معاون وزارت خارجه ایران: مبادله کایلی مور گیلبرت با سه زندانی ایرانی منحصر به فرد بود | ایران اینترنشنال

معاون وزارت خارجه ایران: مبادله کایلی مور گیلبرت با سه زندانی ایرانی منحصر به فرد بود

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد که مذاکرات برای مبادله کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی، با سه شهروند ایرانی از یک سال پیش در جریان بوده است.

عراقچی در مطلبی در تلگرام این نوع تبادل زندانیان را «منحصر به فرد» خواند و نوشت که سه کشور در آن دخیل بودند.

به گفته عراقچی، تبادل زندانیان در فرودگاه تهران انجام شده و یک هواپیمای اختصاصی استرالیایی سه زندانی ایرانی را به تهران منتقل و کایلی مور گیلبرت را به این کشور بازگرداند.

روز چهارشنبه کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی - بریتانیایی به سه شهروند ایرانی مبادله شدند.

در حالی که مقام های جمهوری اسلامی هویت این سه نفر را اعلام نکرده اند، مقام های تایلند انتقال سه زندانی ایرانی که در طرح ترور یک دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ مشارکت داشتند را تایید کردند.

 اسامی این متهمان سعید مرادی، محمد خزایی و مسعود صداقت زاده است و تلاش آنها برای انفجار خودروی یک دیپلمات اسرائیلی در بانکوک پایتخت تایلند بود. 

 دادگاه کیفری بخش جنوبی بانکوک مرادی را بابت اتهام ترور به حبس ابد و خزایی را به ۱۵ سال حبس محکوم کرده بود. صداقت زاده که گفته می شود یکی از سه زندانی مبادله شده است به دلیل ارتباط با این پرونده بازداشت شده بود.

عباس عراقچی نوشت که ایران در یک سال گذشته پنج مورد تبادل زندانیان با آمریکا، فرانسه، تایلند و استرالیا داشته و شش زندانی خارجی در مقابل ۸ ایرانی آزاد شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی متهم به نقض تحریم ها، با مایل وایت شهروند آمریکایی مبادله شد. همچنین جلال روح الله نژاد، ایرانی متهم به دور زدن تحریم های آمریکا، و رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی همزمان آزاد شدند.

جولی کینگ و مارک فیرکین، دو شهروند استرالیایی، نیز همزمان با رضا دهباشی، که به اتهام نقض تحریم‌ها در استرالیا بازداشت شده بود، آزاد شدند.

 

تازه چه خبر؟
ناآرامی‌ها و درگیری‌های شدید بین پلیس و معترضان در تونس برای دومین روز متوالی در پایتخت تونس و حداقل ۱۵ شهر ادامه داشت. به گزارش رویترز، علت اعتراض‌...More
شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌...More
شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت. او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته...More
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More