مرگ ۶۹ نفر در یک ماه گذشته به دلیل مصرف مشروب تقلبی | ایران اینترنشنال

مرگ ۶۹ نفر در یک ماه گذشته به دلیل مصرف مشروب تقلبی

پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس ایران، خبر داد که در یک ماه گذشته و فاصله نیمه شهریور تا ۱۷ مهر ماه، ۶۹ نفر در نقاط مختلف ایران به دلیل مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش اعتماد، کولیوند گفته است که در یک ماه اخیر در مجموع ۷۶۸ نفر - که ۶۹ تن از آن‌ها زن بودند - به دلیل مصرف مشروب تقلبی مسموم شده‌اند. از این تعداد ۶۹ نفر جان خود را از دست  داده‌اند، ۱۶ نفر نابینا شده‌اند و کلیه‌های ۱۷ تن نیز از کار افتاده است.

به گفته سرپرست اورژانس ایران، دو پسر ۱۲ ساله از استان‌های البرز و خراسان شمالی، جوان‌ترین قربانیان و یک مرد ۶۵ ساله از هرمزگان مسن‌ترین قربانی بوده است.

براساس این آمار، قربانیان مسمومیت‌های یک ماه اخیر ۲۵ نفر در استان البرز، ۲۱ نفر در هرمزگان، ۷ نفر در خراسان شمالی، ۶ نفر در فارس، ۵ نفر در تهران، ۳ نفر در مرکزی و ۲ نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده اند.

این نخستین‌بار نیست که خبر مرگ عده‌ای به‌دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی در ایران منتشر می‌شود.

در سال‌های ۹۲ و ۹۳، براساس گزارش‌ها، نزدیک‌ به ۶۰ نفر در ایران به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی تقلبی جان خود را از دست دادند و بیش‌از ۳۰۰ نفر مسموم شدند.

ماه گذشته اخباری از مسمومیت‌های گسترده به دلیل مصرف مشروب الکلی تقلبی در نقاطه مختلف ایران منتشر شده بود. آن زمان اسماعیل مشایخ، رییس پلیس بندرعباس، گفته بود سه‌نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند. به گفته او «سرباند این باند، از زندان توزیع مشروبات الکلی را هدایت می‌کرد».

در ایران تولید، نگهداری و مصرف مشروبات الکلی جز برای برخی اقلیت‌های دینی ممنوع است و افرادی که از این کار سرباز بزنند، ممکن است با مجازات‌هایی نظیر زندان یا شلاق مواجه شوند. براساس قانون مجازات اسلامی، پس از دو بار حد (۸۰ ضربه شلاق)، تکرار مصرف نوشیدنی‌های الکلی به اعدام منجر می‌شود.

علاوه‌بر تولید دست‌ساز، بخش عمده‌ای از مصرف مشروبات الکلی ایران به‌شکل قاچاق وارد کشور می‌شود. گرچه هیچ آمار رسمی از میزان مصرف و تعداد افراد مصرف‌کننده الکل در ایران وجود ندارد، اما چند سال پیش، علی‌اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت، از مصرف سالانه ۴۲۰میلیون لیتر الکل در ایران خبر داده بود، آماری که البته از سوی وزارت بهداشت تکذیب شد.

 

تازه چه خبر؟
سخنگوی گمرک ایران شامگاه پنج‌شنبه چهاردهم مرداد ماه از بسته شدن پایانه‌های مرزی میلک و گمشاد در مرز افغانستان خبر داد. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک...More
باشگاه بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد لیونل مسی با این باشگاه تمدید نخواهد کرد. در بیانیه باشگاه بارسلونا آمده است: «با وجود توافق باشگاه و...More
تعداد فوتی‌های روزانه کرونا به بیشترین میزان خود از زمان شیوع موج پنجم در ایران رسید. بنابر آمار روز پنجشنبه وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۴۳۴ فرد...More
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، هشدار داد اگر ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور جدید ایران، راه خصومت را انتخاب کند،‌ کشورش هزینه آن را به تهران تحمیل می‌...More
میشل عون، رییس‌جمهور لبنان، با انتقاد از حملات هوایی اخیر اسرائیل به خاک این کشور گفت که این حملات شبانه نشان‌دهنده افزایش خشونت علیه لبنان است. با...More