مدیرکل آژانس: نگرانم مذاکرات با ایران نتایج مورد انتظار را نداشته باشد | ایران اینترنشنال

مدیرکل آژانس: نگرانم مذاکرات با ایران نتایج مورد انتظار را نداشته باشد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به خودداری جمهوری اسلامی از پاسخ به پرسش‌های این آژانس، از این که ایران در حال پنهان کردن مواد اتمی است، شدیدا ابراز نگرانی کرد.

گروسی روز دوشنبه در اولین روز از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «پس از چندین ماه، ایران توضیحات لازم درباره وجود ذرات هسته‌ای در هیچ کدام از سه مکانی که آژانس بازدید تکمیلی انجام داد، ارائه نکرده است.»

او ادامه داد: «در صورت عدم ارائه چنین توضیحاتی از سوی ایران، من عمیقا نگران این هستم که مواد هسته‌ای در سه محل اعلام نشده در ایران وجود داشته و محل کنونی این مواد اتمی برای آژانس مشخص نیست.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: «ایران همچنین به پرسش‌ها درباره یک مکان اعلام نشده دیگر پاسخ نداده و مکان فعلی اورانیوم طبیعی به صورت دیسک فلزی را روشن نکرده است.»

گروسی گفت: «من نگران هستم که مذاکرات فنی میان آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد و موجب عدم پیشرفت در شفاف‌سازی این موارد پادمانی شود.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین بر ضرورت «الزام ایران برای شفاف‌سازی و حل بدون تاخیر این مسائل، با ارائه اطلاعات، مستندات و پاسخ‌ها به پرسش‌های آژانس» تاکید کرد.

گروسی گفت: «فقدان پیشرفت در شفاف‌سازی پرسش‌های آژانس در ارتباط با درستی و کامل بودن اعلامیه‌های پادمان ایران، به طور جدی بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.»

شهریور سال گذشته، جمهوری اسلامی در بیانیه مشترکی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که «به صورت داوطلبانه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت اتمی خود را فراهم خواهد کرد.

براساس گزارش خبرگزاری‌ها، یکی از این دو محل منطقه تورقوزآباد در نزدیکی تهران است که نخست‌ وزیر اسرائیل، سال ۹۷ در نشست سازمان ملل از آن سخن گفت و دیگری در اطراف شهرضای اصفهان قرار دارد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین روز دوشنبه در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «کاری که ما می‌کنیم این است که اطلاعات را در اختیار شورای حکام می‌گذاریم و تصمیم‌گیری درباره صدور قطعنامه یا هر تصمیم دیگری به عهده آنهاست.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین روز یکشنبه در توییتی اعلام کرده بود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه به بررسی دو گزارش می‌پردازد که چندان برای ایران مطلوب نیست، اما اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

پیشتر دیپلمات‌های غربی به رویترز گفتند که آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، با وجود موفق نشدن ايران در ارائه توضیح موثق درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در چند سایت، در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از صدور قطعنامه علیه ایران اجتناب خواهند کرد.

اوایل خرداد، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند توافق موقت پیشین خود برای نظارت بر سایت‌های هسته‌ای را که روز جمعه منقضی شده بود، برای یک ماه دیگر تمدید کرده‌اند.

چند روز پس از آن، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶ برابر میزان مجاز در برجام افزایش یافته و میزان اورانیوم غنی‌شده بیست درصد و شصت درصد ایران نیز به ترتیب به بیش از ۶۲ و ۲/۴ کیلوگرم رسیده است.

آژانس افزود که از هنگامی که ایران اجرای پروتکل الحاقی را در پنجم اسفند ماه ۹۹ متوقف کرد تاکنون به داده‌های ضروری برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران دسترسی ندارد.

 

تازه چه خبر؟
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که دو پهپاد انفجاری و دو موشک بالستیک حوثی‌های یمن را رهگیری و از طریق حمله‌ هوایی یک سایت پرتاب...More
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More