مرگ دختر هجده ساله بر اثر مارگزیدگی در یک روستای الیگودرز: پرواز بالگرد امداد با هفت ساعت تاخیر | ایران اینترنشنال

مرگ دختر هجده ساله بر اثر مارگزیدگی در یک روستای الیگودرز: پرواز بالگرد امداد با هفت ساعت تاخیر

بستگان و مردم روستای شیخ ویر الیگودرز، مرگ یک دختر ۱۸ ساله به نام فریبا خدیور در این روستا بر اثر «مارگزیدگی» را ناشی از بی‌توجهی و تاخیر چند ساعته در اعزام بالگرد امداد و تعطیلی درمانگاه‌های منطقه عنوان کردند. همزمان رییس بازرسی سازمان اورژانس گفت که شرایط جوی اجازه فرود بالگرد را نداده است.

منابع محلی از قول اهلی روستای شیخ ویر الیگودرز نوشتند که این دختر هجده ساله به نام  فریبا خدیور ساعت ۹ صبح روز دوشنبه گذشته دچار مارگزیدگی و خانواده و اهالی روستا در همین ساعت با اورژانس هوایی الیگودرز و خرم‌آباد تماس گرفتند اما مسئولان اورژانس هوایی گفتند که به دلیل شرایط نامناسب جوی امکان پرواز وجود ندارد «در حالی‌که هوا در منطقه مساعد بود و حتی فیلم هم از منطقه برای آنها ارسال شد اما آنها را برای انجام عملیات امداد رسانی» قانع نشدند.

پس از ناامیدی اهالی روستا از اورژانس هوایی، بستگان این دختر جوان و مردم روستای شیخ ویر او را روی تخته بسته و با پای پیاده به مقصد مرگسر حرکت کردند تا در درمانگاه مرگسر با تزریق پاد زهر این دختر جوان را به سپید دشت یا خرم‌آباد منتقل کنند. آنها گفتند که پس از رسیدن به روستای مرگسر، درمانگاه این روستا تعطیل بود.

به گزارش منابع محلی سرانجام حدود ساعت چهار عصر بالگرد به منطقه رسیده است اما باز هم اعلام کردند که امکان فرود نیست و در نهایت این دختر هجده ساله بر اثر مارگزیدگی در جلوی چشم خانواده و بستگانش جان‌باخت.

به دنبال بازتاب گسترده مرگ این دختر در منطقه و اعتراض مردم الیگودرز در شبکه‌های اجتماعی، روز شنبه مسئولان سازمان اورژانس کشور برای بررسی و شناسایی مقصران احتمالی به لرستان سفر کردند.

رضا دهقان‌پور، بازرس سازمان اورژانس در پایان بررسی‌ها اعلام کرد که  در رابطه با مرگ این دختر هجده ساله هیچ‌کدام از عوامل فوریت‌های پزشکی چه عوامل فوریت‌های پزشکی هوایی و چه زمینی قصور نکرده‌اند و تمام اقدامات صورت گرفته است اما شرایط جوی اجازه فرود بالگرد را نداده است و دسترسی مخابراتی اتفاق نیفتاده است.

همزمان محمدرضا نیکبخت، رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز مشکلات سیستم مخابراتی را عامل اصلی جان‌باختن این دختر جوان اعلام کرد.

درحالی که مردم روستا ساعت ۹ صبح را زمان اولین تماس خود با اورژانس اعلام کردند، رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت که اولین تماس ساعت ۱۲ و ۴۰ دقیقه ظهر انجام شده است. او گفت: «مهم‌ترین چیزی که به انجام اقدامات امدادرسانی کمک می‌کند بحث تقویت سیستم‌های مخابراتی است و در بررسی موضوع مرگ این دختر ۱۸ ساله معلوم شد که افراد بارها می‌خواسته‌اند با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرند اما تلفن قطع شده و نمی‌توانستند تماس بگیرند.»

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان همچنین گفت که خلبان بالگرد امداد اعلام کرده بود که از لحاظ موانع پروازی امکان پرواز را نداشته است و بعد که شرایط بهتر شده بود پرواز انجام می‌شود اما مردم به همراه بیمار از آن منطقه جا به جا شده‌بودند و خلبان نیز چند بار منطقه را دور می‌زند اما افراد را نمی بیند.

نیکبخت همچنین گفت که در نهایت بعد از ساعت‌ها وقتی این دختر دچار مارگزیدگی را به سر جاده رساندند دو ساعت قبل آمبولانس در آن نقطه مستقر و منتظر بود و بیمار را به بیمارستان منتقل می‌کنند اما کار از کار گذشته بود.

محمد خدابخشی، نماینده الیگودرز، گفت که  وزیر جهاد کشاورزی باید درباره مرگ این دختر ۱۸ ساله و موارد مشابه در لرستان و سایر مناطق عشایری کشور که به علت نبود جاده دسترسی رخ می‌دهد، پاسخ دهد.

او افزود که وزارت جهاد کشاورزی نسبت به زیرساخت‌های جاده‌ای برای مناطق عشایری الیگودرز کم‌توجه بوده است که اتفاقات ناگواری همانند مرگ دختر ۱۸ ساله عشایر در هفته جاری در دهستان ماهرو رخ دهد.

خدابخشی همچنین گفت که وجود ۱۷ گرگر، کابل‌های سیمی برای تردد از رودخانه‌ها، و عدم جایگزینی آن‌ها با پل برای تردد عشایر منطقه از مصادیق بی‌توجهی وزارت جهاد کشاورزی به عشایر الیگودرز و سایر مناطق عشایری کشور است.

تازه چه خبر؟
اینستاگرام قرار است امکانی را در این شبکه اجتماعی فراهم کند که از قرار گرفتن کاربران در معرض دریافت پیام‌های خصوصی آزاردهنده جلوگیری می‌کند. این شبکه...More
مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی، نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ماه امسال را ۴۹/۵ درصد اعلام کرد که بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ۲۲ ماه گذشته به...More
گروهی از مال‌باختگان بورس روز چهارشنبه در تهران، اصفهان و مشهد تجمع کرده و شعارهایی را علیه مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند. بر اساس ویدیوهای منتشر...More
حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی، اعلام کرد که ۳۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور بابت خرید واکسن کرونا پرداخت...More
در حالی که برخی مقام‌های حکومت ایران فروش آزاد واکسن‌های کرونا در بازار سیاه را رد می‌کنند، محسن علیزاده، ‌عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته واکسن فایزر...More