معاون وزارت خارجه ایران: مبادله کایلی مور گیلبرت با سه زندانی ایرانی منحصر به فرد بود | ایران اینترنشنال

معاون وزارت خارجه ایران: مبادله کایلی مور گیلبرت با سه زندانی ایرانی منحصر به فرد بود

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد که مذاکرات برای مبادله کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی، با سه شهروند ایرانی از یک سال پیش در جریان بوده است.

عراقچی در مطلبی در تلگرام این نوع تبادل زندانیان را «منحصر به فرد» خواند و نوشت که سه کشور در آن دخیل بودند.

به گفته عراقچی، تبادل زندانیان در فرودگاه تهران انجام شده و یک هواپیمای اختصاصی استرالیایی سه زندانی ایرانی را به تهران منتقل و کایلی مور گیلبرت را به این کشور بازگرداند.

روز چهارشنبه کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی - بریتانیایی به سه شهروند ایرانی مبادله شدند.

در حالی که مقام های جمهوری اسلامی هویت این سه نفر را اعلام نکرده اند، مقام های تایلند انتقال سه زندانی ایرانی که در طرح ترور یک دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ مشارکت داشتند را تایید کردند.

 اسامی این متهمان سعید مرادی، محمد خزایی و مسعود صداقت زاده است و تلاش آنها برای انفجار خودروی یک دیپلمات اسرائیلی در بانکوک پایتخت تایلند بود. 

 دادگاه کیفری بخش جنوبی بانکوک مرادی را بابت اتهام ترور به حبس ابد و خزایی را به ۱۵ سال حبس محکوم کرده بود. صداقت زاده که گفته می شود یکی از سه زندانی مبادله شده است به دلیل ارتباط با این پرونده بازداشت شده بود.

عباس عراقچی نوشت که ایران در یک سال گذشته پنج مورد تبادل زندانیان با آمریکا، فرانسه، تایلند و استرالیا داشته و شش زندانی خارجی در مقابل ۸ ایرانی آزاد شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی متهم به نقض تحریم ها، با مایل وایت شهروند آمریکایی مبادله شد. همچنین جلال روح الله نژاد، ایرانی متهم به دور زدن تحریم های آمریکا، و رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی همزمان آزاد شدند.

جولی کینگ و مارک فیرکین، دو شهروند استرالیایی، نیز همزمان با رضا دهباشی، که به اتهام نقض تحریم‌ها در استرالیا بازداشت شده بود، آزاد شدند.

 

تازه چه خبر؟
وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد هنوز کارهای زیادی برای احیای توافق هسته‌ای ایران باقی است و کارهای زیادی باید در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام شود. وزیر...More
روز نخست نام‌نویسی از نامزدهای پست ریاست جمهوری ایران با حضور شماری از چهره‌‌های نظامی در وزارت کشور به پایان رسید. سعید محمد، حسین دهقان و محمدحسن...More
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More