لغو نمایشگاه «پرنسس‌های کوره» پس از اعتراض‌ها | ایران اینترنشنال

لغو نمایشگاه «پرنسس‌های کوره» پس از اعتراض‌ها

 

نمایشگاه «پرنسس‌های کوره» که قرار بود عکس‌های کودکان کوره پزخانه‌ها را در لباس و آرایش « پرنسس» به نمایش بگذارد، در پی اعتراض‌ها لغو شد.

در توضیح این نمایشگاه نوشته شده بود که این عکس‌ها «روایت دخترکانی» است « که در کنار کوره‌های آجرپزی اطراف تهران زندگی می‌کنند و به کمک علی صوفی عکاس به پرنسس‌هایی مبدل شده‌اند که آرزوی هر دختری است». 

کاربران شبکه‌های اجتماعی این اقدام را «به حراج گذاشتن عکس بچه‌های کوره‌پزخانه»، «سوءاستفاده از فقر و محرومیت» و «مصداق کودک‌آزاری به روش نوین» دانستند.

لیلی گلستان، نگارخانه‌دار، در اینباره نوشت: «واقعا از این همه بی فرهنگی خجالت بکشید. این یک تجاوز علنی به روح پاک این دخترهای معصوم و بیگناه است. خجالت بکشید از این همه کثافت، حال تهوع به آدم دست می‌دهد.»

 

حامد فرمند، فعال حقوق کودکان، نیز در توییتی این نمایشگاه را «نرمال‌سازی رنج وکلیشه‌های جنسیتی» دانست و افزود که «بهانه‌ فعالیت خیرخواهانه،توجیهی برای یک اقدام ناقض حقوق کودک نیست.»

پس از این اعتراض‌ها محمدرضا جوادی یگانه، معاون شهردار تهران در امور اجتماعی و فرهنگی خبر داد که وزارت ارشاد این نمایشگاه را لغو کرده است.

مونا خوش اقبال، مدیر گالری کاما، که قرار بود این نمایشگاه در آن برگزار شود، «بخل و تنگ‌نظری به ظاهر رقیبان و به‌ذات بد دلان و حسودان» را عامل تعطیلی آن دانست. 

او گفت که این نمایشگاه باعث شده که یک خیر«هزینه‌های تحصیل و مراقبت» از این کودکان را تقبل کند.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی ضمن انتقاد از برگزاری این نمایشگاه و اقداماتی از این دست،  خودکشی رضا کودک کار در سن ۱۸ سالگی را یادآوری و از مواجهه «توریستی» با فقر انتقاد کرد.

روز ۱۵ دی اعلام شد که رضا، کودک کار که در برنامه تلویزیونی ماه عسل مشهور شده بود در ۱۸ سالگی خودکشی کرد.او در این برنامه با گفتن این جمله که «هیچ آرزویی ندارم، چون تا شب سر کار بودم وقت نداشتم به آن فکر کنم»، مشهور شده بود.

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More