سرخط خبرها

 • ایران خواستار اعمال فشار از سوی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بر اسراییل برای پیوستن این کشور به ان‌پی‌تی شد
 • آمریکا برای حسن روحانی و محمد جواد ظریف برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل ویزا صادر کرد
 • سخنگوی شورای نگهبان: اتهامات بدون سند عربستان سعودی علیه ایران باید در مجامع بین‌المللی پیگیری شود
 • سپیده قلیان فعال مدنی زندانی: سرکوب و خفقان سیستماتیک زنان دلیل خودسوزی دختر آبی بود
 • وزیر نفت ایران: فروش و دریافت پول نفت در زمان جنگ آسان‌تر بود
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران:‌ مسائل موشکی خط قرمز ماست
 • مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا: به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز در منطقه‌ایم
 • شورای امنیت ملی آمریکا با موضوع «حمله آرامکو» تشکیل جلسه می‌دهد
 • حسین دهقان مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی: سیستم‌های راداری آمریکا در حمله انصارالله به آرامکو شکست خوردند
 • وزیر خارجه روسیه: تحقیقات درباره حادثه «آرامکو» باید بی‌طرفانه باشد
 • محمد جواد ظریف: اقدام نظامی علیه ایران از سوی امریکا یا عربستان سعودی به جنگی تمام‌عیار منجر می‌شود
 • وزارت دفاع آمریکا: در مورد حمله نظامی به ایران ترامپ تصمیم می‌گیرد
 • روسیه: امیدواریم ایران کنوانسیون دریای خزر را تصویب کند
 • زین‌العابدین بن علی، رییس‌جمهور پیشین تونس درگذشت
 • عربستان سعودی و کویت به عضویت در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آمدند
 • فدراسیون جهانی فوتبال: زمان آن رسیده است که دولت ایران زنان را به ورزشگا‌ه‌ها راه دهد
 • چین خواستار تحقیقات بی‌طرفانه در مورد حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی شد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

قوه قضائیه اجازه بازدید از زندان فشافویه را به کمیسیون قضائی مجلس نمی‌دهد

محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی  گفت که با گذشت دو ماه از درخواست این کمیسیون برای بازدید از زندان فشافویه، تاکنون قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی وابسته این قوه، اجازه بازدید از این زندان را به نمایندگان نداد‌ه‌اند.

کاظمی با بیان اینکه «ما از طریق کمیسیون قضائی مجلس درخواست بازدید از  زندان فشافویه را دادیم»، گفت: «هماهنگی‌ها در این زمینه باید توسط رئیس کمیسیون قضائی که با سازمان زندان و رئیس آن اصغر جهانگیر در ارتباط‌ است، انجام شود. بااین‌حال، تاکنون موفق به بازدید نشده‌ایم و گویا هماهنگی‌ها به‌درستی صورت نگرفته است.»

وی درباره زمانی که کمیسیون قضائی مجلس دهم درخواست بازدید از زندان فشافویه را به قوه قضائیه ارائه کرده است، گفت: «بعد از فوت علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه، من و آقای پورمختار پیگیر بازدید از این زندان بودیم، اما تاکنون موفقیتی حاصل نشده است.»

آخرین بازدشد نمایندگان مجلس از زندان‌های استان تهران مربوط است به دو سال پیش، در زمستان ۱۳۹۶  و بعد از کشته‌شدن کاووس سیدامامی از فعالان محیط زیست بازداشت شده و سینا قنبری از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶ در زندان اوین که چند تن از نمایندگان از بند ۲۰۹ و اندرزگاه شماره ۴ زندان اوین بازدید کردند.

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ،زندان فشافویه، روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، «در پی حمله  دو نفر از  زندانیان جرائم غیرسیاسی با چاقو از ناحیه شاهرگ و شکم به شدت آسیب دید و پیش از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد».

او به دلیل راه اندازی یک کانال تلگرامی و به اتهام «توهین به مقدسات، توهین به امام و رهبرانقلاب، و تبلیغ علیه نظام» در دادگاه بدوی به ۸ سال زندان محکوم شده و با همان حکم دادگاه بدوی در زندان فشافویه نگهداری می‌شد.

علیرضا شیرمحمدعلی، از اسفند سال ۱۳۹۷ بیش از یک ماه با خواسته «انتقال به زندانی دیگر» همراه با یک زندانی سیاسی دیگر به نام برزان محمدی در اعتراض به وضعیت فاجعه‌بار زندان فشافویه دست به اعتصاب غذا زد؛ اعتصاب و خواسته‌ای مشابه «وحید صیادی نصیری» زندانی سیاسی دیگری که ۲۱ آذرماه سال ۱۳۹۷ در زندان لنگرود قم بر اثر اعتصاب غذا جان خود را از دست داد.

هم «علیرضا شیرمحمدعلی» و هم «وحید صیادی نصیری»، پیش از آنکه کشته‌شدن در زندان، خواهان «اجرای تفکیک جرایم در زندان‌ها» شدند و به همین منظور اعتصاب غذا کردند اما مقام‌های سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و قوه قضائیه به خواست این دو زندانی سیاسی، توجهی نکردند.

بر اساس آئین‌نامه «نحوه تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان» که سال ۱۳۸۵ در دوره ریاست محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه از سوی این قوه در چارچوب «قانون تبدیل شورای سرپرستی زندان‌ها به سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی کشور» تصویب و ابلاغ شد «تفکيک و طبقه بندی زندانیان «عبارت است از جداسازی زندانيان از يکديگر در زندان، بازداشتگاه و يا مراکز اقدامات تامينی و تربيتی کشور از حيث جنس، نوع جرم، وضعيت قضايی (متهم و محکوم) و وضعيت سلامتی».

محمد کاظمی، عضو کمیسیون قضائیی مجلس دهم، درباره دلیل عدم اجرای « تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان» با گذشت ۱۳ سال از زمان اباغ آئین‌نامه اجرایی آن، گفت: «آیین‌نامه زندان‌ها، تفکیک و طبقه‌بندی زندان‌ها را پیش‌بینی کرده است، اما از آنجایی‌که زندان‌های ما به سبب شرایط ساختمان، محدودیت مکانی دارند و به‌علاوه آمار زندانیان در حال افزایش است و در هر زندان حدود سه چهار برابر ظرفیت آن، زندانی نگهداری می‌شود، این کار عملا ممکن نیست.»

کاظمی گفت که «با تدابیر و سیاست‌هایی می‌توان درباره زندانیان کم‌سابقه و بی‌سابقه، این طبقه‌بندی را به شکل نسبی اجرا کرد».

رسول هویدا، پیراپزشک و از درویشان گنابادی زندان در زندان فشافویه، زمینان گذشته در توصیف این زندان گفت: «  چهار زندان مجزا با بیش از ۱۵هزار زندانی دارد. امکانات پزشکی کم و اقلام دارویی به‌شدت کم است و بهداری استریل نیست» و «در زندان‌های شماره ۱ و ۴ فشافویه، زندانیان مبتلا به اچ‌آی‌وی و هپاتیت در میان زندانیان سالم هستند» و «گال، شپش، ساس و موش در زندان زیاد است.»

او با اشاره به اینکه «در بندهای عمومی تراکم جمعیت بسیار بالای زندان است»، گفت که «درگیری» از موارد رایج در زندان فشافویه است:«درگیری‌ها عموما با استفاده از سلاح سرد و چاقوی دست‌ساز است که موجب جراحت شدید و در مواردی مرگ می‌شود» و «مسئولان زندان گاهی از بعضی زندانیان بندهای عمومی برای ارعاب و ضرب و شتم زندانیان سیاسی و عقیدتی استفاده می‌کنند.»

دو ماه پیش، به دنبال کشته شدن علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس دهم، نیز گفت: «من بارها به صورت کتبی، شفاهی، فردی و گروهی درخواست بازدید از زندان فشافویه را داده‌ام، اما هنوز مسئولان آن جوابی نداده‌اند.»

او گفت که «مسئولان زندان فشافویه، هنوز نه اجازه و زمینه بازدید از این زندان را فراهم کرده‎اند و نه جلسه‎ای با نمایندگان مجلس برگزار کرده‎اند.»

یازدهم تیرماه سالجاری، رسانه‌های ایران از برکناری  «مصطفی محبی» مدیرکل زندان‌های استان تهران و همچنین «رئیس زندان تهران بزرگ،فشافویه، و رئیس اندرزگاه محل نگهداری شیرمحمدعلی» خبر دادند و عنوان کردند که این برکناری‌ها حاصل «روشن شدن نتیجه تحقیقات» و ارسال آن برای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه است.

با وجود این برکناری‌ها اما قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها هنوز به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اجازه بازدید از زندان فشافویه را نداده‌ است.

تازه چه خبر؟
آمریکا دستور اخراج دو دیپلمات کوبایی در سازمان ملل را به دلیل «عملیات نفوذ علیه ایالات متحده» و «سواستفاده از مزایای اقامت» صادر کرد. وزارت خارجه...بیشتر بخوانید
جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا و پاتریک رایدر، سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشستی خبری تاکید کردند در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی...بیشتر بخوانید
هیات نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را «تروریستی» خواند. این هیات در نامه‌اش نوشت که بر...بیشتر بخوانید
سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان اعتراض‌های کارگران هفت‌تپه بازداشت شد، در نامه‌ای از زندان قرچک ورامین، آنچه را که «سرکوب و خفقان سیستماتیک زنان»...بیشتر بخوانید
زین العابدین بن علی، رییس جمهور ی پیشین تونس که در سال ۲۰۱۱ در پی انقلاب مردمی از این کشور گریخت، روز پنج‌شنبه ۲۸ شهریور درگذشت. رادیو «موزاییک اف ام...بیشتر بخوانید