مشاور وزیر کشور: به ۲۳ درصد معترضان آبان از فاصله نزدیک شلیک شد | ایران اینترنشنال

مشاور وزیر کشور: به ۲۳ درصد معترضان آبان از فاصله نزدیک شلیک شدروح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور ایران، گفت به ۲۳ درصد از معترضان آبان ۹۸ «از فاصله نزدیک و به شقیقه شلیک شده بود».

او در گفت‌و‌گویی در کلاب‌هاوس ادعا کرد: «۱۶ درصد کشته‌شدگان حوادث آبان ۹۸ در حمله به مراکز نظامی و ۳۱ در حال تخریب یا حمله به تاسیسات عمومی و شهری کشته شدند.»

پیش از این نیز برخی از مقامات جمهوری اسلامی گفته بودند که به معترضان از فاصله نزدیک شلیک شده، اما شلیک‌کنندگان ماموران انتظامی و امنیتی نبوده‌اند.

از جمله علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران، سوم آذر ۹۸ گفته بود که به «خیلی» از کشته‌شدگان «از فاصله یک متری و یک‌‌ونیم متری» شلیک شده بود و «این یعنی گلوله از میان خودشان شلیک شده است».

با این حال تصاویر و ویدیوهایی که از سرکوب اعتراضات آبان منتشر شده به وضوح نشان‌دهنده شلیک نیروهای امنیتی و انتظامی به معترضان از فاصله نزدیک و روی بام ساختمان‌هاست.

 

 

مشاور وزیر کشور همچنین گفت که برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از موضوع سهمیه‌بندی بنزین خبر داشتند.

در این نشست محمود صادقی، نماینده مجلس دهم، نیز به سخنان وزیر کشور در نشست محرمانه با نمایندگان مجلس دهم اشاره کرد. به گفته صادقی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در این نشست گفته است که فرانسه «عرضه جمع کردن» اعتراضات پاریس را نداشت اما «ما سه روزه اعتراضات را جمع کردیم».

 صادقی پیش از این نیز گفته بود که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در واکنش به اعتراض او به کشتار مردم در آبان ۹۸ گفته است: «ولو بلغ ما بلغ (بدون استثنا) همه را می‌زنیم.» 

روز ۱۶ آبان شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که از این نماینده سابق مجلس شکایت خواهد کرد.

صادقی تاکید کرده بود که سرکوب اعتراضات با مصوبات شورای عالی امنیت ملی و توسط همه نهادهای نظامی و امنیتی انجام شده است.

 

 

با این حال برخی از چهره‌های اصولگرا تنها وزارت کشور را عامل سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ معرفی می‌کنند.

از جمله احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس، اعلام کرده بود که طبق گفته حسن روحانی، وزیر کشور «مسئول صفر تا صد اجرای طرح گرانی بنزین بود».

او در تذکری در مجلس با اشاره به اعتراضات آبان ۹۸ گفته بود که دست وزیر کشور «آلوده به خون مردم» است و صلاحیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را ندارد.

 وزارت کشور اعلام کرده که به دلیل این سخنان از این نماینده مجلس شکایت خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More