معاون وزیر بهداشت: ۲۵ درصد مرگ‌های روزانه ایران بر اثر کرونا است | ایران اینترنشنال

معاون وزیر بهداشت: ۲۵ درصد مرگ‌های روزانه ایران بر اثر کرونا است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به مرگ روزانه ۲۵۰ نفر بر اثر کرونا در ایران، گفت این رقم حدود ۲۵ درصد تعداد کل مرگ‌های کشور است.

حریرچی روز دوشنبه ۲۳ فروردین در یک نشست آنلاین درباره اطلاع‌رسانی کرونا با تاکید بر پیش‌بینی‌ها مبنی بر «بدتر» شدن بحران شیوع کرونا در ایران، به سخنان سعید نمکی، وزیر بهداشت اشاره کرد که گفته است تعداد جان‌باختگان ناشی از کرونا حتی ممکن است از آمارهای پاییز که به بالای ۴۰۰ فوتی رسیده بود، بیشتر شود.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: «در شرایطی که اسفند و شش ماه دوم سال ۹۹، تعطیلی فعالیت حضوری دانش‌آموزان، معلمان، دانشجویان، استادان، منع تردد شبانه، شهرهای قرمز، محدودیت‌های سفر و تعطیلی‌ برخی ادارات را داشتیم اما کاهش تردد مردم حدود چهار درصد نسبت به قبل از کرونا بود.»

او با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد: «در واقع اتفاق خاصی نیفتاد و مردم به کوه و جنگل و خانه‌های هم رفته‌اند. اگر ۳۵ درصد مردم خوب عمل می‌کنند یک تعدادی بدتر از قبل رفتار می‌کنند.»

در روزهای اخیر، همزمان با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در ایران، انتقادهای فراوانی به نحوه مدیریت بحران شیوع این ویروس به ویژه از سوی حسن روحانی به عنوان رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده است.

حریرچی نیز در این زمینه گفت: «اکنون نحوه مدیریت کرونا و میزان مرگ‌ومیر و کاهش تاثیرات آن در زندگی روزمره، عامل و معیار سنجش کارایی و توسعه اجتماعی کشورهاست.» 

او با اشاره به پیامدهای اقتصادی بحران کرونا، دولت ایران را ناتوان از حل مشکلات این بحران دانست و ادامه داد: «مقابله با این مشکلات بدون کمک خیریه‌ها، مردم و سازمان‌های بزرگ از عهده وزارت بهداشت و دولت بر نمی‌آید.»

معاون کل وزارت بهداشت در این زمینه کشور آمریکا را به عنوان یک الگو معرفی کرد  که به گفته او، «در اکثر ایالات آمریکا ۷۰ درصد بیمارستان‌ها توسط سازمان‌های خیریه و غیر انتقاعی ایجاد و مدیریت می‌شود». 

در روزهای اخیر مقام‌های وزارت بهداشت از جمله شخص وزیر انتقادهایی را نسبت به دستگاه‌های دولتی و برخی وزارتخانه‌ها در زمینه عدم پیروی از تصمیم‌های بهداشتی کرونا ابراز کرده‌اند.

حریرچی روز ۱۸ فروردین در یک برنامه تلویزیونی گفت وزارت بهداشت مخالف سفرهای نوروزی بوده اما مقام‌های دیگر به دلایل اقتصادی با این تصمیم مخالفت کرده‌اند.

او در پاسخ به این پرسش مجری تلویزیون که چه کسی با این تصمیم مخالف بوده، گفت نمی‌تواند نام مقام‌ها را اعلام کند. 

این پاسخ حریرچی که به نظر اشاره به حسن روحانی داشت، با واکنش رییس جمهوری اسلامی مواجه شد. روحانی گفت: «اگر هر کسی در تلویزیون یک جور سخن بگوید، تنها بهانه به ضدانقلاب می‌دهیم.»

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More