مجلس کلیات لایحه بودجه دولت را رد کرد | ایران اینترنشنال

مجلس کلیات لایحه بودجه دولت را رد کرد

با ادامه اختلاف مجلس و دولت ایران بر سر بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰،‌ نمایندگان کلیات لایحه بودجه دولت را رد کردند. علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت، در واکنش اعلام کرد دولت آماده است «بدون تغییر شاکله» در اصلاح بودجه کنار مجلس باشد.

کلیات لایحه بودجه سال آینده در پی هفته‌ها اختلاف نظر و مناقشه کلامی روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه در صحن مجلس به رای گذاشته شد، اما ۱۴۸ نماینده به آن رای مخالف دادند. 

از میان ۲۶۱ نماینده حاضر، ۹۹ نفر نیز رای موافق داده و ۱۲رای ممتنع ارائه شد. 

پس از اعلام نتایج، محمدباقر قالیباف،‌ رییس مجلس، اعلام کرد دولت «تعامل مناسبی» با مجلس برای اصلاح بودجه نداشته است.

قالیباف در ارتباط با همین موضوع اشاره کرد که از حسن روحانی،‌ رییس‌جمهور، برای دفاع از کلیات بودجه دعوت کرده بود که از سوی او اجابت نشد. رییس مجلس افزود: «لذا ما وظیفه خود را انجام دادیم.»

در سوی دیگر روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی درباره تغییر ساختار بودجه گفت:‌ «تغییر در شاکله و محورهای اصلی لایحه بودجه می‌تواند صدمات جدی به معیشت مردم و مسیر توسعه و مدیریت اقتصاد کشور وارد کند.»

پیش از این سران قوای سه‌گانه در جلسات مشترک خود هم به صورت تلویحی و هم مستقیم وجود اختلاف‌نظر درباره ساختار بودجه را تایید کرده بودند.

 

ربیعی: تغییرات شاکله بودجه را به هم ریخته بود

همزمان با رد کلیات بودجه علی ربیعی در نشست خبری گفت: «اینکه پیام متخصصان حوزه اقتصاد و دولت نسبت به تغییرات بالای بودجه در کمیسیون تلفیق در مجلس شنیده شد،‌ تشکر می‌کنم.»

سخنگوی دولت اشاره کرد تغییرات زیاد در لایحه بودجه، شاکله بودجه را به هم ریخته بود و غنایی هم به بودجه نبخشیده بود.

او افزود:‌ «دولت آماده است با همه توان خود در کنار مجلس اصلاحات مورد نظر لایحه بودجه را بدون اینکه شاکله تغییر کند و درآمدهای واهی پیش‌بینی کنیم،‌ انجام دهد.»

در جریان بررسی بودجه پیشنهادی کمیسیون تلفیق مصوبه‌هایی را برای تغییر انجام داده بود که با واکنش حسن روحانی نیز مواجه شد.

روحانی اول بهمن‌ماه در جلسه هیات دولت گفت:‌ «نمایندگان محترم مجلس بدانند بودجه جای ادبیات سیاسی نیست،‌ بلکه جای اعداد و ارقام و محاسبه و قانونگذاری برنامه سال آینده و حساب و کتاب است.»

او در زمینه تغییرات مربوط به صادرات و درآمد نفتی در لایحه بودجه به طعنه خطاب به نمایندگان گفته بود: «هر کسی که چهار عمل اصلی را بلد باشد،‌ می‌تواند محاسبه کند که چه کار کرده‌اید.»

این اظهارات با واکنش تعدادی از نمایندگان مواجه شد. محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس، در پاسخ به روحانی گفت: «هر کسی چهار عمل اصلی را بلد باشد و کلاس دوم دبستان باشد،‌ می‌تواند محاسبه کند که در زمان شما دلار شش برابر و مسکن هفت برابر شده است.»

تازه چه خبر؟
با افزایش نگرانی عمومی از سرعت واکسیناسیون کرونا، زباستین کورتس، صدراعظم اتریش، گفت این کشور در صورتی از واکسن اسپوتنیک روسیه استفاده می‌کند که به...More
به دنبال افزایش شدید شیوع کرونا در دهلی‌نو، پایتخت هند، این شهر از شامگاه دوشنبه به مدت شش روز به طور کامل قرنطینه می‌شود. دهلی‌نو ۲۰ میلیون نفر...More
خبرگزاری مهر گزارش داده است ناهماهنگی نهادهای اقتصادی و مالیاتی باعث شده بازار اجاره کارت‌خوان‌های قدیمی داغ شود. بنابر این گزارش، قرار بود با اجرای...More
محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، با اشاره به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: «مدیران نهادهای امنیتی باید محاکمه شوند». احمدی‌نژاد روز...More
افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، با اشاره به اینکه این سازمان در چند سال اخیر تلاش‌ کرد غربالگری ژنتیکی جنین در ایران...More