محمدعلی نجفی بار دیگر به قتل عمد محکوم شد | ایران اینترنشنال

محمدعلی نجفی بار دیگر به قتل عمد محکوم شد

 

حمید گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران در پرونده قتل میترا استاد، همسر نجفی، از صدور حکم دادگاه برای موکلش خبر داد و گفت که دادگاه بار دیگر اتهام «قتل عمد» را احراز کرده است.

گودرزی، روز چهارشنبه ۲۰ آذر، به رسانه‌های ایران گفت که حکم دادگاه را در سامانه ثنا (ابلاغ الکترونیک قضایی) مشاهده کرده و هنوز به او ابلاغ نشده است.

او گفت: «در حکمی که دادگاه صادر کرده، تعدد جرم را پذیرفته و بر همین اساس احتمالا موکل را به شش سال و نیم حبس محکوم کرده است.»

این وکیل دادگستری ادامه داد: «این رای طبق مهلت قانونی ۲۰ روز قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است و به طور قطع اعتراض خواهیم کرد زیرا نوع قتل را شبه‌عمد می‌دانیم.»

همچنین گودرزی درباره تاثیر رضایت ‌خانواده مقتول در حکم دادگاه گفت: «احتمالا دادگاه در رابطه با قصاص رای به موقوف تعقیب داده است.»

پرونده قتل میترا استاد برای دومین بار در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران، طی سه جلسه دادگاه بررسی شده است.

پیشتر نجفی در این پرونده به جرم «قتل عمد» محکوم به قصاص شده بود، اما پس از رضایت اولیای دم، او  روز چهارشنبه ششم شهریور ماه، با ارائه یک میلیارد تومان سند به عنوان وثیقه از زندان آزاد شد.

نجفی در اولین دور رسیدگی به پرونده‌اش، با سه عنوان اتهامی روبه‌رو شده بود که به غیر از حکم قصاص در ارتباط با اتهام «قتل عمد»، در مورد اتهام «نگهداری سلاح غیرمجاز» به دوسال حبس محکوم شد، اما قاضی دادگاه، شهردار پیشین تهران را در مورد اتهام «ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح غیر فوتی» تبرئه کرد. 

میترا استاد، همسر دوم نجفی در روز سه‌شنبه هفتم خرداد ماه در «آپارتمان ۲۷۰۱» برج آرمیتا در سعادت‌آباد تهران به قتل رسید. این پرونده با واکنش‌های بسیاری مواجه شد.

 در روز ۳۰ شهریورماه  حکم صادر شده برای نجفی از سوی دیوان عالی کشور نقض شد.

با نقض این حکم، بار دیگر پرونده نجفی «برای رفع نقص تحقیقات و تکمیل آن» به شعبه بدوی رسیدگی‌کننده بازپس داده شد.

نجفی که متهم است بعد از یک درگیری با همسرش او را با گلوله در حمام به قتل رسانده، در یکی از جلسات دور دوم رسیدگی به پرونده‌اش، برای غیرعمد معرفی کردن این قتل گفت: «نمی‌دانستم بالش صدای گلوله را کم می‌کند، بالش را همراه بردم تا ایشان اسلحه را نبیند.» 

پرونده محمدعلی نجفی، که سابقه چندین دوره وزارت دارد، یکی از جنجال‌برانگیزترین پرونده‌ها در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی است که حواشی گوناگونی را از جمله موضوع «پرستوها» پیرامون خود به وجود آورد.

تازه چه خبر؟
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More