مدیرکل کار خوزستان: دلیل خودکشی عمران روشنی‌مقدم به تعویق افتادن حقوقش نبود | ایران اینترنشنال

مدیرکل کار خوزستان: دلیل خودکشی عمران روشنی‌مقدم به تعویق افتادن حقوقش نبود

 

درحالی که مدیرکل اداره کار استان خوزستان اعلام کرده‌ دلیل خودکشی عمران روشنی‌مقدم تعویق در دریافت حقوق نبوده، نماینده آبادان در مجلس این سخنان را قانع‌کننده ندانست و از موافقت وزیر نفت با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب خبر داد.

ارسلان غمگین، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، اعلام کرد که دلیل خودکشی روشنی‌مقدم، کارگر شاغل در یک شرکت پیمانکاری در تاسیسات نفتی هویزه، تعویق در دریافت حقوق نبود. 

او گفت که شرکت پیمانکار «تنها حقوق اردیبهشت ۹۹ را پرداخت نکرده که آن هم قرار بوده در هفته آینده پرداخت شود».

غمگین اضافه کرد: «احتمال دارد اختلافات خانوادگی و مسائل روحی در خودکشی این کارگر موثر باشد که این موضوع باید مورد بررسی دقیق پلیس و دستگاه قضائی قرار گیرد.»

شرکت «نظم‌آفرینان ایمان» که روشنی‌مقدم در آن مشغول به کار بوده، نیز اعلام کرد:«موعد پرداخت حقوق اردیبهشت، بر اساس روال در پانزدهم ماه بعد یعنی نیمه‌خرداد بوده است که تا به امروز با ۶ روز تاخیر و دیرکرد مواجه شده است.»

به گفته این موسسه، در پایان اسفند ۹۸ قرارداد روشنی‌مقدم «به دلیل یک مشکل شخصی تمدید» نشده و «بازگشت به محل کار منوط به حل مشکل» شده است.

این شرکت توضیح بیشتری درباره این «مشکل» نداده و تنها اعلام کرده که روشنی‌مقدم «به مدت ۲۱ روز در موسسه شفا تحت مداوا قرار گرفته و پس از طی این دوران با مساعدت موسسه نظم‌آفرینان ایمان به محل کار خود بازگشته است».

با این حال جلیل مختار، نماینده آبادان در مجلس، گفت: «این سخنان قطعا ما را قانع نمی‌کند هر چند ممکن است صحیح هم باشد.»

او اعلام کرد که وزیر نفت با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی ابعاد این موضوع موافقت کرده است.

عمران روشنی‌مقدم، کارگر میدان نفتی یادآوران هویزه، روز چهارشنبه ۲۱ خرداد در محوطه یکی از چاه‌های نفت خودکشی کرد. روشنی‌مقدم از کارکنان بخش نگهبانی چاه نفتی اف۱۹ بود.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، او پیش از خودکشی با موسسه پیمانکار تماس گرفته و گفته بود از «تامین نان شب» خانواده‌اش «عاجز است».

همچنین طبق برخی گزارش‌‌های رسانه‌‌ای، او پیش از خودکشی در تماس با پیمانکار تقاضای دریافت مساعده کرده بود، اما این پول به او پرداخت نشده بود. با این حال شرکت پیمانکار اعلام کرد که «نه به صورت کتبی و نه به صورت شفاهی» چنین درخواستی به دست آنها نرسیده است.

انتشار خبر خودکشی او در رسانه‌های اجتماعی با واکنش گسترده کاربران مواجه شد. بسیاری از آنها آنچه کم‌توجهی مقام‌های مسئول به این موضوع خواندند را با تبلیغات گسترده در رابطه با مرگ جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی، مقایسه کردند.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More