لیلا واثقی، فرماندار قلعه‌حسن‌خان: اینجا یا در گرمدره انفجاری رخ نداده است | ایران اینترنشنال

لیلا واثقی، فرماندار قلعه‌حسن‌خان: اینجا یا در گرمدره انفجاری رخ نداده است

لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس، قلعه حسن‌خان، اخبار منتشر شده درباره وقوع انفجار در این منطقه را رد کرد و به خبرگزاری فارس گفت: «در این هیچ انفجاری در شهرقدس و حتی گرمدره اتفاق نیفتاده و قطعی برق مربوط به روبه‌روی بیمارستان ۱۲ بهمن در ساعت ۲۲ پنج‌شنبه شب به مدت پنج دقیقه بوده است.»

واثقی، همان فرمانداری است که در جریان اعتراضات آبان ماه به صراحت و مقابل دوربین خبرنگار روزنامه ایران، گفت که دستور شلیک به معترضان را صادر کرده است.

واثقی صبح جمعه بیستم تیر ماه اخبار منتشر شده درباره انفجار در غرب استان تهران را «شایعه» خواند و گفت: «هیچ یک از نهادهای امنیتی صدای انفجار را در قدس و گرمدره تایید نمی‌کنند و خبرهای منتشر شده شایعه بوده است.»

در نخستین ساعات بامداد بامداد جمعه بیستم تیر ماه خبرگزاری‌های مهر و صداوسیما به استناد خبرهای منتشر شده از سوی کاربران فضای مجازی از «شنیده شدن صدای انفجار در غرب استان تهران» گزارش داده و تاکید کردند که صدای انفجار در مناطق گرمدره و شهر قدس شنیده شده است.

با این حال با گذشت ساعت‌ها پس از آنکه خبرگزاری‌های مهر و صداوسیما  خبر «شنیده شدن صدای انفجار در غرب استان تهران در مناطق گرمدره و شهر قدس» را به نقل از کاربران منتشر کردند و خبرگزاری فارس نیز آن را «شایعه شلیک و انفجار» توصیف کرد، هیچ مقام رسمی در ایران حاضر به تایید یا رد این خبر نشد.

منابع محلی از جمله کانال‌های محلی در گرمدره گزارش مستقیمی در این باره منتشر نکردند اما عنوان کردند که «پیام‌های زیادی درباره این صدای انفجار داشتیم» اما همزمان گفتند که در صورت دستیابی به خبر تایید شده‌ای در این باره آن را منتشر خواهند کرد.

گزارشی برخی از کاربران از شنیده شدن صدایی مشابه شلیک ضد هوایی حکایت داشت از جمله یکی از کاربران گفت که «با یکی از بستگان که ساکن گرمدره است صحبت کردم و گفت برق قطع نشده است. فقط چندین صدای شبیه شلیک ضد هوایی شنیدم. حدود ساعت ۱۲ و نیم شب .»

شماری از رسانه‌ها در ایران و خارج از کشور در جریان انتشار اخباری در این باره، توضیحات دو سال قبل مسلم عادلی، مدیر كل امنیتی و انتظامی استانداری البرز، درباره شنیده شدن صدای انفجار مهیب در بامداد جمعه ۲۳ شهریور سال ۱۳۹۷» را به اشتباه به عنوان توضیح درباره خبر بامداد جمعه ۲۰ تیر ۹۹ منتشر کرده و نوشتند: «صدای مهیب ناشی از عملیات حفاری تونل در محدوده طرح احداث بزرگراه شهید همت به كرج بوده است.»

برخی از کاربران نیز گفتند که «احتمالا مرکزی که مورد حمله قرار گرفته  است فرماندهی لجستیک مصطفی خمینی بین اتوبان خرازی و اتوبان تهران – کرج» است. به گفته یکی از کاربران این پادگان «مرکز آموزشی نیروهای سپاه قدس است که اطلاعاتش چند سال پیش از سوی مجاهدین خلق اعلام شده بود.»

با این حال تاکنون از میان مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی فقط لیلا واثقی فرماندار شهر قدس در این باره ابراز نظر کرده و همه این اخبار را «شایعه» عنوان کرده است.

وقوع آتش‌سوزی و انفجارهای متعدد در روزهای گذشته، گمانه‌هایی درباره ارتباط این انفجارها و آتش‌سوزی‌ها در افکار عمومی و میان کاربران شبکه‌های اجتماعی تقویت کرده است.

مقام‌های مسئول در ایران در مواردی چون انفجار مرکز درمانی سینا اطهر، سینا مهر، در شمال تهران که به کشته‌شدن ۱۹ تن منجر شد، انفجار را ناشی از فقدان ایمنی در ساختمان یا نگهداری کپسول‌های گاز و اکسیژن در شرایط ناایمن عنوان کرد.

در خصوص آتش‌سوزی ششم تیر ماه در تاسیسات برق شیراز نیز که منجر به قطع گسترده برق در این شهر شد، حمزه روغنیان، معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس نیز بامداد جمعه ششم تیر ماه «افزایش بار و اتصال ناگهانی درون ترانسفورماتور» را دلیل اصلی بروز حادثه آتش سوزی در ایستگاه ۲۳۰ کیلوولت ملک مکان شیراز و قطع گسترده برق در این کلانشهر عنوان کرد.

همچنین مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، درباره آتش‌سوزی اخیر نیروگاه زرگان اهواز نیز گفت که «هیچگونه خرابکاری عمدی در تاسیسات نیروگاهی برق رخ نداده است.»

انفجار تاسیسات موشکی در شرق تهران نیز از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی «انفجار تانکر گاز» عنوان شد.

مقام‌های حکومتی در ایران به طور مشخص ارتباط  هیچ یک از انفجارها و آتش‌سوزی‌ها را با یکدیگر تایید نکرده‌اند.

تنها موردی که مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون عنوان کرده‌اند دلیل وقوع آن را اعلام نخواهند کرد، انفجار پنج شنبه هفته گذشته در تاسیسات هسته‌ای نطنز است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، به طور مشخص محل انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز را مرکز ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته اعلام کرد و در توصیف اهمیت آن گفت که این انفجار می‌تواند در میان مدت در فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران وقفه ایجاد کند.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده جوان مسلمانی که در حومه پاریس معلم تاریخ را سربرید به پدر یکی از دانش‌آموزان که اعتراضاتی را علیه...More
ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت خواستار مداخله مدعی‌العموم علیه نمایندگان «توهین‌کننده به رییس جمهور» شد، سخنگوی قوه قضاییه گفت این اظهارات ناشی از بی‌...More
نیروی انتظامی ایران اعلام کرد بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر در تهران به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند. عبدالوهاب حسنوند،‌...More