مشاور وزیر بهداشت: آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام خواهد شد | ایران اینترنشنال

مشاور وزیر بهداشت: آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام خواهد شد

 

مشاور وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار است از شنبه آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام شود.

علیرضا افشار، نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی کرونا در خوزستان، روز جمعه گفت بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه اعلام آمار و تصمیم برای قرنطینه و موارد دیگر در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت.

او توضیح بیشتری درباره این مصوبه نداده است. در هفته‌های اول شیوع کرونا در ایران آمار مربوط به جان‌باختگان و مبتلایان کرونا در به تفکیک استان‌ها اعلام می‌شد. با این حال پس از مدتی انتشار این آمار متوقف شد و تنها سخنگوی وزارت بهداشت آمار مربوط به کل کشور را اعلام می کرد.

این در حالی است که علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفته است: «بر اساس مطالعات پیش بینی می‌شود ۱۴ تا ۲۰ درصد ساکنان شهر تهران تاکنون به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.»

جمعیت تهران بیش از ۱۳ میلیون نفر است و بر اساس این سخنان این مقام وزارت بهداشت بین دو میلیون تا دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که ۱۰ برابر آمار رسمی مبتلایان در کل کشور است.

روز جمعه سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۹ فرد مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد جان‌باختگان به ۱۰ هزار و ۲۳۹ نفر رسید.

سیما سادات لاری گفت که در این مدت دو هزار و ۶۲۸ فرد مبتلا به کرونا شناسایی شده و تعداد مبتلایان به ۲۱۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسید. 

آمار رسمی جان‌باختگان کرونا نسبت به اردیبهشت ماه بیش از دو برابر شده است. در روزهای پایانی اردیبهشت و ابتدای خرداد متوسط تعداد افراد جان‌باخته در روز حدود ۵۰ نفر بود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که استان‌های کرمانشاه، کردستان، خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و تعداد مبتلایان در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و البرز افزایش یافته است.

دو استان خراسان رضوی و قم از جمله استان‌هایی بودند که از ابتدا بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را داشتند. 

در همین حال محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، اعلام کرد که در هفته اخیر تعداد مبتلایان به کرونا بار دیگر افزایش یافته و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ثابت بوده است.

با این حال روز جمعه نماز جمعه در این شهر برای نخستین بار پس از شیوع کرونا برگزار شد. محمدرضا سعیدی، امام جمعه قم، نیز در خطبه های نماز جمعه کرونا را «یک ویروس شیطانی و شرور» خواند.

روز جمعه هادی حق‌شناس، استاندار گلستان، نیز اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در شرق این استان قرمز است.

شهرام حبیب‌زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، نیز گفت که هفته گذشته سیر نسبتا صعودی در موارد بستری کرونا را در بیمارستان های اردبیل شاهد بودیم.

جمیل صادقی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام، نیز خبر داد که آمار مبتلایان کرونا در این استان با اختلاف زیاد و شیب بسیار فزاینده‌ای به بالاترین میزان طی ماه‌های گذشته رسیده است.

تازه چه خبر؟
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More