معاون حقوقی روحانی: رفتار پلیس با مهرداد سپهری نقض آشکار حقوق شهروندان است | ایران اینترنشنال

معاون حقوقی روحانی: رفتار پلیس با مهرداد سپهری نقض آشکار حقوق شهروندان است

 

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌ جمهور ایران، در واکنش به کشته شدن مهرداد سپهری، جوان مشهدی که به دنبال شکنجه و آزار جسمی پلیس جان باخت، از قوه قضاییه خواست برای عدم تکرار «خودسری» ضابطانش بر آنها نظارت کرده و آموزش‌های لازم را برایشان فراهم کند.

جنیدی در گزارش خود که روز سه‌شنبه ششم آبان در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شد، رفتار پلیس در آزار جوان مشهدی با شوکر را «نقض آشکار قواعد مسلم حقوقی در خصوص رفتار با شهروندان در مظان اتهام» خواند و از آن انتقاد کرد.

او با اشاره به عملکرد پلیس به عنوان ضابط قضایی، اعلام کرد ضروری است قوه قضاییه بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، در راستای «اعمال نظارت بر ضابطان دادگستری» اقدام کند تا این «خودسری‌ها» موجب تضییع حقوق شهروندان نشود. 

جنیدی همچنین خواستار رعایت قانون در زمینه احراز عنوان «ضابط دادگستری» پس از صدور «گواهينامه گذراندن دوره آموزشی» و تاييد دادستان شد. 

این مقام دولت در بندهای دیگری از این گزارش «هتک حرمت و حیثیت»، «آزار و شکنجه و مجازات» و «نقض حقوق» شهروندان در شرایط انتساب اتهام،‌ بازداشت و زندان را بر اساس قانون غیرمجاز دانست.

برادر مهرداد سپهری پیشتر در گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال اشاره کرده بود او پیش از جان باختن و انتقال به بیمارستان «۴۵ دقیقه مورد ضرب و جرح ماموران نیروی انتظامی قرار گرفت.»

معاون حقوقی رییس‌جمهور در بخشی از گزارشش در همین زمینه گفته است:‌ «هیچ یک از قوانین موضوعه کشور تعرض به جان و حیثیت افراد،‌ مانند آنچه در واقعه فوق دیده می‌شود، را تجویز نکرده است و بر همین مبنا، هیچ مقام قضایی و به طریق اولی هیچ ضابط قضایی حق ندارد از حدود پیش‌بینی شده در قوانین انحراف حاصل کند.» 

یک روز پیشتر ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، با اشاره به ماجرای مهرداد سپهری گفته بود نباید پلیس تضعیف شود. او همچنین «دشمن» را متهم کرده بود که «می‌خواهد با سوءاستفاده از یک حادثه که در گوشه‌ای رخ داده، جایگاه و هویت یک نهاد را به طور کامل مخدوش نماید.»

در روزهای اخیر کاربران رسانه‌های اجتماعی مرگ مهرداد سپهری در اثر شکنجه پلیس را با مرگ جورج فلوید،‌ آمریکایی آفریقایی‌تبار که در اثر شکنجه پلیس مینه‌سوتا در آمریکا کشته شد، مقایسه کردند و او را «جورج فلوید ایران» خواندند.

با این حال، یک مقام قضایی در پرونده قتل سپهری ضرب و جرح او را ناشی از درگیری با «خانواده همسر» و «کسبه محل» عنوان کرد و نسبت به انتقاد از نیروی انتظامی در این ماجرا واکنش نشان داد.

علی اکبر احمدی‌نژاد، بازپرس پرونده، گفت: «اما الان می‌بینیم روی این مانور داده می‌شود که کار نیروی انتظامی است.»

در تصاویر شکنجه و ضرب و جرح مهرداد سپهری، یک مامور نیروی انتظامی در حالی که این جوان را بازداشت کرده و او را با دست‌بند به تیرکی در شهرک «حجت» مشهد بسته است، به طور مکرر با شوکر او را مورد شکنجه قرار می‌دهد و به صورت و چشمانش اسپری فلفل می‌پاشد.

با آنکه بازپرس پرونده استفاده از شوکر از سوی مامور پلیس را برای «ترساندن» دانست، لعیا جنیدی این رفتارهای مامور نیروی انتظامی را «خلاف آشکار از قانون» عنوان کرد.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More