محسن رضایی: دیگر در توییتر از جنگ نمی‌نویسم | ایران اینترنشنال
در پی واکنش‌ها به توییت‌های رضایی درباره «کربلای چهار»

محسن رضایی: دیگر در توییتر از جنگ نمی‌نویسم

 

محسن رضایی، از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران جنگ هشت‌ساله ایران و عراق گفت، سعی می‌کند دیگر در توییتر درباره جنگ ننویسد.

او این صحبت‌ها را روز دوشنبه ۱۰ دی ماه  در یک برنامه تلویزیونی و چند روز پس از انتشار دو توییت درباره عملیات «کربلای ۴» مطرح کرد.

دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام روز جمعه هفتم دی ماه، در توییتی نوشت: «با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم.»

 

 

 

 

رضایی کمی بعدتر توییت کرد عملیات کربلای چهار برای «فریب دشمن» انجام گرفته است.

 

 

 

انتشار این دو توییت با توجه با آمار بالای تلفات عملیات کربلای چهار، که سوم دی ماه سال ‍۱۳۶۵ و با هدف تصرف شهر بصره آغاز شد، و در نهایت یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های ایران در دوران جنگ با عراق را رقم زد، با واکنش برخی مسئولان و کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران مواجه شد.

رضایی در مصاحبه روز دوشنبه گفت: «اگر به سه روز قبل برگردم درباره کربلای چهار دقیق‌تر توییت می‌کردم و می‌نوشتم عملیات کربلای چهار فریب دشمن شد، سعی می‌کنم در توییتر دیگر از جنگ ننویسم، می‌خواستم ذهن‌ها را به کلمه فریب سوق دهم و پاسخی به این پرسش‌ها دهم.»

او در دفاع از عملکرد خود در این عملیات گفت توییت‌اش درباره کربلای چهار را به این دلیل نوشته است که هر سال دی ماه «یک عده به صحنه می‌آیند و می‌گویند عملیات کربلای چهار لو رفته است... و فرماندهان هیچ توجهی به جان بچه‌های مردم نداشتند.»

رضایی در ادامه افزود قصد داشته به موضوع کربلای چهار از زاویه دیگری نگاه شود و می‌خواسته درباره عملیات فریب هم بحث شود.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم که در برنامه تلویزیونی روز دوشنبه شرکت کرده بود، گفت کربلای چهار یک عملیات اصلی بوده است و نه فرعی.

او همچنین گفت: «نمی‌توان تصمیم‌گیری درباره عملیاتی که ۶ تا ۹ ماه روی آن کار شد را به دلیل لو رفتن آن لغو کرد. عملیات خرمشهر هم لو رفته رفته بود...پس بنابراین اگر بخواهیم بر مبنای لو رفتن یک عملیات، انجام آن را لغو یا متوقف کنیم هیچ عملیاتی را نمی‌توانستیم انجام دهیم.»

رضایی پیش از این در کتاب «جنگ به روایت فرمانده» با اشاره به اینکه «غافلگیری» نیروهای عراقی در شب انجام عملیات کربلای چهار «به حدود ۵۰ درصد رسیده بود»، گفته بود که «تصمیم گرفتیم طوری عمل کنیم که اگر تا قبل از روشن شدن هوا متوجه لو رفتن عملیات شدیم، عملیات را متوقف کنیم.»

رضایی با این حال اضافه می‌کند او بقیه فرماندهان را در جریان این تصمیم قرار نداده است چرا که نیروهای ایران «باید با قاطعیت می‌جنگیدند و نباید تزلزلی در آن‌ها به وجود می‌آمد.»

محسن رضایی و برخی دیگر از مسئولان جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند که این عملیات «لو» رفته بود و عراق از انجام آن خبر داشت و دلیل شکست عملیات و تلفات پرشمار نیروهای ایرانی از جمله به همین دلیل است.

 

تازه چه خبر؟
در ادامه قطعی مکرر و ‌طولانی آب آشامیدنی در شهر گرگان، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که قطع آب که در برخی مناطق به ۷ ساعت در روز هم می‌رسد، فقط...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More
احمد جباری، نماینده بندر لنگه در مجلس، با اشاره به «سهمیه‌بندی کپسول گاز» در روستاهای هرمزگان از وزارت نفت انتقاد کرد. جباری روز دوشنبه با اشاره به...More
ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، اعلام کرد که استان یزد نسبت به جمعیت خود، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در میان استان‌های ایران...More
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More