معاون کل وزارت بهداشت: وضعیت کرونا در سراسر ایران قرمز است | ایران اینترنشنال

معاون کل وزارت بهداشت: وضعیت کرونا در سراسر ایران قرمز است

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، وضعیت سراسر ایران به لحاظ شیوع کرونا قرمز اعلام کرد و گفت که دیگر رنگ‌های قرمز، نارنجی و سبز معنی ندارد، کل کشور در حالت قرمز و هشدار قرار دارد.

سخنان معاون کل وزارت بهداشت یک روز پس از آن بیان شد که علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت از موج سوم در تهران خبر داد و گفت که موج سوم کرونا در تهران آغاز شده و نیازمند مداخلات جدی‌تر در پایتخت برای کنترل رشد فزاینده بیماری کوید-۱۹ هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت شمار بیماران کرونا که در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند را بیش از نقطه اوج موج اول شیوع کرونا در ایران عنوان کرد و افزود که هم‌اکنون ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری هستند که نشان می‌دهد شمار بیماران بستری شده کرونا در مقایسه با موج اول کرونا ۱۰ درصد افزایش یافته است.

حریرچی همچنین گفت که شمار بیماران بستری شده کرونا در یک هفته گذشته بسیار افزایش داشته و شمار بیماران کرونا در شهر تهران دو برابر شده است.

او گفت که در حال حاضر در تهران روزانه دست‌کم ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر بستری می‌شوند در حالی که فقط ۴۵۰ تا ۵۰۰ نفر ترخیص می‌شوند.

معاون کل وزیر بهداشت وضعیت در بسیاری از استان‌های ایران را نیز چون تهران بحرانی توصیف کرد و برای نمونه گفت که موارد بستری بیماران مبتلا به کرونا در تبریز زیر ۴۰ نفر در روز بود اکنون به ۱۶۰ بستری رسیده است و شهر قم که وضع شبه انفجاری دارد از ۱۰ بستری در روز به ۱۶۰ بستری رسیده‌ایم.

این مقام وزارت بهداشت تاکید کرد که اگر روند کنونی ادامه داشته باشد میزان مرگ و میر بر اثر کرونا و تعداد افراد بستری افزایش خواهد داشت.

حریرچی افزود: «کرونا مانند دریای مواجی است که با امواج متعدد آن روبرو هستیم و چند ماه است مرگ بالای ۱۰۰ نفر در روز را تجربه می‌کنیم.»

همزمان پیام طبرسی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، روز پنج‌شنبه وضعیت ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا را بحرانی توصیف کرد و گفت که اگر این روند ادامه داشته باشد در آبان ماه شمار جان‌باختگان روزانه کرونا به بیش از ۶۰۰ نفر خواهد رسید.

او با توجه به سه روز تعطیلی محرم، بازگشایی مدارس، بازگشایی دانشگاه‌ها و عدم اعمال محدودیت برای سفرها، گفت که وضعیت فعلی دور از ذهن نبود و ایمنی گله‌ای هم کاربرد ندارد نمونه‌اش قم که در اسفند و فروردین به شدت درگیر کرونا بود و حالا باردیگر به وضعیت قرمز بازگشته است.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری همچنین گفت که از زمان بازگشایی مدارس موارد متعددی از دانش‌آموزان و معلمان مبتلا به کرونا به این بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

همزمان آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، از افزایش کم‌سابقه مرگ روزانه بر اثر کرونا در این استان خبر داد و گفت که فقط در بیست و چهار ساعت منتهی به عصر پنج‌شنبه ۴۳ نفر در مراکز درمانی اصفهان به دلیل ابتلا به کرونا جان‌باختند.

 حمیدرضا رحیمی، رییس کارگروه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با تاکید براینکه « خراسان رضوی به لحاظ شیوع ویروس همه‌گیر کرونا همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد»، گفت که موج سوم شیوع کرونا هم‌اینک در برخی مناطق کشور خود را نشان داده و خطر بروز آن استان خراسان رضوی را هم تهدید می‌کند.

مقام‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مدیریت کرونا برنامه تازه‌ای برای کنترل شیوع کرونا اعلام نکرده‌اند و در مقابل حسن روحانی روز پنج‌شنبه بر برگزاری «اربعین حسینی و مراسم سوگواری ماه صفر» تاکید کرد ولی گفت که مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را بیش از پیش مورد مراعات قرار دهند.

روحانی همچنین از تمام تصمیمات خود و ستاد ملی مدیریت کرونا درباره مراسم محرم، برگزاری کنکور، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها دفاع کرد و حتی گفت: «برگزاری کنکور از کارهای درخشان و بزرگ دولت در مدت شیوع کرونا بوده است و این مدل از برگزاری کنکور، دارای قابلیت ارائه در عرصه بین‌المللی است به گونه‌ای که هم سلامت جسمی و روانی و هم آینده دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان تضمین شود.»

تازه چه خبر؟
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More