معاون‌کل وزارت بهداشت: جان‌باختگان کرونا در سال دست‌کم ۳۶ هزار نفر و از زلزله بم بیشتر است | ایران اینترنشنال

معاون‌کل وزارت بهداشت: جان‌باختگان کرونا در سال دست‌کم ۳۶ هزار نفر و از زلزله بم بیشتر است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، گفت که حداقل ‌شمار جان‌باختگان کرونا در ایران در سال به ۳۶ هزار نفر می‌رسد و این تعداد بیشتر از جان‌باختگان در زلزله بم است.

معاون کل وزارت بهداشت، شامگاه سه‌شنبه بیست و چهارم تیر ماه در یک برنامه تلویزیونی، گفت که ما سالانه ۳۸۰ هزار فوتی داریم، وقتی شمار جان‌باختگان روزانه ۲۰۰ و ۲۲۱ نفر باشد، یعنی ۲۰ درصد مرگ و میر سالانه است اما حتی  اگر شمار جان‌باختگان روزانه کرونا را ۱۰۰ نفر در نظر بگیریم، در سال ۳۶ هزار مرگ بر اثر کرونا داریم که این تعداد از جان‌باختگان از زلزله بم بیشتر است.

هشدار ضمنی حریرچی به این معنی بود که در صورت افزایش شمار مرگ روزانه بر اثر کرونا  و حتی در با شمار جان‌باختگان روزانه حدود ۲۰۰ نفر، طی یک سال  حدود ۷۶ هزار نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

حریرچی با تاکید براینکه مطمئنا تا یک سال آینده واکسن فراگیری نخواهیم داشت، گفت که ما باید با خودمان زندگی مسالمت‌آمیز و با ویروس زندگی تهاجمی داشته باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه ۲۵ استان ایران  تا روز سه‌شنبه بیست و چهارم تیر ماه در وضعیت قرمز و هشدار قرار داشته اند، گفت:« ۱۸۷ شهرستان قرمز، ۹۱ شهرستان نارنجی، ۱۱۰ شهرستان زرد و ۵۹ شهرستان سفید و یک شهرستان هم سبز بودند.»

حریرچی افزود که هنوز معلوم نیست فردی که مبتلا به بیماری کووید ۱۹ می‌شود و بهبود می‌یابد ایمنی کسب می‌کند و اگر کسب می‌کند ایمنی او چه مدت پایدار است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت که «تغییر رفتار مردم و بازگشایی‌ها، مردم فکر کردند شرایط کاملا عادی شده و مهم‌ترین اقدامی که ما الان می‌توانیم انجام دهیم، استفاده از ماسک است. حریرچی اضافه کرد که اگر ۹۵ درصد مردم از بدو خروج از منزل تا بازگشت به خانه ماسک بزنند و فاصله گذاری اجتماعی را هم در کنار پروتکل‌های بهداشتی رعایت کنند، می‌توانیم به تدریج شاهد کاهش بیماری و کنترل اپیدمی باشیم.»

معاون کل وزارت بهداشت افزود که وظیفه حکومت فقط نصیحت نیست باید با کسبه‌ای که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، برخورد قاطع شود.

همزمان کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، شمار پزشکان و پرستاران جان‌باخته بر اثر کرونا را دست‌کم ۱۴۰ نفر اعلام کرد و گفت: «البته تعداد فوتی‌های این گروه بر اثر کرونا بیش از این تعداد است.»

جهانپور با بیان اینکه «اکنون در پیک جدید بیماری کرونا تعداد تخت‌های بیمارستانی که به بیماران کرونا اختصاص پیدا کرده دوباره بیشتر شده است، گفت که «تخت‌های اختصاص داده شده به بیماران مبتلا به کرونا هنوز به میزان اواسط اسفند نرسیده است، در آن زمان حدود ۳۰ هزار تخت بیمارستانی به بیماران کرونا اختصاص پیدا کرد و ۵۰ درصد تخت‌های آی سی یو به این بیماران داده شد.»

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به گزارش‌های منتشر شده درباره کمبود تخت بیمارستانی و آی‌سی‌یو برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا، گفت که در برخی موارد در برخی بیمارستانهای شلوغ، بیماران اصرار دارند که حتما در آن بیمارستان بستری شوند و حاضرند در حیات بیمارستان منتظر خالی شدن تخت بمانند اما به بیمارستان دیگری که امکان پذیرش دارد، نروند.»

تازه چه خبر؟
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More
در پی بالا گرفتن انتقادهای شخصیت‌های عراقی از یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، او روز دوشنبه در یادداشت جدیدی از آیت‌الله علی...More
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More