مانور خطرناک قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در اطراف کشتی‌های آمریکایی بعد از یک سال توقف | ایران اینترنشنال

مانور خطرناک قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در اطراف کشتی‌های آمریکایی بعد از یک سال توقف

مقام‌های نیروی دریای آمریکا گفتند که تعدادی از قایق‌های تندرو و یک کشتی سپاه پاسداران، ۱۳ فروردین ماه سال‌جاری، به کشتی‌های گارد ساحلی ایالات متحده در خلیج فارس نزدیک شده و اقدام به انجام مانور خطرناک کرده‌اند.

بنابر گزارش وال استریت ژورنال، سه قایق تندرو و یک کشتی معروف به هارت۵۵، به دو کشتی گارد ساحلی آمریکا که در حال گشت‌زنی در آب‌های بین المللی جنوب خلیج فارس بودند، نزدیک شدند. شناور بزرگتر بارها به سمن دو كشتی آمریكایی رفته و تا فاصله ۶۵ متری به آنها نزدیک شده است.

مقامات نیروی دریایی ارتش گفته‌اند که این رفتار کشتی ایرانی، کشتی‌های آمریکایی را مجبور به انجام مانورهایی برای جلوگیری از برخورد کرده است.

شناورهای ایرانی نیز به مانورهای خود ادامه داده‌اند و به همین خاطر خدمه کشتی‌های آمریکایی به مدت سه ساعت اخطارهای متعددی ارسال کردند و خدمه کشتی بزرگتر ایرانی هم پاسخ‌هایی داده است اما مانورهای خطرناک ادامه یافته است.

نیروی دریایی آمریکا این اقدام کشتی و قایق‌های سپاه پاسداران را «خطرناک و غیرحرفه‌ای» نامیده است. اصطلاحی که ارتش آمریکا برای توصیف شرایطی به‌کار می‌برد که کشتی‌ها یا هواپیماهای کشورش دیگر به صورت ناامن حرکت کنند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، این اولین حادثه از این گونه در طول یک سال گذشته است اما این حادثه با موارد مشابه قبلی تفاوتی هم داشت. در گذشته فقط قایق‌های تندرو ایرانی برای ایجاد مزاحمت به کشتی‌های جنگی آمریکایی نزدیک می‌شدند و تاکنون یک کشتی به بزرگی هارت ۵۵ چنین کاری نکرده بود.

در این این گزارش آمده است که ایرانی‌ها به مدت دو سال با استفاده از قایق‌های کوچک تندرو به صورت مرتب چنین مانورهایی را انجام می‌دادند، اما در سال ۲۰۱۸ انجام چنین عملیاتی متوقف شد، در آوریل سال ۲۰۲۰ یک مورد حادثه مشابه گزارش شد و پس از آن تا یک سال نیروی دریایی سپاه از چین اقدامیاتی خودداری کرد اما اکنون بار دیگر این اقدامات را از سر گرفته است.

آخرین مورد قبلی یک سال قبل بود که یک قایق ایرانی تندرو به یک کشتی آمریکایی نزدیک شد. نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در روز ۲۷ فروردین‌ماه ۹۹   در شمال خلیج فارس ۱۱ قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران چندین بار برای ناو جنگی آمریکا مزاحمت ایجاد کرده و در فاصله خطرناکی به آن‌ها نزدیک شده بودند.

در واکنش به این اقدام، دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری وقت آمریکا،‌ روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه ۹۹ در صفحه توییتر خود نوشت: «من به نیروی دریایی ایالات متحده دستور داده‌ام هر قایق نظامی و تمامی قایق‌های نظامی ایران در صورتی که مزاحمتی برای کشتی‌های ما در دریا ایجاد کردند به سمت آن‌ها شلیک کرده و نابودشان کنید.»

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه وقت ایالات متحده نیز،‌ در همان زمان رفتار نیروهای دریایی سپاه پاسداران را «مغایر حقوق بین‌الملل» خواند  و گفت که آمریکا در حال بررسی «مناسب‌ترین پاسخ» است.

اکنون اما وال استریت ژورنال نوشته که مقامات آمریکایی مطمئن نیستند که این حوادث توسط تهران هدایت می‌شود یا تصمیم فرماندهان سپاه و ابتکار عمل آنها است.

یکی از مقامات نیروی دریایی آمریکا نیز گفت که نیروهای دریایی آمریکا همچنان حرفه‌ای عمل می‌کند. او تاکید کرده که فرماندهان نیروی دریایی آمریکا حق اقدام به دفاع را محفوظ می‌دانند.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More