مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: عدم تمدید توافق موقت ایران با آژانس، مذاکرات وین را پیچیده‌تر می‌کند | ایران اینترنشنال

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: عدم تمدید توافق موقت ایران با آژانس، مذاکرات وین را پیچیده‌تر می‌کند

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه عدم تمدید توافق موقت ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مذاکرات وین را پیچیده می‌کند، گفت که در صورت بی‌نتیجه ماندن این مذاکرات ممکن است آمریکا در سیاست خود در قبال ایران تجدیدنظر کند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش منتشر نشود، روز پنج‌شنبه گفت که مذاکرات وین برای احیای برجام نمی‌تواند تا همیشه ادامه یابد و تاکید کرد در صورت بی‌نتیجه ماندن این مذاکرات ممکن است آمریکا در سیاست خود در قبال ایران تجدیدنظر کند.

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا البته گفت که دولت جو بایدن به این دلیل که توافق را دست‌یافتی می‌داند به مذاکرات وین پیوسته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیات مذاکره‌کننده آمریکا برای شرکت در هفتمین دور گفت‌وگوها در آینده‌ای نه‌چندان دور به وین باز می‌گردد اما تاکید کرد که تاکنون تاریخی برای آغاز دور هفتم مذاکرات مشخص نشده است.

او تاکید کرد که مشخص کردن تاریخ آغاز دور هفتم مذاکرات وین بستگی دارد به پایان مشورت‌های تیم مذاکره‌کننده ایران که پس از برگزیده شدن ابراهیم رییسی به عنوان رییس جمهور آینده برای «مشورت» به تهران بازگشتند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که روی‌ کار آمدن رییس‌جمهور جدید در ایران تاثیری بر سیاست آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران ندارد گفت که تصمیم‌ گیرنده اصلی در ایران علی خامنه‌ای است.

او همچنین بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران را «رسوایی» خواند و گفت که ایالات متحده تا زمانی که آنها در خانه‌هایشان نباشند آرام نخواهد گرفت.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا  تاکید کرد که ایالات متحده هنوز اختلاف‌های جدی با ایران درباره احتمال احیای برجام دارد و گفت که هیچ ضمانتی برای عدم خروج دوباره ایالات متحده از برجام وجود ندارد.

او همچنین ضمن اشاره به پایان توافق موقت ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در روز سوم تیر ماه، تاکید کرد که عدم تمدید توافق موقت ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مذاکرات وین را پیچیده‌‌تر خواهد کرد.

توافق موقت ایران و آژانس در سوم بهمن ماه و پس از آن انجام شد که جمهوری اسلامی اجرای پروتکل الحاقی و بازرسی‌های فراپادمانی را متوقف کرد.

در توافق موقت سه ماهه ایران و آژانس که یک ماه نیز از سوم خرداد تا سوم تیر تمدید شد، ایران به شکل آف‌لاین به ضبط تصاویر و داده‌های فعالیت‌های هسته‌ای خود در چند مرکز مورد نظر آژانس ادامه می‌دهد اما آن ارائه را تا زمان رسیدن به توافق احتمالی برای احیای برجام به آژانس خودداری می‌کند.

علاوه براین، ایران عنوان کرد که در صورت پایان توافق موقت و عدم احیای برجام این اطلاعات را از بین خواهد برد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته در گفتگو با بلومبرگ تاکید کرد که ایران تعهدات خاص خود را به آژانس دارد و توافق نظارتی ایران با این سازمان ارتباطی با مذاکرات برجام ندارد.

او افزود که اگر اطلاعات نظارتی آژانس حذف شود، این سازمان در ارتباط با ایران با یک «سیاه‌چاله» اطلاعاتی در فاصله ماه‌های فوریه تا ژوئن، بهمن تا خرداد، مواجه خواهد شد.

گروسی با اشاره به پایان توافق موقت در سوم تیر ماه، گفت که آژانس هنوز از ایران هیچ پیشنهادی برای تمدید توافق‌ موقت نظارت فنی خود دریافت نکرده است.

تازه چه خبر؟
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از کشته شدن دو سرباز ارتش این کشور، در پی وقوع یک حمله در شمال سوریه خبر داد. اوغلو افزود که نیروهای ترکیه در...More