مشاور قالیباف: ملک شهرداری که حناچی می‌گوید پس گرفته یک کانکس بود | ایران اینترنشنال

مشاور قالیباف: ملک شهرداری که حناچی می‌گوید پس گرفته یک کانکس بود

ساعتی پس از آن‌که پیروز حناچی، شهردار تهران، ‌اعلام کرد دست‌کم شش هزار متر از املاک این نهاد از نزدیکان محمدباقر قالیباف،‌ شهردار سابق، پس گرفته شده، مشاور قالیباف ملک پس گرفته شده را یک «کانکس در فضای سبز» خواند.

ناصر امانی، مشاور قالیباف، روز چهارشنبه ۱۹ آذرماه درباره ملک خیابان «شهید عراقی» تهران به خبرگزاری فارس گفت این ملک «فضای سبز محصوری بوده که در طول پروژه امام علی و صدر با احداث کانکس موقت جهت برگزاری جلسات، هماهنگی، سرکشی و کنترل این پروژه‌ها مورد استفاده مدیران شهرداری قرار می‌گرفت.»

امانی افزود این ملک «مدت‌ها قبل بدون درخواست یا الزامی تحویل مدیریت فعلی شهر قرار گرفت.»

به گفته مشاور شهردار سابق تهران، در واکنش به اظهارات حناچی، وکیل قالیباف با عنوان «افترا و نشر اکاذیب» شکایتی تنظیم کرده و به زودی در دستگاه قضایی ثبت و پیگیری می‌کند.

ساعتی پیش از امانی، پیروز حناچی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا گفته بود: «از تیم آقای قالیباف ملکی به مساحت حدود شش هزار متر مربع را در محدوده بزرگراه همت تقاطع امام علی پس گرفتیم.»

به گفته حناچی، املاکی که در اختیار زهرا مشیر، همسر قالیباف و همچنین مرتضی طلایی، عضو سابق شورای شهر تهران، بوده نیز پس گرفته شده است.

در واکنش به این اظهارات مشاور قالیباف گفته «هیچ ملکی» در اختیار زهرا مشیر نبوده و صرفا املاکی با توافق شورای شهر پیشین «جهت امور زنان سرپرست خانوار» در اختیار مجموعه‌ای بوده که همسر قالیباف نیز از اعضای هیات امنای آن است.

پیش از این اعلام شده بود که خیریه «متوسلین امام رضا» که همسر قالیباف از اعضای هیات‌مدیره آن است املاکی از شهرداری را در اختیار دارد. از جمله و براساس فهرست‌های منتشر شده، این خیریه بیش از سه هزار متر زمین را در منطقه شش تهران در اختیار دارد.

اکنون مشاور قالیباف شهردار کنونی تهران را به دلیل اظهاراتش به «بی‌اخلاقی» متهم کرده است.

او در زمینه املاک پس گرفته شده از مرتضی طلایی هم اشاره کرد او با عنوان نایب‌رییس شورای شهر تهران، «مدیریت امور شورایاری‌ها را برعهده داشت و املاکی از شهرداری در اختیار این امور یا مدیریت کارهای ۳۷۰ محله تهران بوده که به تدریج مدیریت جدید تحویل گرفته است».

 پیشتر گزارش شد موسسه فرهنگی متعلق به مرتضی طلایی یک ملک شهرداری را در اختیار دارد. نام طلایی همچنین در فهرست افراد دریافت‌کننده املاک شهرداری تهران مشهور به املاک نجومی وجود داشت.

 

حناچی: املاک نجومی به نام افراد سند خورد

حناچی در بخش دیگری از گفت‌وگویش درباره املاک واگذار شده شهرداری تهران گفت که این املاک به نام افراد سند خورده بود و شهرداری درباره آن نمی‌توانست اقدامی انجام دهد.

با این حال، مشاور قالیباف در این زمینه هم ضمن اشاره به اختیار تعیین تکلیف املاک شهرداری از سوی شهردار در هر دوره گفت: «طبیعتا با این منطق باید گفت آقای حناچی همه تهران را از آقای قالیباف پس گرفته است. چون همه شهرداری و به تبع آن املاک شهرداری و از جمله املاک در اختیار شهردار تهران، پس از پایان دوره شهرداری تحویل داده شده است.»

حناچی می‌گوید که با پیگیری قوه قضاییه قیمت واقعی این املاک پرداخت شده است.

در دوره شهرداری محمدباقر قالیباف تعدادی از املاک شهرداری به افراد واگذار و برخی از خانه‌های شهرداری به مدیران این نهاد، اعضای شورای شهر و برخی از مقامات دیگر نهادها با تخفیف فروخته شد. دادستانی در این‌باره پرونده‌ای تشکیل داد، اما نتیجه این پرونده اعلام نشده است.

در این دوره همچنین برخی از املاک شهرداری برای استفاده در اختیار برخی نهادها و افراد قرار گرفته بود.

پیش از این افشین حبیب‌زاده، عضو شورای شهر تهران، خبر داده بود که فهرست هزار و ۹۰۴ ملک واگذار شده شهرداری تهران آماده شد. او اشاره کرد از میان املاک شناسایی شده، ۸۰۳ ملک در اختیار معاونت اجتماعی شهرداری، ۱۱ ملک در حوزه ستادی شهرداری، ۱۵۳ ملک در اختیار نهادها و ۱۷۶ ملک در حال بهره‌برداری مذهبی بوده و وضعیت ۴۴۳ ملک نیز در حال بررسی قرار دارد و هنوز مشخص نشده است.

 او گفت که واگذاری املاک شهرداری باید با مصوبه شورای شهر انجام شود، اما در واگذاری این املاک این قانون رعایت نشده است.

 

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More