محمود صادقی: وزیر دفاع گفت تخطی اپراتور دلیل شلیک به هواپیمای اوکراینی بود | ایران اینترنشنال

محمود صادقی: وزیر دفاع گفت تخطی اپراتور دلیل شلیک به هواپیمای اوکراینی بود

 

یک نماینده مجلس دهم در ایران خبر داد که وزیر دفاع این کشور «تخطی اپراتور» پدافند هوایی از «ضوابط» را دلیل شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام کرده است. در مقابل همسر یکی از کشته‌شدگان این پرواز نوشت که اپراتور این پدافند «مدرس حرفه‌ای استفاده از آن در ایران و سوریه بوده است».

محمود صادقی در توییتر خود اعلام کرد که امیر حاتمی، وزیر دفاع، سه‌شنبه هفته گذشته در پاسخ به سوال او گفته است: «تخطی اپراتور از ضوابط مربوط به اقدام در وضعیت محدود (لزوم کسب مجوز) و عدم ارتباط‌گیری و اتکا به اطلاعات مبهم دریافتی را علت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی اعلام کرد.»

جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی یکی از مسافران پرواز۷۵۲، در واکنش به این سخنان نقل شده از وزیر دفاع ایران نوشت: «لعنت بر دروغگو. اپراتور این سامانه مدرس حرفه‌ای استفاده از آن در ایران و سوریه بوده است. چگونه ممکن است سهوا خطا کند؟! بهتر است از رهبرتان بپرسید چرا حریم هوایی را نبستند و پروازهای همزمان با پرواز اوکراین را متوقف کردند؟! و پروازهای هم مسیرش را از مسیر اصلی منحرف کردند.»

محمود صادقی، بهرام پارسایی و شهاب‌الدین بیمقدار در سوالی از وزیر دفاع درباره شلیک به این هواپیما اعلام کرده بودند که هر چند دلیل این حادثه «خطای انسانی» اعلام شده اما این موضوع «نافی مسئولیت سازمانی دستگاه‌های ذیربط نیست».

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در ایران، گفته که یک نفر در پرونده شلیک به این هواپیما بازداشت شده است؛ موضوعی که پیش از این نیز شکرالله بهرامی، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح هم اعلام کرده بود.

با این حال حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم، روز ۱۷ فروردین گفتکه در این پرونده هیچ فردی بازداشت نشده است. پس از این سخنان سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرده بود که از این نماینده مجلس شکایت خواهد کرد.

خانواده مسافران این هواپیما اعلام کرده‌اند که بیش از دو موشک به این هواپیما شلیک شده است.

در همین حال الکساندر رووین، رییس پزشکی قانونی اوکراین، گفته که مسافران پیش از سقوط این هواپیما به دلیل ترس از حادثه‌‌ای، از صندلی‌های خود خارج شده‌ بودند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۹۸ و همزمان با عملیات سپاه پاسداران علیه دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق، با شلیک پدافند سپاه پاسداران منهدم شد و همه ۱۷۶ مسافر آن کشته شدند.

جمهوری اسلامی نه تنها عاملان این کشتار را معرفی و محاکمه نکرده، بلکه اخیرا تعدادی از دانشجویان شرکت‌کننده در تجمع اعتراض به سرنگونی این هواپیما به زندان محکوم شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که شانه خالی کردن دولت و حاکمیت از خرید واکسن «معتبر» کرونا «تبعات جبران‌ناپذیری» به همراه خواهد داشت...More
تعدادی از نمایندگان مجلس به سخنان حسن روحانی درباره تغییرات مجلس در بودجه اعتراض کردند و یک عضو هیات رییسه گفت که «هتاکی» علیه نمایندگان «قابل پیگرد...More
روزنامه شرق در گزارشی خبر داد که حقوق‌ مدیران دستگاه‌های دولتی در سال بعد به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد. این روزنامه به نقل از «یک مقام آگاه» که نامش ذکر...More
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم سالانه در دی ماه به ۳۲/۲ درصد و تورم گروه خوراکی به ۶۰ درصد رسید. مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم...More
یک روز پس از سخنان حسن روحانی درباره بازگشت به برجام، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران گفت که مذاکره با آمریکا مشکلات کشور را حل نمی‌کند. ابراهیم...More