مشوق‌های آمریکا برای ارتش ونزوئلا در صورت شورش علیه مادورو | ایران اینترنشنال

مشوق‌های آمریکا برای ارتش ونزوئلا در صورت شورش علیه مادورو

 

مایک پنس، معاون اول رییس‌جمهور آمریکا قرار است اعلام کند دولت آمریکا در قبال شورش ارتش ونزوئلا علیه ریاست‌جمهوری نیکولاس مادورو مشوق‌هایی را در نظر گرفته است.

یک مقام ارشد در اداره آمریکای وزرات امور خارجه‌‌ به خبرگزاری رویترز گفت پنس در سخنرانی روز  سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت خود که قرار است حدود نیمه‌شب به وقت تهران ایراد شود همچنین از تصمیم قریب‌الوقوع آمریکا برای تحریم ۲۵ نفر باقیمانده قضات دیوان عالی ونزوئلا خبر خواهد داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۱۷، مایکل مورنو، رئیس دیوان عالی ونزوئلا، را به همراه هفت نفر از قضات تحریم کرده بود.

این مقام آمریکایی گفت: «ما حس می‌کنیم در این بخش اعمال فشار لازم است. کل ۳۲ قاضی دیوان عالی ونزوئلا یا با هم غرق می‌شوند یا با هم شنا می‌کنند.»

پنس همچنین در زمینه کمک‌رسانی به پناهجویان ونزوئلایی که از کشورشان فرار کرده‌اند و همچنین بسته کمک اقتصادی در صورت انتقال قدرت سیاسی صحبت خواهد کرد. میلیون‌ها نفر از مردم کشور نفت‌خیز ونزوئلا به سبب کمبود شدید مواد غذایی، آب، برق و دارو از کشور گریخته‌اند.

این مقام بدون اشاره به جزئیات گفت پنس برای نظامیان ونزوئلایی «پاداش‌هایی» در نظر گرفته است.

او اضافه کرد: «او به مردم نشان خواهد داد که در صورت حرکت در مسیر درست چه فرصت‌هایی در انتظارشان است.»

پنس در سخنرانی خود راهبرد اولیه دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا،را پس از اعتراضات گسترده هفته پیش تحت رهبری خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان که از حمایت آمریکا و بسیاری کشورهای دیگر برخوردار است، تشریح خواهد کرد.»

گوآیدو اعتراضات خیابانی هفته پیش را آغاز «مرحله آخر» برکناری مادورو اعلام کرده بود اما این اعتراضات علیرغم رویگردانی گسترده در میان برخی ارتشی‌ها، به نتیجه نرسید.

گوآیدو، که ریاست مجلس ملی ونزوئلا را بر عهده دارد، با استناد به قانون اساسی این کشور در ماه ژانویه، انتخاب دوباره مادورو را در انتخابات سال گذشته غیرقانونی و خود را رییس‌جمهور موقت ونزوئلا خواند.

مادورو که گوآیدو را عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکا لقب داده، می‌گوید از حمایت کامل ارتش برخوردار است اما گروه‌های مخالف و مقام‌های آمریکایی از ریزش در ارتش خبر داده‌اند.

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More