محمدعلی زم: هیچ‌یک از اعضای خانواده در سفر و دستگیری روح‌الله مشارکت نداشتند | ایران اینترنشنال

محمدعلی زم: هیچ‌یک از اعضای خانواده در سفر و دستگیری روح‌الله مشارکت نداشتند

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیچ‌یک از اعضای خانواده در تمهيد شرايط و مقدمات سفر و دستگیری روح‌الله مشارکت نداشته‌اند.»

در چند روز گذشته اخبار غیر رسمی مبنی حضور خانواده زم در عراق در زمان سفر او به این کشور منتشر شد که حاکی از همکاری محمدعلی زم و برخی اعضای خانواده وی با سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برای انجام عملیات فریب و بازداشت روح‌الله زم منتشر شد.

محمدعلی زم در بیانیه خود به طور ضمنی تایید کرد که فرزندش تحت عنوان دیدار با آیت‌الله سیستانی به عراق کشیده و پس از آن بازداشت شده است. او در بیانیه خود از عنوان «بازداشت» یا «ربایش» در مورد فرزندش استفاده نکرد و آن را «بازگرداندن» توصیف کرد.

او در این بیانیه نوشت: «بازگرداندن روح‌الله به بهانه و‌ انگیزه زیارت مواليان و ملاقات با مرجعیت شیعه سرزمین عراق و سپس انتقال او به ايران را، برگ دیگری از برکت خداوندی در حق او و خویش» پنداشته‌ایم.

محمدعلی زم در عین حال تاکید کرد این‌که فرزندش، روح‌الله تحت عنوان «دیدار با مرجعیت شیعه» به عراق کشانده شده نشانی «از صفای باقی‌مانده، طینت پاک، فطرت نیالوده و رسوب‌نيافتگی زنگارهای دنیازدگی و برخی اتهام‌های منتسب در وجود او» است.

با این حال محمدعلی زم، که سال‌ها با حکم مستقیم علی خامنه‌ای ریاست حوزه هنری سازمان تبلغات اسلامی را بر عهده داشت، در بیانیه خود تاکید کرد که «همه ما[اعضای خانواده زم]، خاضعانه بر خود لازم می‌دانیم كه نسبت به الطاف و راهبری‌های رهبرِ هميشه‌ بزرگوار و فرزانه خود و عزيزان زحمتكش سپاه پاسداران متشکر باشیم و  از حضرت ایشان و سپاه و همه اشخاص گرامی حقیقی و حقوقی» که از سوی کانال آمدنیوز مورد «اتهام قرار گرفتند، عذرخواهی کنیم.»

پدر روح‌الله زم در این بیانیه از کانال تلگرامی آمدنیوز که فرزندش روح‌الله زم بنیانگذار و موسس آن بود به عنوان « کانال بی‌حساب‌و‌کتاب، مفتضح و بی‌اخلاق آمدنیوز» نامبرد و تاکید کرد که از حمله کسانی که «در یکی دو سال اخیر، ناجوانمردانه مورد اتهام و آزار کانال بی‌حساب‌و‌کتاب، مفتضح و بی‌اخلاق آمدنیوز قرار گرفته‌اند، به سهم خود، عذرخواهی کرده و از همه بزرگواران برای روح‌الله زم، طلب بخشش و حلالیت كنيم.»

محمدعلی زم در بیانیه خود ابراز امیدواری کرد که فرزندش که اکنون در بازداشت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است «توبه» کند. او در بیانیه خود نوشت: « امیدواریم روح‌الله با گفتن حقایق، تحول واقعی روحی و توبه روح‌الله به درگاه حضرت ربوبیت، کرده‌های ناهنجار و گفتارهای ناصواب او جبران شود.»

پدر روح‌االه زم در این بیانیه با اشاره به اینکه «فارغ از آن‌كه خداوند سرنوشت آینده مکتوم روح‌الله زم را چه نوشته و چه روزی‌ای را برایش مقدر کرده باشد، ما اعضای خانواده، رهاسازی او را از سیاهچاله‌های دروغ، خیانت، انحراف و فریب دريوزگان ضدانقلاب و دشمنان اسلام و ایران، ارج نهاده و آن را نشان مِهر و رحمت دیگری از سوی رب‌العالمین، به روح‌الله و خود می‌دانیم.»

وی همچنین از عملیات سپاه پاسداران برای بازداشت فرزندش را نشانی از اعجازگونگی بیرون آمده از آستین پرصلابت سپاه، توصیف کرد و در بیانیه خود ابراز امیدواری کرد: «چهره همه منافقان، منحرفان، نفوذی‌ها و نمکدان‌شکن‌های تنیده در پيكره نظام که اسبابِ فریبِ فرزندانِ ساده‌‌دل و سهل‌انگاری چون فرزند ما و تحریف حقایق و انكار خدمات جمهوری اسلامی را فراهم ساخته‌اند، آشکار شود.»

روح‌الله زم پس از بازداشت در سال ۱۳۸۸ ایران را ترک کرده و با همسر و دو فرزندش در فرانسه اقامت داشت. کانال تلگرامی او به ویژه در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۳۹۶ مورد توجه قرار گرفت. با وجود اقامت زم در فرانسه، سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۲ مهر۱۳۹۸ در بیانیه‌ای از بازداشت روح‌الله زم خبر داد و از او به‌عنوان یکی از «سرشاخه‌های رسانه‌ای دشمن و جنگ روانی» نام برد.

مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم دو روز بعد از انتشار خبر بازداشت وی، اعلام کرد که همسرش پس از سفر به عراق، در بغداد از سوی نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ربوده شده است.

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More