان، در نقاط مختلف بدن او از جمله گردن، سر، سینه و شکم و دست‌ها، آثار «ضرب و جرح» وجود داشت و گلوی او هم «کبود و هم خونین» بود.

بازپرس پرونده به نقل از خانواده همسر این مرد به مصرف مواد مخدر، شکستن شیشه‌ها و فحاشی از سوی او اشاره کرد و گفت:‌ «مردم هم به همین دلیل به پلیس اطلاع دادند تا او را مهار کند.»

بر اساس اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۳۸۹، اعتیاد به خودی خود جرم به حساب نمی‌آید.

 

انتشار هماهنگ یک ویدیو از سوی رسانه‌های حکومت

همزمان با اظهارات بازپرس پرونده در واکنش به انتقادات به رفتار مامور نیروی انتظامی، شماری از رسانه‌های حکومت ایران به صورت هماهنگ ویدیویی از لحظات پیش از سر رسیدن پلیس و بازداشت مهرداد سپهری منتشر کرده‌اند.

در این ویدیو تصاویری از درگیری میان سپهری با تعدادی از افراد در محله «حجت» مشهد نشان داده می‌شود و سپس تخریب شیشه‌های خودرو و همچنین فحاشی به اهال محل به او منتسب می‌شود.

همزمان روی این فیلم صدای زنی شنیده می‌شود که گفته شده تماس‌گیرنده با پلیس ۱۱۰ بوده است.

در تصاویر شکنجه و ضرب و جرح مهرداد سپهری، یک مامور نیروی انتظامی در حالی که این جوان را بازداشت کرده و او را با دست‌بند به تیرکی در شهرک «حجت» مشهد بسته است، به طور مکرر با شوکر او را مورد شکنجه قرار می‌دهد و به صورت و چشمانش اسپری فلفل می‌پاشد.

این اتفاق چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که محمد قنبری،‌ رییس پلیس آگاهی نیروی انتظامی، درباره کتک زدن متهمان گفته بود: «این اقدام در جمهوری اسلامی و نظام دینی ما منسوخ است.»

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More