مذاکره بلینکن با وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا درباره ایران | ایران اینترنشنال

مذاکره بلینکن با وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا درباره ایران

 

یک مقام رسمی آمریکا از گفت‌وگوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، درباره ایران خبر داد.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، روز جمعه ۱۷ بهمن به رویترز گفت: «در جلسه امروز او [بلینکن] با سه کشور اروپایی، وزیر خارجه [آمریکا] فرصتی خواهد داشت تا با برخی از نزدیک‌ترین همتایانش درباره برخی چالش‌های مشترک، به ویژه کووید-۱۹، ایران، روسیه، چین، میانمار و تغییرات اقلیمی گفت‌وگو کند.»

رویترز نوشت که این جلسه جدیدترین گام دولت جدید آمریکا برای یافتن راه‌حلی در زمینه احیای برجام است؛ توافقی که کمتر از شش سال پیش در وین به امضا رسید، اما آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد. 

همزمان خبرگزاری فرانسه روز جمعه در گزارشی درباره پرونده هسته‌ای ایران نوشت با توجه به نقض تعهدات هسته‌ای ایران، زمان برای احیای برجام به سرعت در حال گذر است.

بنیامین اوتکوورتور، کارشناس بنیاد تحقیقات استراتژیک پاریس به این خبرگزاری گفت با افزایش نقض برجام، ایرانی‌ها سرعت را برای ازسرگیری مذاکرات و لغو تحریم‌ها افزایش داده‌اند زیرا از نظر اقتصادی دچار «کم‌خونی شدید» شده‌اند.

همچنین در حالی که انتخابات ریاست جمهوری در ایران نزدیک است، یک منبع اروپایی نزدیک به پرونده ایران به خبرگزاری فرانسه گفت اگر نیروهای تندروتر در ایران به پیروزی برسند و اگر ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را تشدید کند، «پنجره [مذاکرات] بسته خواهد شد.»

با این حال منبع اروپایی با اشاره به مصوبه مجلس ایران برای افزایش فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و همچنین کاهش نظارت‌های بین‌المللی بر تاسیسات اتمی ایران، گفت: «باید قبل از جدی شدن این مساله، جلوی آن را بگیریم.»

اما خبرگزاری فرانسه تاکید کرد در حالی که کنگره آمریکا درباره بازگشت به برجام دچار دو دستگی است، جو بایدن نمی‌تواند از طرف خود به ایران «چک سفید امضا» بدهد.

در این میان کشورهای غربی، اسرائیل و برخی از کشورهای عربی منطقه تلاش می‌کنند مذاکرات با ایران را به برنامه موشکی این کشور و نقش تهران در منطقه گسترش دهند.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، با استقبال از تمایل آمریکا برای تعامل با ایران، روز پنجشنبه در یک ارتباط ویدئوکنفرانس از پاریس با اندیشکده شورای آتلانتیک در واشینگتن گفت عربستان سعودی و اسرائیل به عنوان «شرکای کلیدی» در منطقه باید به نحوی در مذاکرات احتمالی آتی با ایران دخیل باشند.

اما جمهوری اسلامی ایران این پیشنهاد مکرون را رد کرده است.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند آمریکا اعزام دو ناو جنگی را به دریای سیاه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه لغو کرده است. براساس...More
ماشاءالله نعمتی، فرماندار الیگودرز، اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در این شهر استان لرستان فوق بحرانی است و برای جلوگیری از هرگونه تجمع دفن جان‌...More
رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت بایدن قصد دارد تا روز پنج‌شنبه حدود ۳۰ مقام و نهاد روسی را به دلیل نقش آنها در حمله سایبری به هزاران شرکت...More
آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان این سازمان روز چهارشنبه از محل غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز بازدید کردند. به گزارش رویترز، آژانس...More
سی تفنگدار دریایی مکزیک به دلیل ناپدید شدن تعدادی از اهالی ایالت تامالیپاس در شمال شرقی این کشور در سال ۲۰۱۴، دستگیر شدند.‏ به گزارش بی بی سی،...More