محمدباقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد | ایران اینترنشنال

محمدباقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد

محمدباقر قالیباف، فرمانده اسبق نیروی انتظامی و شهردار پیشین تهران، روز پنج‌شنبه در جریان انتخاب رییس مجلس شورای اسلامی در رقابت با مصطفی میرسلیم و فریدون عباسی پیروز شد و به ریاست مجلس یازدهم رسید.

دومین نشست مجلس یازدهم با دستور کار انتخاب اعضای هیات رییسه دائم مجلس شورای اسلامی در سال اول این دوره از مجلس به ریاست رضا تقوی، رییس سنی مجلس، برگزار شد.

از میان سه کاندیدای ریاست مجلس یازدهم شامل محمدباقر قالیباف، فریدون عباسی و مصطفی آقامیرسلیم به عنوان کاندیدای ریاست مجلس برای سال نخست مجلس یازدهم، محمدباقر قالیباف به ریاست مجلس رسید.

قالیباف از مجموع ۲۶۷ رای با ۲۳۰ رای حائز اکثریت آرا  شد و برای سال نخست یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بر کرسی ریاست مجلس خواهد نشست.

مصطفی میرسلیم و  فریدون عباسی دوانی به عنوان کاندیدای ریاست مجلس در رقابت با قالیباف به ترتیب ۱۲ و ۱۷ رای کسب کردند و حمیدرضا حاجی‌بابایی که پیشتر از او به عنوان رقیب قالیباف برای ریاست نام برده می‌شد، در انتخابات هیات رییسه مجلس شرکت نکرد.

در انتخاب نواب اول و دوم ریاست مجلس شورای اسلامی برای سال نخست دوره یازدهم نیز  امیرحسین قاضی‌زاده و علی نیکزاد به عنوان گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب اسلامی داوطلب شدند که  امیرحسین قاضی زاده هاشمی با ۲۰۸ رای و علی نیکزاد با ۱۹۶ رای به ترتیب به عنوان نواب اول و دوم هیات رئیسه دائم مجلس یازدهم انتخاب شدند.

محمدباقر قالیباف، متولد سال ۱۳۴۰ در طرقبه مشهد است که پس از انقلاب به سپاه پاسداران پیوست و در جریان جنگ ایران و عراق به سال ١٣٦١به عنوان فرمانده تیپ امام رضا و یک سال بعد به عنوان فرمانده لشکر ٥ نصر خراسان منصوب شد.

او پس از جنگ فرمانده لشکر ٢٥ کربلا شد و در سال ۱۳۷۳ به ریاست  قرارگاه خاتم الانبیا، شاخه اقتصادی سپاه پاسداران، رسید. در سال ١٣٧٦ به دستور علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد و از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۴ با حکم خامنه‌ای به فرماندهی نیروی انتظامی منصوب شد.

دوره فرماندهی قالیباف در نیروی انتظامی با ورود این نیرو به ویژه سازمان حفاظت و اطلاعات نیروی انتظامی به احضارها و بازداشت‌های گسترده فعالان فرهنگی، روزنامه نگاران، هنرمندان و فعالان اجتماعی همراه بود.

قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ کاندیدا شد و پس از ناکامی در این انتخابات با رای اکثریت اصولگرای شورای شهر تهران به شهرداری تهران رسید و دوازده سال در این سمت باقی ماند.

مقام‌های شهرداری و شورای شهر تهران در فاصله سال‌های ۹۶ تا ۹۸ اتهامات مختلف مالی از جمله واگذاری میلیاردها تومان اموال شهرداری به برخی اشخاص و نهادهای خاص با تخفیف ویژه همراه بود. پرونده‌ای که به املاک نجومی شهرت یافت اما مورد رسیدگی قضایی قرار نگرفت.

انعقاد قراردادهای صوری و حیف و میل اموال شهرداری و باقی گذاشتن بدهی حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان برای شهرداری پایتخت از جمله دیگه اتهاماتی است که اعضای شورای شهر و شهرداران پس از او به وی وارد کردند.

بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام قالیباف در دوره شهرداری به اتهام فساد مالی که تا حد اتهام جاسوسی نیز مطرح شد یکی دیگر از بخش‌های کارنامه دوره شهرداری اوست.

قالیباف در دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و ۹۶ نیز شرکت کرد و در روزهای پایانی رقابت انتخاباتی سال ۹۶ به نفع ابراهیم رییسی از نامزدی انتخابات کناره گیری کرده بود.

او در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی درحالی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر با یک میلیون و ۲۶۵ هزار رای وارد مجلس شد که به گفته عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، میزان مشارکت مردم استان تهران در انتخابات با ۲۶/۲ درصد کمترین میزان مشارکت در میان همه استان‌های ایران و میزان مشارکت در شهر تهران نیز با ۲۵/۴ درصد، کمترین میزان مشارکت در پایتخت طی یازده دوره انتخابات مجلس بوده است.

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت واکسیناسیون گسترده در برابر کرونا، در راس همه برنامه‌ها و اقدامات دولت قرار دارد. به گزارش ایسنا، روحانی...More
نیروی انتظامی بوکان، در استان آذربایجان غربی، اعلام کرد فردی که با بستن یک قلاده سگ به خودرویش و کشیدن آن اقدام به حیوان‌آزاری کرده بود، دستگیر شده...More
رضا اردکانیان، وزیر نیرو، گفت: «امسال به دلیل کاهش بارش‌ها حدود سه هزار مگاوات تولید برق از نیروگاه‌های برق ‌آبی کم خواهد شد». به گزارش ایرنا،...More
حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران می‌گوید ۱۹ میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز به کشور بازنگشته است. به گفته معاون وزیر صمت، تا پایان مهر ماه...More
با ادامه سخنان متناقض مقام‌های حکومت ایران درباره پولی بودن واکسن‌های وارداتی کرونا، اتاق بازرگانی تهران قیمت آن را تا ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرد. ناصر...More