مشاور امنیت ملی آمریکا: عبور از خط قرمزها و تهدید علیه افراد و منافع آمریکا، هزینه هنگفتی برای ایران دارد | ایران اینترنشنال

مشاور امنیت ملی آمریکا: عبور از خط قرمزها و تهدید علیه افراد و منافع آمریکا، هزینه هنگفتی برای ایران دارد

مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به گزارش‌ها درباره نقشه سپاه پاسداران برای حمله به پایگاه نظامی «فورت مکنر» در واشینگتن و تهدید به قتل ژنرال جوزف مارتین جانشین فرمانده این پایگاه، گفت که جو بایدن چنین تهدیداتی را جدی می‌گیرد و عبور از خط قرمزها، هزینه هنگفتی برای ایران دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز دوشنبه دوم فروردین ماه، ۲۲ مارس، در مصاحبه با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت که جو بایدن تهدیدات ایران علیه افراد، نیروها، تاسیسات و منافع آمریکا در منطقه و در ایالات متحده را کاملا جدی می‌گیرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا درباره تهدیدات ایران، تاکید کرد که ایالات متحده گام‌هایی را برمی‌دارد تا علاوه بر دفاع و حفط امنیت کشورش، مطمئن شود که برای ایران واضح است در صورت عبور از خط‌ قرمزها، چه هزینه‌های هنگفتی خواهد داشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یک‌شنبه اول فروردین ماه،۲۱ مارس، به نقل از دو مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که ایران در نظر داشته است پایگاه نظامی «فورت مکنر» در واشینگتن و همچنین یک ژنرال ارتش آمریکا را هدف حمله قرار دهد.

بنابر این گزارش، آژانس امنیت ملی آمریکا دو ماه قبل، در ژانویه، تماس‌هایی را رهگیری کرد که نشان می‌داد فرماندهان سپاه پاسداران در مورد حمله به این پایگاه صحبت می‌کردند.

طرف‌های این تماس‌ها به‌طور مشخص درباره حمله‌ای «به سبک حمله یو‌اس‌اس‌ کول» صحبت می‌کنند. در سال ۲۰۰۰، یک قایق کوچک حاوی مواد منفجره به ناوشکن یو‌اس‌اس‌ کول در بندر عدن یمن اصابت کرد که در پی آن، ۱۷ ملوان آمریکایی کشته شدند.

دو مقام اطلاعاتی آمریکا، به‌شرط حفظ هویتشان، در مصاحبه با آسوشیتدپرس همچنین افشا کردند که بنابر اطلاعات به‌دست‌آمده، نقشه سپاه پاسداران این بوده است که با نفوذ به داخل پایگاه فورت مکنر، ژنرال جوزف مارتین، جانشین فرمانده این پایگاه، را به قتل برسانند.

به نوشته آسوشیتدپرس، احتمالا به همین دلیل است که اخیرا تدابیر امنیتی اطراف پایگاه فورت مکنر افزایش یافته است.

گفت‌و‌گو در مورد امنیت پایگاه فورت مکنر از دو سال پیش در جریان بود، اما اطلاعات جدیدی که آژانس امنیت ملی آمریکا به دست آورد فرماندهان ارتش را واداشت تا بار دیگر درخواست محدودیت‌های امنیتی بیشتر را مطرح کنند.

دو مقام اطلاعاتی آمریکا همچنین به آسوشیتدپرس گفته‌اند تماس‌های رهگیری‌شده میان مقام‌های سپاه پاسداران حاکی از آن است که سپاه پاسداران در حال بررسی گزینه‌های نظامی احتمالی به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی است.

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای از هنگامی که قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در ۱۳ دی ماه سال۹۸ که با دستور دونالد امپ و در حمله ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد، همواره تاکید کرده‌اند که از آمریکا «انتقام سخت» خواهند گرفت.

دو روز بعد از پایان دوره ریاست جمهوری دو نالد ترامپ نیز حساب پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر علی خامنه‌ای در توییتر با انتشار پوستری از تصویر ترامپ در زمین گلف و با تیتر «انتقام حتمی است»، رییس جمهوری پیشین آمریکا را به طور ضمنی به کشته شدن تهدید کرد.

شهریور ماه گذشته نیز دو مقام دولت آمریکا به استناد گزارش‌های اطلاعاتی، به نشریه پولیتیکو گفتند که جمهوری اسلامی ایران درحال توطئه برای کشتن لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، به عنوان انتقام مرگ قاسم سلیمانی است.

دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده بود که چنین اقداماتی با پاسخی سنگین مواجه خواهد شد.

با وجود تاکید جو بایدن بر در پیش گرفتن دیپلماسی در مورد ایران، کمتر از یک ماه پیش و درپی حملات راکتی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق، شامگاه پنج‌شنبه ۶ اسفند ماه نیروهای نظامی ایالات متحده به دستور مستقیم بایدن مواضع کتائب حزب‌الله و کتائب الشهدا را در شرق سوریه بماران کردند.

پس آن جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، درباره این حملات به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شرق سوریه، در جمع خبرنگاران خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: «نمی‌توانید از پیامد اقدامات خود مصون باشید. مواظب باشید».

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More