مدیرکل آژانس: برای احیای برجام باید تا دولت جدید ایران منتظر بود | ایران اینترنشنال

مدیرکل آژانس: برای احیای برجام باید تا دولت جدید ایران منتظر بود

دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ایران، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت برای احیای برجام باید تا دولت جدید در این کشور منتظر بود.

گروسی در گفت‌وگویی با روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» که روز چهارشنبه منتشر شد، درباره وضعیت کنونی مذاکرات وین درباره احیای برجام گفت: «همه می‌دانند که در این مرحله، ضروری است که برای [تشکیل] دولت جدید ایران صبر شود.»

او ادامه داد: «بحث‌هایی که هفته‌ها در جریان بوده، به مسائل فنی بسیار پیچیده و حساسی پرداخته است، اما آنچه مورد نیاز است، اراده سیاسی همه طرف‌هاست.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ مشارکت مستقیمی در مذاکرات وین ندارد، اما از این آژانس خواسته شده تا بررسی‌ها و بازرسی‌های خود در زمینه تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ادامه دهد.

همزمان با مذاکرات وین، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل خرداد اعلام کردند توافق موقت سه‌ماهه پیشین خود برای نظارت آژانس بر سایت‌های هسته‌ای ایران را که منقضی شده بود، برای یک ماه دیگر تمدید کنند.

به این ترتیب، توافق یک ماهه فعلی در ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه) به پایان می‌رسد. این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار شود و بر اساس روال‌، پیروز انتخابات کابینه خود را در ماه مرداد معرفی می‌کند.

دور ششم مذاکرات وین در حالی در جریان است که دولت حسن روحانی بارها اعلام کرده قصد دارد پیش از پایان این دولت به توافق نهایی دست یابد.

اما عباس عراقچی، نماینده ارشد جمهوری اسلامی در این مذاکرات به تازگی به پرس‌تی‌وی گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانیم در این دور به نتیجه نهایی دست یابیم.»

انتظار برای تشکیل دولت جدید در ایران در حالی است که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی پس از انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تاکید کرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی در وزارت خارجه این کشور مشخص نمی‌شود.

ابراهیم رئیسی نیز در سومین مناظره تلویزیونی با اشاره به تایید برجام از سوی خامنه‌ای گفت به این توافق «به‌عنوان تعهدی که دولت‌ها باید به تعهدات پایبند باشند، پایبند هستیم.»

او خطاب به نامزدهای رقیب خود ادامه داد: «ولی شما نمی‌توانید برجام را اجرا کنید و یک دولت قدرتمند می‌تواند برجام را اجرا کند.»

با این حال، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، در روزها و هفته‌های اخیر درباره تمایل ایران به بازگشت به برجام ابراز تردید کرده است.

بلینکن به تازگی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هشدار داد در نبود یک توافق، فعالیت‌های اتمی ایران ممکن است «به سرعت به پیش رود».

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه گفت ایران در پنج ماه گذشته و از زمان ابلاغ قانون مجلس، حدود شش و نیم کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد و حدود ۱۰۸ کیلو اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است.

علاوه بر هشداری که اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به پنهانکاری جمهوری اسلامی در مورد مواد هسته‌ای خود داده است، قدرت‌های غربی غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را گامی در جهت تولید سلاح اتمی می‌دانند.

 

تازه چه خبر؟
دو سازمان حقوق بشری از اعدام سه زندانی جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان اصفهان در روز یکشنبه خبر دادند که دو نفر از آنان در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال...More
نايف بن فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، اعلام کرد موضوع حمایت ایران از شبه‌نظامیان در منطقه باید در مذاکرات جاری در وین مطرح شود و این...More
حیدر محمدی، مدیرکل داروی وزارت بهداشت، دلیل کمبود داروی رمدسیور،از جمله داروهای کرونا را مشکل در واردات مواد اولیه به دلیل مشکلات کارخانه تامین کننده...More
در آخرین روز تعطیلی اداره‌ها در دو استان تهران و البرز، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از اجرا نشدن صحیح و کامل تعطیلی این شهر...More
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از کشته شدن دو سرباز ارتش این کشور، در پی وقوع یک حمله در شمال سوریه خبر داد. اوغلو افزود که نیروهای ترکیه در...More