مراجعه مردم به داروخانه‌ها برای دریافت واکسن آنفلوانزا؛ وزارت بهداشت: فعلا به افراد عادی واکسن نمی‌دهیم | ایران اینترنشنال

مراجعه مردم به داروخانه‌ها برای دریافت واکسن آنفلوانزا؛ وزارت بهداشت: فعلا به افراد عادی واکسن نمی‌دهیم

 

بنابر گزارش‌ها، مراجعه مردم به داروخانه‌ها و شبکه‌های درمانی در شهرهای مختلف ایران برای دریافت واکسن آنفلوانزا افزایش یافته است؛ همزمان یک مقام وزارت بهداشت گفته است واکسن‌ها در مرحله اول به افراد «عادی» تحویل نخواهد شد.

خبر افزایش تقاضا برای دریافت واکسن آنفلوانزا را رسانه‌های محلی در استان‌های مختلف ایران و همچنین برخی مقام‌های محلی گزارش کرده‌اند.

حسن ذبیحی، مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان، از مراجعات زیاد متقاضیان به داروخانه‌ها در این شهر خبر داد و گفت هنوز واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها توزیع نشده است.

محمدباقر ضیا، رئیس انجمن داروسازان ایران، نیز تایید کرد که واکسن هنوز تحویل داروخانه‌ها نشده است؛ او از مردم خواست از مراجعه و تجمع در داروخانه‌ها خودداری کنند.

واکسن هنوز توزیع نشده

در همین حال محمدباقر ضیا، رییس انجمن داروسازان ایران، گفت هنوز روند توزیع واکسن آغاز نشده و این واکسن به داروخانه‌ها تحویل نشده است.

رییس انجمن داروسازان، با اشاره به اینکه تمامی محموله ‌وارداتی واکسن آنفلوآنزا تحویل معاونت بهداشتی وزارت بهداشت شده است گفت: «تا زمانی که واکسن‌ها تحویل داروخانه‌ها نشده، داروخانه‌ها دسترسی به واکسن ندارند و مردم از مراجعه و تجمع خودداری کنند.»

از سوی دیگر محسن زهرایی، رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری وزارت بهداشت، اعلام کرد که توزیع واکسن آنفلوانزا از روز شنبه پنجم مهر آغاز می‌شود و توزیع کامل آن نیز چند روز زمان می‌برد.

او گفت که توزیع واکسن آنفلوانزا از دانشگاه‌های علوم پزشکی شروع می‌شود.

به گفته زهرایی، ابتدا این واکسن توسط مراکز بهداشتی بین گروه های پرخطر توزیع می‌شود و افراد عادی با مراجعه آزاد به این مراکز نمی‌توانند واکسن دریافت کنند. 

وزارت بهداشت اعلام کرده که یک و نیم میلیون واکسن آنفلوانزا به صورت رایگان به گروه‌های پرخطر، مانند زنان باردار، سالمندان، کادر درمان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص، تزریق خواهد شد.

روز پنجشنبه خبر تحویل ۱۵۰۰ واکسن به مجلس خبرساز شد. با این حال با بالا گرفتن انتقادها، مجلس اعلام کرد که واکسن‌ها را به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بازگردانده است.

با این حال شرکت« بهستان پخش» که واکسن آنفلوانزا را در اختیار مجلس قرار داده، در ضوابط همکاری خود پس دادن داروهای یخچالی پس از تحویل آنها را غیرممکن اعلام کرده است.

همچنین براساس بخشنامه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، به علت حساس بودن داروهای یخچالی، از جمله واکسن آنفلوانزا، به دما،  پس گرفتن آنها مجاز نیست.

تازه چه خبر؟
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More