مشاور وزیر بهداشت: آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام خواهد شد | ایران اینترنشنال

مشاور وزیر بهداشت: آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام خواهد شد

 

مشاور وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار است از شنبه آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام شود.

علیرضا افشار، نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی کرونا در خوزستان، روز جمعه گفت بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه اعلام آمار و تصمیم برای قرنطینه و موارد دیگر در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت.

او توضیح بیشتری درباره این مصوبه نداده است. در هفته‌های اول شیوع کرونا در ایران آمار مربوط به جان‌باختگان و مبتلایان کرونا در به تفکیک استان‌ها اعلام می‌شد. با این حال پس از مدتی انتشار این آمار متوقف شد و تنها سخنگوی وزارت بهداشت آمار مربوط به کل کشور را اعلام می کرد.

این در حالی است که علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفته است: «بر اساس مطالعات پیش بینی می‌شود ۱۴ تا ۲۰ درصد ساکنان شهر تهران تاکنون به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.»

جمعیت تهران بیش از ۱۳ میلیون نفر است و بر اساس این سخنان این مقام وزارت بهداشت بین دو میلیون تا دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که ۱۰ برابر آمار رسمی مبتلایان در کل کشور است.

روز جمعه سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۹ فرد مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد جان‌باختگان به ۱۰ هزار و ۲۳۹ نفر رسید.

سیما سادات لاری گفت که در این مدت دو هزار و ۶۲۸ فرد مبتلا به کرونا شناسایی شده و تعداد مبتلایان به ۲۱۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسید. 

آمار رسمی جان‌باختگان کرونا نسبت به اردیبهشت ماه بیش از دو برابر شده است. در روزهای پایانی اردیبهشت و ابتدای خرداد متوسط تعداد افراد جان‌باخته در روز حدود ۵۰ نفر بود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که استان‌های کرمانشاه، کردستان، خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و تعداد مبتلایان در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و البرز افزایش یافته است.

دو استان خراسان رضوی و قم از جمله استان‌هایی بودند که از ابتدا بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را داشتند. 

در همین حال محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، اعلام کرد که در هفته اخیر تعداد مبتلایان به کرونا بار دیگر افزایش یافته و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ثابت بوده است.

با این حال روز جمعه نماز جمعه در این شهر برای نخستین بار پس از شیوع کرونا برگزار شد. محمدرضا سعیدی، امام جمعه قم، نیز در خطبه های نماز جمعه کرونا را «یک ویروس شیطانی و شرور» خواند.

روز جمعه هادی حق‌شناس، استاندار گلستان، نیز اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در شرق این استان قرمز است.

شهرام حبیب‌زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، نیز گفت که هفته گذشته سیر نسبتا صعودی در موارد بستری کرونا را در بیمارستان های اردبیل شاهد بودیم.

جمیل صادقی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام، نیز خبر داد که آمار مبتلایان کرونا در این استان با اختلاف زیاد و شیب بسیار فزاینده‌ای به بالاترین میزان طی ماه‌های گذشته رسیده است.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More