محسنی‌ اژه‌ای: حکم اعدام یک متهم اقتصادی دیگر نهایی شده است | ایران اینترنشنال

محسنی‌ اژه‌ای: حکم اعدام یک متهم اقتصادی دیگر نهایی شده است

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، خبر داد حکم اعدام حمید باقری درمنی، یکی از متهمان پرونده‌های اقتصادی اخیر در ایران، در دیوان عالی کشور تایید شده است.

به گزارش ایسنا، اژه‌ای در نشست خبری روز یک‌‌شنبه، ۱۸ آذر، گفت حمید باقری درمنی در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود، که این حکم در دیوان عالی کشور هم تایید شد.

حمید باقری درمنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، به ریاست قاضی صلواتی، محاکمه شد. او در سال‌های گذشته نیز چندین بار با اتهام‌های اقتصادی بازداشت شده بود.

محاکمه متهمان اقتصادی که در ماه‌های اخیر بازداشت شده‌اند، با اجازه آیت‌الله خامنه‌ای و به‌شکل ویژه انجام می‌شود. در این دادگاه‌ها، زمان‌ ابلاغ، اعتراض و درخواست تجدیدنظر کاهش پیدا کرده است. ضمن این‌که بر‌اساس آیین‌نامه دادگاه‌های ویژه جرایم اقتصادی، احکام صادره در این دادگاه‌ها، به‌غیر از حکم اعدام، قطعی است و قابل تجدید نظرخواهی نیست.

پیش از این، وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی دیگر متهمانی بودند که در این دادگاه‌ها به اعدام محکوم و حکم آن‌ها اجرا شده است.

محکومیت مدیر‌عامل موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج به ۱۵ سال زندان

اژه‌ای در نشست خبری خود، با اشاره به پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج، گفت ابوالفضل میرعلی، مدیرعامل این موسسه، به ۱۵ سال زندان محکوم شده است. همچنین قرار است «اموال توقیف و شناسایی شده و به مزایده گذاشته» شود.

بازداشتی‌های کاهش جمعیت

سخنگوی قوه‌‌ قضاییه در این نشست خبری، با تایید بازداشت یک نفر و «تحت تعقیب قرار گرفتن ۳ الی ۴ نفر» در پرونده فعالان حوزه جمعیت، گفت: «دشمن در مقام نفوذ در دستگاه‌ها بوده و است». او در ادامه اضافه کرد در حال حاضر تفاوت در این است که «دشمن این نفوذ را تشدید و روش‌هایش را متفاوت‌تر» کرده است.

به گفته اژه‌ای، وزارت اطلاعات «به‌خوبی این موضوع را رصد می‌کند و برای ما گزارش می‌فرستد که این افراد پس از شناسایی، در‌صورتی‌که به مرز ضربه زدن به نظام برسند با آن‌ها برخورد می‌شود».

پیش‌تر گزارش‌هایی از برخورد با برخی فعالان حوزه جمعیت به اتهام «نفوذ برای کاهش جمعیت کشور» منتشر شده بود. میمنت حسینی چاوشی، پژوهشگر و جمعیت‌شناس ایرانی، استاد دانشگاهی است که در همین زمینه بازداشت شده است.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More