لاریجانی اتهام‌ها درباره فساد نمایندگان را به «بگم، بگم‌های» احمدی نژاد تشبیه کرد | ایران اینترنشنال

لاریجانی اتهام‌ها درباره فساد نمایندگان را به «بگم، بگم‌های» احمدی نژاد تشبیه کرد

رئیس مجلس ایران ضمن انتقاد از «حملات شدید» و «توهین» به این نهاد اعلام کرد که مطالب مطرح شده درباره فساد نمایندگان نسخه جدید «همان بگم، بگم‌های سابق» است.

علی لاریجانی روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت و در آخرین روز کار مجلس دهم اعلام کرد که «در چهل سال گذشته هیچ یک از مجالس تا این اندازه آماج توهین واقع نشد».

او ضمن انتقاد از حملات به مجلس گفت که «برخی سیاسیون برای رقابت خرد انتخاباتی بی انصافی را به نهایت رساندند و هر آنچه دلشان خواست گفتند».

لاریجانی اضافه کرد: «این همه مصاحبه و تکرار فساد فساد نسبت به نمایندگان چیزی جز ورژن جدید همان بگم، بگم‌های سابق به ذهن متبادر نمی‌کند».

گزارش‌های مختلفی درباره فساد نمایندگان مجلس دهم مطرح شده است. از جمله محمد عزیزی و فریدون احمدی، دو نماینده مجلس، به اتهام «معاونت در اخلال در نظام توزیع خودرو» هر یک به ۶۱ ماه زندان محکوم شده‌اند.

سال گذشته و پس از سرقت از خانه تقی کبیری نماینده مجلس، نیز محمدجواد جمالی، سخنگوی هیات نظارت تایید کرد که حدود ۲۰۰ هزار دلار از خانه او سرقت شده است. این نماینده مجلس اما بدون اعلام دقیق مبلغ سرقت شده از خانه‌اش گزارش‌ها درباره سرقت این میزان ارز را رد کرد.

در انتخابات مجلس یازدهم ۷۵ نماینده مجلس دهم رد صلاحیت شدند. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، بدون اشاره به تعداد دقیق اعلام کرده که تعدادی از نمایندگان به دلیل فساد مالی رد صلاحیت شده‌اند.

در همین حال علی لاریجانی شامگاه دوشنبه در یک برنامه تلویزیونی ضمن انتقاد از این سخنان گفته بود که در این دوره در بررسی صلاحیت‌ها «بی‌دقتی شد». 

لاریجانی گفته بود که اگر مجلس به حقوقدانان شورای نگهبان رای نمی داد و اعلام می کرد« فساد دارند، خوب بود؟».

شورای نگهبان روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای به این سخنان لاریجانی اعتراض کرد و سخنان نمایندگان مجلس در اینباره را نیز «توهین» به این نهاد دانست.

این شورا اعلام کرد که سخنان نمایندگان مجلس در صحن علنی درباره رد صلاحیت نامزدهای انتخابات «هتک حیثیت و اعتبار مجلس» بود.

در این اطلاعیه تاکید شده که این سخنان «خلاف اخلاق و قانون و حتی در مواردی متضمن توهین بود که متاسفانه با سکوت و بی‌اعتنایی رئیس جلسه به اعمال آیین نامه داخلی مجلس همراه شد».

در جلسات هفته گذشته مجلس تعدادی از نمایندگان از جمله علی مطهری، غلامرضا کاتب و قاسم میرزایی از رد صلاحیت نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان شدیدا انتقاد کرده بود.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، در نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان نوشته بود که فریاد اصول‌گرا و اصلاح طلب از« ظلم شورای نگهبان» بلند شده است.

 

تازه چه خبر؟
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More