مخالفت وزارت بهداشت با برگزاری مراسم‌ محرم؛ روحانی: عزاداری تعطیل نمی شود | ایران اینترنشنال

مخالفت وزارت بهداشت با برگزاری مراسم‌ محرم؛ روحانی: عزاداری تعطیل نمی شود

با وجود مخالفت وزارت بهداشت با برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم، رییس جمهور ایران اعلام کرد «عزاداری ماه محرم تعطیل نمی‌شود» 

حسن روحانی نگرانی‌های مطرح شده درباره احتمال افزایش شیوع کرونا در مراسم های عزاداری را  «شایعات و حرف‌های ناروا» خواند و گفت که باید در مقابل این سخنان ایستاد.

روحانی همچنین گفت، به افرادی که می‌گویند «عزاداری‌ها باعث افزایش موج بیماری می‌شود، اجازه نمی‌دهیم» این سخنان را بیان کنند.

او اضافه کرد: « به آنانی که می خواهند عزاداری تعطیل شود،  گفته می‌شود عزاداری تعطیل نمی‌شود. به آنانی که می‌خواهند از طریق عزاداری، عزاداری را زیر سوال قرار دهند و این عزاداری باعث بیشتر شدن موج بیماری شود  به آنها هم اجازه نمی‌دهیم».  

رییس جمهور ایران در عین حال گفت که باید پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم رعایت شود.

این سخنان در حالی بیان شده که معاون وزیر بهداشت اعلام کرده که این وزارتخانه  با راه‌اندازی دسته‌های عزاداری با حضور تماشاچی مخالف است.

علیرضا رییسی تاکید کرد که «هرگونه تجمعی بالای ۱۰ نفر ریسک ابتلا به کرونا را بالا می‌برد».

او گفت که در در فضای سربسته و بدون تهویه مناسب«ریسک ابتلا بالا» است.

 معاون وزیر بهداشت همچنین خواستار آن شد که در هیات‌ها به هیچ وجه غذای نذری توزیع نشود و کسی برای دریافت غذا تجمع نکند و صف نکشد. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت که از ۴۵۷ شهرستان ایران تنها  وضعیت ۳۷ شهرستان سفید  است.

ایرج حریرچی،  معاون دیگر وزیر بهداشت نیز گفت اصل هرگونه تجمع مغایر با مقررات بهداشتی است به این علت برپایی مراسم و مناسبت‌های باشکوه عزاداری مانند سال‌های قبل اصلا امکان ندارد.

او افزود که درباره بیرون رفتن دسته‌های عزاداری تصمیم بر لغو این گونه عزاداری است و همچنین عزاداری و تجمعات در فضای بسته هم ممکن نخواهد بود.

حسن روحانی همچنین گفت وزیر بهداشت در نامه‌ای هشدار داده که در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در عید قربان شیوع کرونا بیشتر خواهد شد.

پیش از این مقامات وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که یکی از دلایل افزایش شیوع کرونا در برخی استان‌ها مراسم‌های عید فطر بوده است.

تازه چه خبر؟
ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، در واکنش به تحریم خود از سوی آمریکا، گفت از شنیدن این خبر «بسیار خوشحال» شده است. به گزارش ایسنا، مسجدی...More
دادگاهی در بهبهان ۳۶ نفر از معترضان آبان ۹۸ را به مجموعا ۱۰۹ سال حبس تعزیری، ۲۵۹۰ ضربه شلاق و سه میلیون و سیصد هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت...More
مراسم چهلم نوید افکاری، از معترضان مرداد ۹۷، بر سر مزار او در روستای سنگر برگزار شد. این مراسم با حضور گسترده نیروهای امنیتی و با پخش یکی از فایل‌های...More
کمیته قضایی سنای آمریکا ایمی کنی برت، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی پست قاضی دیوان عالی، را تایید کرد تا سنا در روز دوشنبه رای‌گیری نهایی را...More
وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق را تحریم کرد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده که مسجدی نقش کلیدی در سیاست...More