لاریجانی ابقا شد، مطهری باخت | ایران اینترنشنال

لاریجانی ابقا شد، مطهری باخت

علی لاریجانی برای چهارمین و آخرین سال فعالیت دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران، در جایگاه ریاست این نهاد ابقا شد. این در حالی است که علی مطهری، نایب رییس پیشین مجلس، نتوانست مقام خود را حفظ کند.

مطهری که از حوزه انتخابیه تهران وارد مجلس شده، در سه سال گذشته نایب رییس دوم مجلس بود.

او در رای‌گیری روز یک‌شنبه پنجم خرداد، ۱۲۸ رای به دست آورد و  با اختلاف ۱۵ رای،کرسی را به عبدالرضا مصری  نماینده اصول‌گرای کرمانشاه واگذار کرد.

مطهری گرچه در برخی از مواضع مانند حمایت از حجاب اجباری کاملا با اصول‌گرایان همسو است، در برخی زمینه‌های دیگر با این جناح سیاسی اختلاف‌های جدی دارد. او به تازگی در یادداشتی، واکنش مسئولان جمهوری اسلامی به «تذکرهای» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را چاپلوسانه توصیف کرد. مطهری همچنین از مخالفان حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی است.

پایگاه خبری امتداد متعلق به اصلاح‌طلبان، در گزارش مربوط به انتخابات هیات رییسه مجلس، رای نیاوردن مطهری را به حمایت نکردن لاریجانی از او مربوط دانسته است. این پایگاه خبری به نقل از برخی نمایندگان آورده که  «لاریجانی در ازای عدم حمایت از مطهری توانسته رای پایداری‌ها را برای ریاست خود کسب کند».

باز هم لاریجانی

ابقای لاریجانی در کرسی ریاست مجلس اتفاقی غیرمنتظره نبود. او برای دوازدهمین سال پیاپی ریاست را از آن خود کرد و موفق شد در میان سه نامزد کسب ریاست مجلس، با ۱۵۵ رای از مجموع ۲۷۴ رای، جایگاه خود را حفظ کند. 

محمدرضا عارف و محمدجواد ابطحی دو نامزد دیگر ریاست مجلس به ترتیب ۱۰۵ و ۹ رای به دست آوردند. 

لاریجانی در سه سال پیشین دوره دهم مجلس شورای اسلامی نیز رییس مجلس بوده است. او همچنین در مجلس هشتم و نهم ریاست این نهاد را بر عهده داشت.

علی لاریجانی که به نمایندگی از مردم قم وارد مجلس شورای اسلامی شده، پیش‌تر ریاست صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری شورای عالی امنیت ملی ایران را عهده‌دار بوده است.

لاریجانی با وجود آنکهاز نیروهای اصول‌گرا به شمار می‌رود، روابطش با دولت روحانی در سال‌های اخیر نزدیک بوده است.  

رییس و نواب رییس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی انتخاب شدند که در روز دوم اسفند آینده، یعنی کمتر از نه ماه دیگر انتخابات یازدهمین دوره مجلس برگزار می‌شود.

با توجه به شرایط وخیم اقتصادی، برخی از نیروهای اصلاح‌طلب نسبت به رویگردانی مردم از صندوق‌های رای هشدار داده‌اند.

تازه چه خبر؟
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More
یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ گزارش شده است. وزارت دفاع آذربایجان روز...More