مجری میزگرد لغوشده روابط ایران-اروپا: حقوق بشر باید پیش‌شرط روابط تجاری با تهران باشد | ایران اینترنشنال

مجری میزگرد لغوشده روابط ایران-اروپا: حقوق بشر باید پیش‌شرط روابط تجاری با تهران باشد

 

پاتریک وینتور، روزنامه‌نگار گاردین که قرار بود میزگرد روابط اقتصادی اروپا با ایران را برگزار کند، پس از انصراف از آن در گفت‌وگو با «تیتر اول» ایران‌اینترنشنال اعلام کرد دلیل تصمیمش اعدام روح‌الله زم بوده و توافق‌های آینده با ایران هم باید مشروط به بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور شود.

وینتور روز دوشنبه ۲۴ آذرماه به «تیتر اول» ایران اینترنشنال گفت:‌ «واقعا این میزگرد می‌توانست یک فرصت طلایی محسوب شود، ولی وقتی روز شنبه قتل همکار روزنامه‌نگارمان، یا به تعبیری اعدام او، اعلام شد، برای من کار را بسیار بسیار دشوار کرد که حالا چه‌طور می‌توانیم در چنین وضعیتی با طرف‌های ایرانی در مورد آینده روابط گفت‌و‌گوی منطقی داشته باشیم.»

او اشاره کرد انصراف از برگزاری این میزگرد را در مشورت با خانواده زندانیان انجام داده است.

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به اعدام روح‌الله زم، مدیر و موسس کانال تلگرام «آمدنیوز»، روز دوشنبه پس از آنکه پاریس آن را «وحشیانه و غیرقابل قبول» خواند و اعلام کرد سفرای فرانسه، آلمان، اتریش و ایتالیا در میزگرد روابط اقتصادی اروپا با ایران شرکت نمی‌کنند، این میزگرد لغو شد. 

پیش از اعلام لغو میزگرد، این روزنامه‌نگار گاردین در توییتی اعدام روح‌الله زم را «نفرت‌برانگیز» خوانده و اعلام کرده بود برای میزبانی نشست حاضر نمی‌شود.

وینتور روز دوشنبه در ادامه مصاحبه‌اش با ایران اینترنشنال، تاکید کرد موضوعات حقوق بشری باید در روابط و توافق‌های آتی اروپا با جمهوری اسلامی لحاظ شود.

وینتور گفت:‌ «تمرکز تحریم‌های فعلی عمدتا روی این موضوع است که آیا ایران به تعهدات برجامی خود عمل کرده یا نه، اما به نظر من می‌شود این موضوع را هم مطرح کرد که با توجه به سابقه حقوق بشری ایران، چگونه می‌شود با این کشور روابط عادی برقرار کرد.»

او افزود: «به نظر من، باید کاملا این موضوع را روشن کرد که بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران پیش‌شرط عادی‌سازی روابط تجاری با این کشور است.» 

وینتور همچنین بر ضرورت افزایش حساسیت‌ها بر موضوع حقوق بشر در ایران تاکید کرد و گفت اعضای میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا نیز از او خواستند تا این موضوع را برای سفیر اتحادیه اروپا روشن کند.

تازه چه خبر؟
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More
محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر «لزوم اعمال حاکمیت و الزام شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌‎های خارجی به اجرای قوانین جمهوری اسلامی...More
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More