محمود صادقی به دلیل تحقیق درباره حساب‌های بانکی صادق لاریجانی به ۲۱ ماه زندان محکوم شد | ایران اینترنشنال

محمود صادقی به دلیل تحقیق درباره حساب‌های بانکی صادق لاریجانی به ۲۱ ماه زندان محکوم شد

 

محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در پی شکایت صادق آملی لاریجانی، رییس پیشین قوه قضاییه، در دادگاهی به ۲۱ ماه زندان و ۵ میلیون جزای نقدی محکوم شد. 

خبرگزاری فارس، روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت، با اعلام این خبر نوشت که این حکم «درباره اتهام زنی پیرامون حساب‌های قوه قضائیه و عدم تمکین به مقام قضایی» صادر شده است.

اما صادقی، روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت، در این زمینه به ایسنا گفت: «تعجب می‌کنم چطور این خبر به یک رسانه درز پیدا کرده است.»

او ادامه داد: «نخواستم با توجه به شرایط بحرانی کشور به خاطر کرونا موضوع دادگاه را رسانه‌ای کنم. به این حکم اعتراض شده و اکنون به دادگاه تجدید نظر رفته که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد ولی به هر حال صلاح نیست که در شرایط فعلی کرونایی کشور موضوع جزئیات پرونده رسانه‌ای شود.»

صادقی همچنین به ایلنا گفت: «حکم پرونده شکایت رئیس پیشین قوه قضائیه از بنده ۲۷ بهمن ماه سال گذشته صادر و اوایل اسفند ماه به من ابلاغ شد.»

او درباره جزئیات این حکم اضافه کرد: «به ۲ بار پرداخت جزای نقدی ۵ میلیون تومانی که مجموعاً ۱۰ میلیون تومان می‌شود و گذراندن حبس‌های ۷ ماه و ۱۴ ماه که مجموعا ۲۱ ماه می‌شود، محکوم شده‌ام.»

محمود صادقی در آذر سال ۱۳۹۵ با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواهان پاسخگویی او حساب‌های بانکی‌اش شده بود. 

در آن زمان، برخی از منابع خبری از وجود  ۶۳ حساب بانکی به نام صادق آملی لاریجانی نوشته بودند و این که  ۲۵۰ میلیارد تومان به صورت غیرقانونی به این حساب‌ها واریز شده است.

دو سال بعد، سوال محمود صادقی نماینده تهران از مسعود کرباسیان، وزیر وقت اقتصاد درباره حساب‌های سپرده قوه قضائیه که در دستور جلسه مجلس قرار داشت، از دستور کار خارج شد.

صادقی اقدام رئيس مجلس برای خارج کردن این سوال از دستور کار را غیرقانونی خواند و گفت که علی لاریجانی تصمیم خود را با بیان این که «رییس قوه قضاییه گزارش حساب‌ها را می‌دهد» توجیه کرده است.

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More