معاون وزیر خارجه ایران: بعید می‌دانم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی مهم باشد | ایران اینترنشنال

معاون وزیر خارجه ایران: بعید می‌دانم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی مهم باشد

 

معاون وزیر خارجه ایران با طرح این ادعا که اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی کمک زیادی به تحقیقات درباره سرنگونی این هواپیما نخواهد کرد، برای تحویل جعبه سیاه به دیگر کشورها شرط گذاشت.

در مقابل حامد اسماعیلیون که همسر و دخترش را در جریان سرنگونی هواپیما از دست داد، در مصاحبه با ایران اینترنشنال اعلام کرد که بر اساس قوانین سازمان بین المللی هوانوردی اولین گام تحقیقات درباره سقوط هواپیما بازخوانی جعبه سیاه است.

جمهوری اسلامی توان فنی بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را ندارد و پس از پنج ماه نیز تقاضای اوکراین و کانادا برای تحویل این جعبه سیاه به کشورهای دیگر را قبول نکرده است.

در همین حال روز شنبه محسن بهاروند، معاون حقوقی وزیر خارجه ایران،ل گفت: «بررسی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیما آخرین قدم در تحقیقات فنی است و فکر نمی‌کنیم جعبه سیاه حاوی اطلاعاتی باشد که کمک شایانی به تحقیقات به عمل آمده ما بکند.»

او اضافه کرد: «بعید می‌دانیم اطلاعات مهمی در آن باشد چرا که همه تحقیقات مان به پایان رسیده و می‌دانیم که چه اتفاقی افتاده است.» معاون وزیر خارجه ایران در عین حال به نتایج این تحقیقات اشاره نکرد.

بهاروند درباره تحویل جعبه سیاه به شرکت‌های فرانسوی اعلام کرد که «باید مطمئن شویم سوءاستفاده‌هایی از این جعبه‌های سیاه انجام نخواهد شد».

او اضافه کرد: «اطلاعاتی را در اختیار کشور‌ها قرار دادیم و آن‌ها اطلاعات را تغییر و در معرض افکار عمومی قرار دادند.»

بهاروند گفت که ایران به زودی با اوکراین برای تحویل جعبه های سیاه این هواپیما مذاکره خواهد کرد.

حامد اسماعیلیون در واکنش به این سخنان گفت که مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این حداقل چهار بار این گفته‌ها را تکرار کرده‌اند.

او تاکید کرد که بر اساس قوانین سازمان هوانوردی جعبه سیاه باید بلافاصله خوانده شود اما مقام‌های جمهوری اسلامی پس از پنج ماه در اینباره با اما و اگر سخن می گویند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۹۸ و همزمان با عملیات سپاه پاسداران علیه دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق، با شلیک پدافند سپاه پاسداران منهدم شد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

جمهوری اسلامی نه تنها عاملان این اتفاق را معرفی و محاکمه نکرده، بلکه اخیرا تعدادی از دانشجویان شرکت‌کننده در تجمع اعتراض به سرنگونی این هواپیما به زندان محکوم شده‌اند.

تازه چه خبر؟
حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره سایت‌های موشکی این گروه کذب است. نصرالله...More
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More