محمد مساعد در جست‌وجوی گریز از ترکیه با پناهندگی کانادا | ایران اینترنشنال

محمد مساعد در جست‌وجوی گریز از ترکیه با پناهندگی کانادا

محمد مساعد،‌ روزنامه‌نگار منتقد حکومت ایران که به تازگی به ترکیه گریخته، می‌گوید همچنان که در تلاش است تا از دسترسی احتمالی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در ترکیه در امان بماند، به دنبال اقدام برای پناهندگی کانادا است.

شبکه تلویزیونی سی‌بی‌سی کانادا روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه گفت‌وگویی با مساعد منتشر کرده که امید دارد تا با مراجعه به سفارت کانادا و گریختن دوباره، این بار از ترکیه، بتواند به کانادا برود و در آن‌جا پناهنده شود.

او به سی‌بی‌سی گفت: «من باید زودتر به یک کشور امن بروم و سعی در شروع زندگی جدید داشته باشم.» مساعد می‌گوید کانادا کشوری است که می‌تواند در آن در امان باشد.

مساعد همچنین اشاره می‌کند ارتباطاتش با سازمان‌های بین‌المللی روزنامه‌نگاری شمشیری دولبه است؛ از سویی منجر به عدم بازگردانده شدنش به ایران پس از بازداشت در ترکیه شد،‌ اما از سوی دیگر کارش در ایران را سخت‌تر کرد.

او می‌گوید حکومت ایران متهمش کرده که برای نهادهای خارجی کار می‌کند.

 

خروج پر دردسر از ایران

این روزنامه‌نگار تحقیقی که در پی توییت‌هایش درباره اعتراضات سراسری و قطع اینترنت در ایران سال گذشته بازداشت و با پرونده قضایی مواجه شد، اشاره کرده که خروجش از کشور به خاطر شرایط سخت و سرمای هوا با مشکل مواجه بوده است.

به گفته مساعد، هنگام عبور به صورت پیاده از کوهستان‌های مرزی ایران و ترکیه با سرمای شدید هوا مواجه و در حالی که لباس‌هایش کاملا در سرما منجمد شد، مجبور بوده به نشستن و استراحت بپردازد.

سی‌بی‌سی نوشته: «او می‌دانست که اگر خوابش ببرد، احتمالا می‌میرد. اما همچنین می‌دانست که نمی‌تواند برای همیشه با آن مقابله کند.»

بر اساس این گزارش،‌ مساعد به راه خود ادامه داد و سعی می‌کرد مکانی را پیدا کند که اگر در مقابل سرما تسلیم شد، کسی بدن او روی زمین را ببیند و به خانواده‌اش خبر دهد که چه بر سر او آمده است.

در همین لحظه او حصار مرزی ترکیه را از دور دید و با تماس با خط تلفن اضطراری این کشور کمک گرفت.

 

نگرانی از ماموران ایران در ترکیه

این روزنامه‌نگار گریخته از ایران و دارای حکم حبس از دستگاه قضایی نگران است که ماموران حکومت جمهوری اسلامی او را تعقیب کنند و با بازداشت به ایران برگردانند،‌ یا اتفاقی ناگوارتر برایش رقم بزنند.

مساعد می‌گوید حکومت ایران معتقد است تمامی روزنامه‌نگاران در جهان «جاسوس و عامل امنیتی» هستند.

 

پرونده مساعد، اوضاع نامساعد

مساعد روزنامه‌نگار تحقیقی در ایران است که کارش را با روزنامه شرق آغاز کرد و غالبا در حوزه فساد،‌ اعتراضات سراسری،‌ اختلاس و تحریم‌های اقتصادی یادداشت و گزارش منتشر می‌کرد.

او می‌گوید حکم قضایی‌اش منجر شد که او ایران را ترک کند. او در آبان سال ۱۳۹۸ و در پی قطع اینترنت توییتی منتشر کرد که با حمله ماموران امنیتی سپاه پاسداران به منزلش و بازداشت او مقابل پدر و مادرش منجر شد.

او همچنین دوباره به دلیل پست‌هایش در رسانه‌های اجتماعی که منتقد رویه‌های انتخاباتی سال گذشته و همچنین عدم آمادگی برای شیوع کرونا بود بازداشت شد. این بار حساب‌های کاربری او نیز تعلیق شدند.

او نهایتا مجرم شناخته شد و به چهار سال و نه ماه زندان، محرومیت دو ساله از فعالیت روزنامه‌نگاری و استفاده از کلیه وسایل ارتباطی محکوم شد.

اما مساعد همچنان امیدوار است روزی در امنیت به ایران برگردد و مردم را در شادی و آزادی ببیند.

تازه چه خبر؟
شکر الله سلمان‌زاده، رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان، خبر داد که برخی از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری این شهر با سهمیه پاکبان‌ها واکسن کرونا تزریق...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More