مرگ دست‌کم ۹ نفر دیگر پس از ابتلا به کرونا در زندان‌های ایران | ایران اینترنشنال

مرگ دست‌کم ۹ نفر دیگر پس از ابتلا به کرونا در زندان‌های ایران

گزارش‌ها از مرگ دست‌کم ۹ زندانی در زندان‌های فشافویه، قرچک ورامین و ارومیه در پی ابتلا به ویروس کرونا حکایت دارد، موضوعی که رییس سازمان زندان‌های ایران ‌آن را تکذیب کرده است.

خبرگزاری هرانا روز پنجشنبه گزارش کرد دو زندانی مبتلا به کرونا به تازگی در سلول‌های انفرادی زندان قرچک ورامین جان باخته‌اند.

این خبرگزاری علت مرگ این دو زندانی را «عدم رسیدگی پزشکی» اعلام کرد که به همراه هشت زندانی دیگر به بند تازه تاسیس این زندان منتقل شده بودند.

آن‌طور که هرانا گزارش کرده پس از آنکه بیمارستان از پذیرش این دو زندانی خودداری کرد، آنها به سلول انفرادی منتقل شده و در آنجا جان باخته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، یک زندانی هم ششم فروردین ماه با علائم مشابه بیماری کرونا در زندان ارومیه جان باخته است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز روز پنجشنبه گزارش کرد شش زندانی مبتلا به ویروس کرونا در زندان تهران بزرگ جان خود را از دست داده‌اند.

هویت هیچ‌یک از این زندانیان جان باخته تاکنون اعلام نشده است.

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران که تاکنون منجر به مرگ نزدیک به دو هزار و ۴۰۰ نفر شده، مقام‌های قضایی اقدام به مرخص کردن دست‌کم ۸۳ هزار زندانی کرده‌اند.

علت آزادی و اعطای مرخصی به این زندانیان که تا پایان فروردین ماه نیز ادامه دارد، جلوگیری از ابتلای آنها به کرونا و مرگ احتمالی زندانیان اعلام شده است.

وضعیت بهداشتی زندان‌ها در ایران نامساعد است و نگرانی گروهی از فعالان مدنی و خانواده‌ها از وضعیت سلامت زندانیان را افزایش داده است.

نهاد‌های مدافع حقوق بشر در هفته‌هایگذشته بارها خواستار اعطای مرخصی به زندانیان مدنی، سیاسی و رسانه‌ای شده‌اند، اما قوه قضاییه با بسیاری از این درخواست‌ها مخالفت کرده است.

مقام‌های قضایی همچنین می‌گویند اوضاع را در زندان‌های ایران تحت کنترل دارند.

این در حالی است که پیشتر در اسفند ماه منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گفته بودند که پس از آلوده شدن دو زندانی در بخش سیاسی زندان مرکزی اهواز به ویروس کرونا، همه زندانیان این زندان در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفته‌اند.

در تاریخ ۲۳ اسفند هم یک زندانی محبوس در زندان مرکزی تهران بزرگ به ایران اینترنشنال خبر داد که تعداد بسیاری از افراد محبوس در این زندان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و به‌دلیل فقدان امکانات بهداشتی و پزشکی، روزانه موارد فوت گزارش می‌شود.

رسانه‌های رسمی ایران در اسفند ماه مواردی از مرگ زندانیان در زندان‌های تهران را بر اثر ابتلا به کرونا در منتشر کرده بودند از جمله روزنامه همشهری که از مرگ یک زندانی جرایم مالی در زندان تهران بزرگ خبر داده بود.

به نوشته این روزنامه این زندانی ۴۴ ساله با علائم سرماخوردگی و مشکوک به کرونا جانش را از دست داد و گزارش این حادثه صبح چهارشنبه هفتم اسفند ماه به کلانتری ۱۷۶حسن آباد اعلام شد.

در دو هفته اخیر دست‌کم در سه زندان تبریز، الیگودرز و  خرم‌آباد گروهی از زندانیان نسبت به رد درخواست آنها برای دریافت مرخصی دست به شورش زده‌اند.

اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها هم در واکنش به این اعتراض‌ها گفته درباره اعتراض‌های اخیر در زندان تبریز توضیحاتی ارائه خواهد کرد.

جهانگیر همچنین گزارش‌ها در مورد مرگ تعدادی از زندانیان در فشافویه و قرچک را رد کرده است.

تازه چه خبر؟
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More