معاون وزیر بهداشت: ۲۵ درصد مرگ‌های روزانه ایران بر اثر کرونا است | ایران اینترنشنال

معاون وزیر بهداشت: ۲۵ درصد مرگ‌های روزانه ایران بر اثر کرونا است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به مرگ روزانه ۲۵۰ نفر بر اثر کرونا در ایران، گفت این رقم حدود ۲۵ درصد تعداد کل مرگ‌های کشور است.

حریرچی روز دوشنبه ۲۳ فروردین در یک نشست آنلاین درباره اطلاع‌رسانی کرونا با تاکید بر پیش‌بینی‌ها مبنی بر «بدتر» شدن بحران شیوع کرونا در ایران، به سخنان سعید نمکی، وزیر بهداشت اشاره کرد که گفته است تعداد جان‌باختگان ناشی از کرونا حتی ممکن است از آمارهای پاییز که به بالای ۴۰۰ فوتی رسیده بود، بیشتر شود.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: «در شرایطی که اسفند و شش ماه دوم سال ۹۹، تعطیلی فعالیت حضوری دانش‌آموزان، معلمان، دانشجویان، استادان، منع تردد شبانه، شهرهای قرمز، محدودیت‌های سفر و تعطیلی‌ برخی ادارات را داشتیم اما کاهش تردد مردم حدود چهار درصد نسبت به قبل از کرونا بود.»

او با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد: «در واقع اتفاق خاصی نیفتاد و مردم به کوه و جنگل و خانه‌های هم رفته‌اند. اگر ۳۵ درصد مردم خوب عمل می‌کنند یک تعدادی بدتر از قبل رفتار می‌کنند.»

در روزهای اخیر، همزمان با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در ایران، انتقادهای فراوانی به نحوه مدیریت بحران شیوع این ویروس به ویژه از سوی حسن روحانی به عنوان رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده است.

حریرچی نیز در این زمینه گفت: «اکنون نحوه مدیریت کرونا و میزان مرگ‌ومیر و کاهش تاثیرات آن در زندگی روزمره، عامل و معیار سنجش کارایی و توسعه اجتماعی کشورهاست.» 

او با اشاره به پیامدهای اقتصادی بحران کرونا، دولت ایران را ناتوان از حل مشکلات این بحران دانست و ادامه داد: «مقابله با این مشکلات بدون کمک خیریه‌ها، مردم و سازمان‌های بزرگ از عهده وزارت بهداشت و دولت بر نمی‌آید.»

معاون کل وزارت بهداشت در این زمینه کشور آمریکا را به عنوان یک الگو معرفی کرد  که به گفته او، «در اکثر ایالات آمریکا ۷۰ درصد بیمارستان‌ها توسط سازمان‌های خیریه و غیر انتقاعی ایجاد و مدیریت می‌شود». 

در روزهای اخیر مقام‌های وزارت بهداشت از جمله شخص وزیر انتقادهایی را نسبت به دستگاه‌های دولتی و برخی وزارتخانه‌ها در زمینه عدم پیروی از تصمیم‌های بهداشتی کرونا ابراز کرده‌اند.

حریرچی روز ۱۸ فروردین در یک برنامه تلویزیونی گفت وزارت بهداشت مخالف سفرهای نوروزی بوده اما مقام‌های دیگر به دلایل اقتصادی با این تصمیم مخالفت کرده‌اند.

او در پاسخ به این پرسش مجری تلویزیون که چه کسی با این تصمیم مخالف بوده، گفت نمی‌تواند نام مقام‌ها را اعلام کند. 

این پاسخ حریرچی که به نظر اشاره به حسن روحانی داشت، با واکنش رییس جمهوری اسلامی مواجه شد. روحانی گفت: «اگر هر کسی در تلویزیون یک جور سخن بگوید، تنها بهانه به ضدانقلاب می‌دهیم.»

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More