محسن رضایی از آتش‌سوزی مجدد در سایت غنی‌سازی نطنز خبر داد: کمالوندی حین بازدید دچار سانحه شد | ایران اینترنشنال

محسن رضایی از آتش‌سوزی مجدد در سایت غنی‌سازی نطنز خبر داد: کمالوندی حین بازدید دچار سانحه شد

ساعاتی پس از آنکه سازمان انرژی اتمی ایران به طور رسمی وقوع یک «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی نطنز را اعلام کرد، محسن رضایی از وقوع مجدد آتش‌سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داد و اعلام شد که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز در حال بازدید سایت هسته‌ای نطنز خود نیز دچار سانحه شده است.

خبر وقوع «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی نطنز را اول‌بار صبح یک‌شنبه ۲۲ فروردین بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، اعلام کرد و گفت که بامداد همین روز یک «حادثه»‌ در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی‌سازی نطنز رخ داده است که «صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته و علل آن در دست بررسی» است.

پس از آن مالک شریعتی نیاسر، نماینده مجلس شورای اسلامی، در توییتی نوشت که «این اتفاق بسیار مشکوک به خرابکاری و نفوذ است» و همین امروز پس از اطلاع در مجلس در حال پیگیری ابعاد و جزییات موضوع هستیم.

شامگاه یک‌شنبه اما محسن رضایی که از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و در حال حاضر دبیر مجموع تشخیص مصلحت نظام است، از وقوع مجدد آتش‌سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داد.

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران توضیحی درباره جزییات این آتش‌سوزی نداد اما در صفحه توییتر خود نوشت: «آیا وقوع مجدد آتش سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز، آن‌هم در کمتر از یک سال پس از انفجار قبلی، نمی‌تواند نشان از جدی بودن پدیده نفوذ باشد.»

رضایی با هشدار در این باره، تاکید کرد که «کشور نیاز به سالم‌سازی امنیتی دارد.»

از سوی دیگر گزارش شد که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی که برای بازدید از وقوع حادثه امروز مجتمع غنی‌سازی نطنز به کاشان سفر کرده بود در حین بازدید دچار سانحه شده است.

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی نوشت کمالوندی صبح ‌یک‌شنبه ساعاتی پس از وقوع «حادثه»، همراه علی‌اکبر صالحی، ریس سازمان انرژی اتمی ایران، برای بازدید از حادثه صورت گرفته در مجتمع غنی‌سازی احمدی روشن به کاشان سفر کرده بود، در حین بازدید دچار حادثه شد.»

علیرضا مروجی، ریس دانشگاه علوم پزشکی کاشان، نیز گفت که «حادثه برای سخنگوی سازمان انرژی اتمی» درحین بازدید از تاسیسات غنی‌سازی نطنز و در اثر «سقوط از ارتفاع هفت متری» به وقوع پیوسته است.

ریس دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود که حال عمومی بهروز کمالوندی مساعد است اما مچ پا و سر او دچار شکستگی شده است.

مروجی گفت که هم اکنون بهروز کمالوندی در «بیمارستان فوق تخصصی آیت‌الله یثربی کاشان بستری و تحت مراقبت است».

از سوی دیگر علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان اتمی ایران، عصر یک‌شنبه طی سخنانی «حادثه» رخ داده در سایت غنی‌سازی نطنز را «تروریسم هسته‌ای» خواند و گفت که این اقدام «نشان‌دهنده شکست مخالفان» است.

صالحی گفت که این «نشان‌دهنده شکست مخالفان پیشرفت‌های صنعتی و سیاسی کشور برای جلوگیری از توسعه چشمگیر صنعت هسته‌ای» و همچنین «نشان‌دهنده ناکامی مخالفان  مذاکرات ایران برای رفع تحریم‌ها» است.

روزنامه جروزالم‌پست نیز گزارش داد که آنچه در تاسیسات غنی‌سازی نطنز رخ داد «حادثه» نبوده و احتمالا در اثر حمله سایبری اسرائیل رخ داده و بسیار سنگین‌تر از آن است که حکومت ایران به مردم می‌گوید.

همزمان کانال ۱۳ اسرائیل اعلام کرد که حمله بامداد یک‌شنبه در نطنز به‌وسیله ماده منفجره دفن شده بوده است نه حمله سایبری. بر اساس این گزارش، ایران در حال حاضر قادر به غنی سازی در این مرکز نیست و احتمال زیاد تا چند ماه آینده نمی‌تواند اورانیوم را غنی سازی کند.

تازه چه خبر؟
دو هواپیمای سبک پس از آنکه بر فراز آسمان دنور در آمریکا با هم برخورد کردند، بدون هیچ تلفاتی در یک فرودگاه محلی بر زمین نشستند. به گزارش اسوشیتدپرس و...More
مارکو مندچینو، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد دولت این کشور به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین که با شلیک سپاه پاسداران ساقط شد، امکان دریافت...More
سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای به رییس دانشگاه اُبرلین در آمریکا خواستار اخراج محمدجعفر محلاتی از این دانشگاه به دلیل «اختفای» کشتار هزاران...More
بانک مرکزی ایران اعلام کرد که با حکم دادگاه لوکزامبورگ دارایی‌های این بانک در موسسه «کلیر استریم» به آمریکا منتقل نمی‌شود. بر اساس این گزارش، دادگاه...More
کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، یک روز پس از تایید تخلف درباره مفقود شدن تعدادی از واکسن‌های وارداتی کرونا اعلام کرد: «هیچ واکسنی گم نشده...More