قیمت دلار در ایران به بیش از ۱۹ هزار تومان رسید | ایران اینترنشنال

قیمت دلار در ایران به بیش از ۱۹ هزار تومان رسید

 

دلار آمریکا در بازار ارز ایران به بالاترین میزان ارزش خود طی ماه‌های اخیر رسید و به قیمت بیش از ۱۹ هزار تومان معامله شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، قیمت هر دلار آمریکا، روز شنبه ۳۱ خرداد، در بازار آزاد تهران، ۱۹ هزار و ۵۰ تومان، هر یورو ۲۱ هزار تومان و هر درهم امارات نیز ۵ هزار و ۳۲۰ تومان معامله شد.

همچنین صرافی‌های بانک‌ها، روز شنبه، قیمت دلار را برای فروش با ۲۵۰ تومان افزایش نسبت به روز کاری قبل ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کردند. 

قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانک‌ها با ۲۵۰ تومان افزایش نسبت به روز کاری قبل ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شد.

بر اساس این گزارش، در بازار آزاد، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید به هفت میلیون و ۹۱۵ هزار تومان رسید.

عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به افزایش قیمت ارز در ایران اعلام کرد: «تجربه دو سال اخیر به ویژه تا مهر ماه ۹۸، نشان داده است نرخ ارز قابل کنترل است.»

او در یک یادداشت اینستاگرامی ادامه داد: «شرایط به وجود آمده به خاطر کرونا و فشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال و جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود.»

اشاره رییس بانک مرکزی ایران به یک قطعنامه علیه ایران است که برای اولین بار طی هشت سال گذشته، در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصویب رسید.

پیشتر اعتراضات مردمی آبان سال ۹۸، و ورود جمهوری اسلامی به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، موجب افزایش قیمت ارز در ایران شده بود.

رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی همچنین گفت: «پیگیری آزاد سازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران، بصورت ویژه، در دستور کار بانک مرکزی و سایر دستگاهها قرار دارد.»

همتی پیشتر از بلوکه شدن میلیاردها دلار پول فروش و صادرات نفت ایران در کره جنوبی خبر داده و گفته بود سئول تحت تاثیر فشارهای متحدش آمریکا، پول ایران را نگه داشته است.

او به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود ایران در  زمینه طلب خود از کره‌جنوبی به اقدامات قانونی متوسل خواهد شد، اما توضیح بیشتری در این باره نداد.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال توافق اتمی در سال ۲۰۱۵، توانست بیش از شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از درآمدهای حاصل از فروش نفت را از بانک‌های هند آزاد کند.

بانک مرکزی ایران علیه شرکت‌هایی که براساس احکام دادگاه‌های صادر شده در آمریکا، اقدام به نگهداری پول ایران کرده‌اند، در اروپا شکایت کرده است.

تازه چه خبر؟
معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، بار دیگر بر صحت سخنانش درباره «همخوابگی و سپس اقدام به خودکشی» یک زن برای تامین آب آشامیدنی فرزندانش تاکید...More
غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران، پیش‌بینی کرد تعداد بی‌خانمان‌هایی که امسال در پایتخت به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند به ۷۰۰ هزار نفر شب افزایش یابد...More
مصطفی هاشمی‌طبا، نامزد انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری در ایران، می‌گوید هیچ‌یک از احزاب سیاسی درون جمهوری اسلامی، چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا، برنامه‌ای...More
سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه اعلام کرد که از روز دوشنبه در ۴۳ شهرستان بحرانی کشور به مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود. به...More
پایگاه خبری «شبکه حقوق بشر کردستان» گزارش داده است به دنبال تجمع اعتراض‌آمیز زنان زندانی در کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه، نیروهای گارد ویژه زندان با...More