«مردم را می‌کشند،‌ زبانشان هم دراز است»؛ هشتگ شدن جمله خامنه‌ای علیه خود او | ایران اینترنشنال

«مردم را می‌کشند،‌ زبانشان هم دراز است»؛ هشتگ شدن جمله خامنه‌ای علیه خود او

 

اظهارات علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ درباره اعتراض‌های اخیر علیه تبعیض نژادی در آمریکا پس از انتشار از سوی صداوسیما، به سرعت با واکنش گسترده کاربران در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

خامنه‌ای در بخشی از سخنرانی‌اش در روز چهارشنبه ۱۴ خرداد درباره دولت آمریکا گفت: «مردم را می‌کشند و زبانشان هم دراز است». همین جمله تبدیل به هشتگ توییتری شده و علیه خود او در حال استفاده است.

برخی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران با به اشتراک گذاشتن تصاویری از قربانیان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ و همچنین اعتراض‌های سراسری سه سال اخیر این جمله را در ارتباط با سرکوب صورت‌ گرفته از سوی نهادهای قضایی،‌ امنیتی و انتظامی زیر نظر خامنه‌ای استفاده کردند.

ویدا ربانی،‌ روزنامه‌نگار هفته‌نامه صدا،‌ با این هشتگ در صفحه توییترش نوشت: «بله، همیشه زبانشان دراز است و گفتند کار دشمن، خطای‌انسانی، بازداشتگاه غیراستاندارد، ریش‌تراش و... بود و هیچ‌وقت نه عدالتی اجرا شد نه حتی ملت رنگ عذرخواهی را دید.»

 

 

خانواده قربانیان اعتراض‌های سال‌های اخیر نیز به این موج انتقادی پیوستند.

مریم کریم‌بیگی،‌ خواهر مصطفی کریم‌بیگی از کشته‌شدگان اعتراض‌ها در عاشورای سال ۸۸، با انتشار تصویری از سنگ‌ قبر او همین جمله خامنه‌ای را بازنشر کرده است.

 

 

 

کشته‌شدگان قتل‌های زنجیره‌ای،‌ اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ و همچنین مسافران کشته‌شده هواپیمای اوکراینی در دی‌ماه سال قبل نیز از جمله دیگر قربانیانی بوده‌اند، که تصاویرشان زیر جمله رهبر جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است.

این دومین بار است که اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی به اعتراض‌ها آمریکا با واکنش منفی کاربران مواجه می‌شود. 

پیش از این نیز سخنان عباس موسوی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه،‌ که با بغض و به زبان انگلیسی اظهاراتش را بیان کرد مورد انتقاد کاربران قرار گرفت.

در آن مورد نیز کاربران با انتشار تصاویری از اخبار رسانه‌ها درباره محکومیت فعالان صنفی و‌ کشته شدن آسیه پناهی،‌ زن ۶۱ ساله کرمانشاهی، در جریان تخریب خانه‌اش از سوی ماموران شهرداری که هم‌زمان با اعتراض‌ها آمریکا صورت گرفت، عدم توجه مسئولان به جان باختن شهروندان ایرانی در این کشور را مورد انتقاد قرار دادند.

 

تناقض در سخنان رهبر حکومت

حساب کاربری «حافظه تاریخی» که با پست‌هایش عمدتا تناقض‌ها در سخنان مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد، با کنار هم گذاشتن ویدیوی اظهارات خامنه‌ای درباره اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ و اعتراض‌های فعلی آمریکا به این موضوع واکنش نشان داد.

 

 

در حالی که خامنه‌ای در واکنش به اعتراض‌های سراسری آبان، معترضان را «اشرار» مورد حمایت گروه‌های «خبیث» خوانده بود؛ در مورد اعتراض‌های مردم آمریکا به «حقوق بشر» اشاره کرد و گفت آن‌ها از حکومت خود «احساس سرافکندگی و خجلت» می‌کنند. 

کاربری به نام امیرحسین در همین زمینه فهرستی از اماکن محل کشته شدن قربانیان جمهوری اسلامی منتشر کرد و نوشت: «در بازداشتگاه، در مراسم ختم، در هواپیما، در ناوچه، در خیابان و خانه، از زمین تا آسمان، در خشکی و دریا، هرجا که توانستند مردم‌ را می‌کشند زبانشان هم دراز است‬.»

در ایران با هر نوع اعتراض مسالمت‌آمیز سیاسی و صنفی به شدت برخورد می‌شود. در اعتراض‌های آبان ماه ۹۸ به گفته مقام‌های رسمی ۲۳۰ نفر و به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More