محمد مساعد در جست‌وجوی گریز از ترکیه با پناهندگی کانادا | ایران اینترنشنال

محمد مساعد در جست‌وجوی گریز از ترکیه با پناهندگی کانادا

محمد مساعد،‌ روزنامه‌نگار منتقد حکومت ایران که به تازگی به ترکیه گریخته، می‌گوید همچنان که در تلاش است تا از دسترسی احتمالی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در ترکیه در امان بماند، به دنبال اقدام برای پناهندگی کانادا است.

شبکه تلویزیونی سی‌بی‌سی کانادا روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه گفت‌وگویی با مساعد منتشر کرده که امید دارد تا با مراجعه به سفارت کانادا و گریختن دوباره، این بار از ترکیه، بتواند به کانادا برود و در آن‌جا پناهنده شود.

او به سی‌بی‌سی گفت: «من باید زودتر به یک کشور امن بروم و سعی در شروع زندگی جدید داشته باشم.» مساعد می‌گوید کانادا کشوری است که می‌تواند در آن در امان باشد.

مساعد همچنین اشاره می‌کند ارتباطاتش با سازمان‌های بین‌المللی روزنامه‌نگاری شمشیری دولبه است؛ از سویی منجر به عدم بازگردانده شدنش به ایران پس از بازداشت در ترکیه شد،‌ اما از سوی دیگر کارش در ایران را سخت‌تر کرد.

او می‌گوید حکومت ایران متهمش کرده که برای نهادهای خارجی کار می‌کند.

 

خروج پر دردسر از ایران

این روزنامه‌نگار تحقیقی که در پی توییت‌هایش درباره اعتراضات سراسری و قطع اینترنت در ایران سال گذشته بازداشت و با پرونده قضایی مواجه شد، اشاره کرده که خروجش از کشور به خاطر شرایط سخت و سرمای هوا با مشکل مواجه بوده است.

به گفته مساعد، هنگام عبور به صورت پیاده از کوهستان‌های مرزی ایران و ترکیه با سرمای شدید هوا مواجه و در حالی که لباس‌هایش کاملا در سرما منجمد شد، مجبور بوده به نشستن و استراحت بپردازد.

سی‌بی‌سی نوشته: «او می‌دانست که اگر خوابش ببرد، احتمالا می‌میرد. اما همچنین می‌دانست که نمی‌تواند برای همیشه با آن مقابله کند.»

بر اساس این گزارش،‌ مساعد به راه خود ادامه داد و سعی می‌کرد مکانی را پیدا کند که اگر در مقابل سرما تسلیم شد، کسی بدن او روی زمین را ببیند و به خانواده‌اش خبر دهد که چه بر سر او آمده است.

در همین لحظه او حصار مرزی ترکیه را از دور دید و با تماس با خط تلفن اضطراری این کشور کمک گرفت.

 

نگرانی از ماموران ایران در ترکیه

این روزنامه‌نگار گریخته از ایران و دارای حکم حبس از دستگاه قضایی نگران است که ماموران حکومت جمهوری اسلامی او را تعقیب کنند و با بازداشت به ایران برگردانند،‌ یا اتفاقی ناگوارتر برایش رقم بزنند.

مساعد می‌گوید حکومت ایران معتقد است تمامی روزنامه‌نگاران در جهان «جاسوس و عامل امنیتی» هستند.

 

پرونده مساعد، اوضاع نامساعد

مساعد روزنامه‌نگار تحقیقی در ایران است که کارش را با روزنامه شرق آغاز کرد و غالبا در حوزه فساد،‌ اعتراضات سراسری،‌ اختلاس و تحریم‌های اقتصادی یادداشت و گزارش منتشر می‌کرد.

او می‌گوید حکم قضایی‌اش منجر شد که او ایران را ترک کند. او در آبان سال ۱۳۹۸ و در پی قطع اینترنت توییتی منتشر کرد که با حمله ماموران امنیتی سپاه پاسداران به منزلش و بازداشت او مقابل پدر و مادرش منجر شد.

او همچنین دوباره به دلیل پست‌هایش در رسانه‌های اجتماعی که منتقد رویه‌های انتخاباتی سال گذشته و همچنین عدم آمادگی برای شیوع کرونا بود بازداشت شد. این بار حساب‌های کاربری او نیز تعلیق شدند.

او نهایتا مجرم شناخته شد و به چهار سال و نه ماه زندان، محرومیت دو ساله از فعالیت روزنامه‌نگاری و استفاده از کلیه وسایل ارتباطی محکوم شد.

اما مساعد همچنان امیدوار است روزی در امنیت به ایران برگردد و مردم را در شادی و آزادی ببیند.

تازه چه خبر؟
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More
علی مرادزاده، رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، از پدیده «انبارخوابی» خبر داد و دلیل آن را افزایش روز افزون کرایه‌خانه و بیکاری‌های ناشی از کرونا...More