لغو بخش شعر جوان از جشنواره فجر پس از جوسازی توییتری علیه یک شاعر منتقد | ایران اینترنشنال

لغو بخش شعر جوان از جشنواره فجر پس از جوسازی توییتری علیه یک شاعر منتقد

 

به‌دنبال واکنش شماری از حساب‌های کاربری امنیتی در توییتر علیه سارا متقی، شاعر جوان اهل رشت، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران، بخش شعر جوان جشنواره شعر فجر را حذف کرد.

نخستین‌بار روز جمعه، ۱۱ بهمن، حساب کاربری «رزنانس» که در شبکه‌های مجازی به عنوان یک حساب کاربری «امنیتی» شناخته می‌شود، نوشت که سارا متقی که به عنوان یکی از شاعران برگزیده بخش ویژه جشنواره شعر فجر شناخته می‌شود، «هتاک» است.

این حساب کاربری، متقی را به «اعلام تنفر» نسبت به جمهوری اسلامی و «استهزای» دختر قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس متهم کرده است.

پس از این واکنش، رسانه‌های هوادار حاکمیت از جمله خبرگزاری فارس و وب‌سایت رجانیوز نیز به انتقاد از این شاعر و بخش ویژه جشنواره شعر فجر پرداختند.

حساب کاربری سارا متقی نیز اندکی پس از حملات رسانه‌های محافظه‌کار به وی در توییتر غیرفعال شد.

به دنبال این اتفاق، روز شنبه، ۱۲ بهمن، روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان اعلام کرد که بخش جنبی جشنواره شعر فجر (ویژه شعر جوان) در مراسم اختتامیه دوره چهاردهم شعر فجر برگزار نخواهد شد.

در بیانیه این بنیاد که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده، بدون اشاره به جزئیات، آمده که نظر به «ابهامات مطرح‌شده» درباره این بخش، بخش ویژه شعر جوان پس از بررسی‌های لازم در «فرصت دیگری» برگزار خواهد شد.

خبرگزاری فارس نیز با انتشار این بیانیه، از لغو این بخش در جشنواره شعر فجر انتقاد کرده است.

این خبرگزاری نوشته: «تصمیم برای حذف این بخش، نشان می‌دهد اراده‌ای برای کنار گذاشتن شاعر هتاک، وجود نداشته و دست‌اندرکاران جشنواره به جای این کار، تصمیم به حذف بخش جوان گرفته‌اند.»

این رسانه نزدیک به سپاه پاسداران مدعی شده که این تصمیم با «نظر مستقیم محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و پس از انتقاد گسترده رسانه‌ها» اتخاذ شده است.

این خبرگزاری در عین حال بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران را به جایزه‌دادن «به نمایندگان جریان‌های تابلودار جریان به اصطلاح روشنفکری و کسانی که به روشنی علیه نظام جمهوری اسلامی موضع گرفته بودند» محکوم کرده است.

حذف بخش شعر جوان از جشنواره شعر فجر و جوسازی‌های امنیتی-رسانه‌ای علیه سارا متقی، جنجال تازه‌ای در شبکه‌ها اجتماعی فارسی‌زبان به راه انداخته است.

تازه چه خبر؟
محمدرضا دانشورنیا، معاون سیاسی، امنیتی فرماندار مشهد با اعلام اینکه جمعه شب در پی یک تماس تلفنی مبنی بر بمب‌گذاری در مجتمع تجاری پروما واقع در میدان...More
بلومبرگ به نقل از منابع نزدیک به دولت روسیه گزارش داد کرملین معتقد است اگر جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود، این اتفاق برای مسکو...More
جرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه، گفت حمله با چاقوی قصابی در نزدیکی دفتر سابق نشریه شارلی ابدو در پاریس، که دست‌کم دو مجروح برجای گذاشت، یک اقدام...More
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون تحریم بر حوزه نظامی و دفاعی تاثیر نداشته است، گفت که روابط خود را با...More
واشینگتن پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، قصد دارد ایمی کنی برت را به عنوان نامزد تصدی پست قاضی دیوان عالی معرفی...More